ՀՀ ՊՆ-ում անցկացվել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ
ՀՀ ՊՆ-ում անցկացվել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ
համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում մայիսի 10-ին անցկացվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, խորհրդակցություններին մասնակցել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի, Հունաստանի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի ռազմական համագործակցության ծրագրավորման և իրականացման վարչության պետ, գնդապետ Սոկրատիս Սերվեսի, Կիպրոսի ազգային գվարդիայի ռազմավարության և քաղաքականության վարչության պետ, գնդապետ Լուկաս Հաջիկոնստանտինոսի գլխավորած պատվիրակությունները:
«Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերով իրականացվող ռազմական համագործակցության շրջանակում նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքները, քննարկվել համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին վերաբերող հարցեր: ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետը ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Արցախում, ընդգծել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերի անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ստորագրվել են 2022թ. Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ռազմական համագործակցության գործողությունների պլանը (Հայաստանի և Կիպրոսի երկկողմ ռազմական համագործակցության 2022թ. ծրագիրը ստորագրվել է 2021թ. հոկտեմբեր ամսին):
Նշվում է, որ ստորագրված փաստաթղթերով նախատեսվում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում, որոնք ներառում են մարտական պատրաստության միջոցառումներ հատուկ նշանակության ուժերի, խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, ինժեներական և այլ ոլորտներում, փորձի փոխանակում տարբեր մասնագիտական ուղղություններով, տեղեկատվության փոխանակում և ռազմական խորհրդակցություններ:

Подписан План действий трехстороннего военного сотрудничества Армения-Греция-Кипр
В административном комплексе министерства обороны Армении 10 мая состоялись консультации по планированию трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО, в консультациях приняли участие делегации во главе с начальником департамента оборонной политики и международного сотрудничества МО Армении Левоном Айвазяном, начальником департамента планирования и осуществления военного сотрудничества Генерального штаба национальной обороны Греции, полковником Сократисом Серверсом и начальником департамента стратегии и политики Национальной гвардии Кипра полковником Лукасом Хаджиконстантиносом.
В ходе встречи были подведены итоги работ, проведенных за предыдущие годы в рамках военного сотрудничества между Арменией и Грецией и Кипром, а также обсуждены перспективы развития сотрудничества.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности и международных развитий. Айвазян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе и в Арцахе, подчеркнул необходимость усилий по установлению стабильности и мира в регионе.
На основе договоренностей, достигнутых в ходе консультаций, подписана Программа двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Грецией на 2022 и План действий трехстороннего военного сотрудничества Армения-Греция-Кипр. Напомним, что Программа двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Кипром на
2022 год была подписана в октябре 2021 года.
Подписанные документы предусматривают несколько десятков мероприятий в Армении, Греции и на Кипре, которые включают в себя мероприятия по боевой подготовке в подразделениях специального назначения, миротворчестве, военной медицине, инженерии и других областях, обмен опытом в различных областях, обмен информацией и военные консультации.