Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության հեղինակությունը շարունակաբար կբարձրանա
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Հարկադիր կատարումն ապահովող
ծառայության հեղինակությունը շարունակաբար կբարձրանա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 5-ին այցելել է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն՝ ներկա գտնվել Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը: Վերջինիս ներկա են եղել նաև արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, գլխավոր հարկադիր կատարող Սերգեյ Մեղրյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին Հարկադիր կատարողի օրվա առիթով և ընդգծել, որ ծառայությունը մեր իրականության մեջ նախկինում կամ չի եղել, կամ շատ թույլ է գոյություն ունեցել: «Այստեղ շատ կարևոր քաղաքակրթական նրբություններ կան: Այս հանգամանքի բերումով, ի սկզբանե, եթե հիշում եք, Ծառայության շուրջ նաև այդ պատճառով շատ մեծ նեգատիվ կար, որովհետև ի սկզբանե ընկալում էր, թե ստեղծվել է մի ծառայություն, որը մարդկանցից վերցնում է, կամ խլում է, կամ հարկադրաբար ինչ-որ բան կտրում է նրանցից: Սա շատ կարևոր հանգամանք է: Բայց Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության իրականությունը կամ առաքելությունը մի փոքր այլ է: Այստեղ մենք պիտի նկատի ունենանք, որ հիմնական առաքելությունը, որը պետականորեն և հանրայնորեն շատ կարևոր է, դա այն է, որ ի վերջո Ծառայությունն արդարադատության գործադիր մարմինն է: Եվ երբ վերցնում է՝ դա անում է արդարությունը վերականգնելու համար և, ըստ էության, տալիս է նրանց, ովքեր ապօրինի կերպով զրկվել են: Եվ երկրորդ՝ շատ կարևոր է մի այսպիսի քաղաքակրթական նրբություն, որը շատ դժվարությամբ, բայց, այնուամենայնիվ ձեր ծառայությունն է ի կատար ածում: Այդ քաղաքակրթական նրբությունը հետևյալն է. մեզնից յուրաքանչյուրը պիտի հասկանա և արձանագրի, որ իր արարքները,  պահվածքը, ապրելու ոճն իր հետ բերում է որոշակի հետևանքներ: Եվ մենք այս հետևանքների հետ հարաբերությունները պարզելիս է, որ պետք է ձևակերպենք այն հանրային հարաբերությունները, որին բոլորս ձգտում ենք:
Այս առումով՝ ես ծառայության ճիշտ բովանդակության աշխատանքը կհամարեմ ոչ միայն զուտ իրավական, դատաիրավական, այլև այստեղ շատ կարևոր քաղաքակրթական նրբություններ կան: Որովհետև, այո, երբեմն շատ տհաճ է, երբ երթևեկության կամ ամենատարբեր տուգանքներ են ի հայտ գալիս: Բայց դրանից մեր ուղերձը պիտի լինի հետևյալը, որ այդ ամենի արդյունքում, այս հարաբերությունների արդյունքում մենք պետք է կարողանանք շտկել և կարգավորել մեր առօրյա կյանքը, սովորույթները, կարգապահությունն այնպես, որ ճիշտ բալանս գտնենք հանրային և անձնական շահի միջև: Այս առումով՝ չափազանց կարևոր է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը: Չափազանց կարևոր է, որ այս տեսանկյունը գիտակցվի և՛ Ծառայության, և՛ հանրության կողմից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ նաև օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով Ծառայության համարումը, իմիջն ակնհայտորեն բարելավվում է, որովհետև, հենց այս ընկալումը մարդիկ ավելի շատ են սկսում հասկանալ, որ սա պետության, օրինականության և մարդու, անհատների, կազմակերպությունների օրինական շահերի պաշտպանության շատ կարևոր գործիք է: «Պիտի ասեմ նաև, որ շատ դեպքերում այն նեգատիվը, որ գալիս է և դեռ կգա Ծառայության նկատմամբ, ցավոք, հենց ծառայությունից չի կախված, որովհետև սա արդեն  բխում է նրանից, թե հանրության համար ինչքանով են վստահելի այն դատական ակտերը, որոնք կայացվում են դատարանների կողմից: Իհարկե, մեր դատական համակարգում առկա պրոբլեմները, դրանցից բխող նեգատիվը, ցավոք, շատ հաճախ ընկնում է ձեզ վրա: Այստեղ էլ շատ կարևոր է, որ ամեն ինչ անենք, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունում դատական ակտերը լինեն մաքսիմալ վստահելի, որպեսզի ԴԱՀԿ ծառայության շուրջ մթնոլորտը գնալով ավելի ու ավելի դրական դառնա»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետական ինստիտուտների գործունեությունը գնահատելիս, պլանավորելիս, ռազմավարություններ մշակելիս չպիտի դիտարկել  միայն հարցի մեխանիկական կողմը, որովհետև դրանք ապահովում են օրենքի գերակայություն, ունեն կարևոր քաղաքակրթական նշանակություն, կարևոր նշանակություն՝ անհատի և հանրության, անհատի և օրենքի, անհատի և անհատի հարաբերությունները ճիշտ բալանսների մեջ դնելու համար: «Հույս ունեմ, որ հենց այդ ճանապարհով կշարունակենք ընթանալ, որովհետև գիտեմ, որ այս ընկալումն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի է առկա մեր կառավարությունում: Պիտի ընդգծեմ ևս մի հանգամանք: Մենք Ծառայության այլ հարթություն էլ ենք շատ կարևորում, որովհետև 2021 թվականի կառավարության գործունեության հաշվետվության մեջ ընդգծել ենք, որ նախորդ տարի ծառայության գործունեության արդյունքում պետական բյուջե 600 միլիոն դրամի մուտք է տեղի ունեցել: Եվ մենք խնդիր ենք դրել, որ այդ եկամուտները, որոնք օգտագործվում են հանրային կարիքները հոգալու համար, գնալով ավելանան:
Այս ամենն ասելով՝ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի և ծառայության համար, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել թերությունների հետ առերեսվելու և այդ թերությունները շտկելու պատրաստակամության, ուսադիրները պատվով կրելու համար: Ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ ահա այս գաղափարաբանության շրջանակում իրականացվող աշխատանքի արդյունքում այդ համազգեստի, ուսադիրների, ծառայության հեղինակությունը շարունակաբար կբարձրանա, և ի վերջո մենք կհանգենք հանրային այն համընդհանուր եզրակացության, որ Ծառայությունը գործում է ոչ թե ի հեճուկս, այլ հանուն քաղաքացու, հանուն իրավունքի, հանուն օրենքի և արդարության»,- ասել է վարչապետը:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում տեղի է ունեցել  նորանշանակ հարկադիր կատարողի երդման հանդիսավոր արարողությունը, որից հետո կառավարության ղեկավարը, մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, Ծառայության մի խումբ աշխատակիցների հանձնել է հուշամեդալներ ու շնորհակալագրեր:
Մասնավորապես՝ Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են՝ գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ Արթուր Վարդանյանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության տեսչական և վերլուծական բաժնի պետ Վահե Մովսիսյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ, բարեխիղճ  և արդյունավետ աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրով խախուսվել են՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ֆինանսական բաժնի պետ-գլխավոր հաշվապահ Նարինե Մարգարյանը,  Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Արարատի և Վայոց ձորի մարզային բաժնի պետ Լևոն Դանիելյանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Արագածոտնի և Արմավիրի մարզային բաժնի պետ Գևորգ Դումանյանը:

PM Pashinyan expresses confidence that the reputation of the Compulsory Enforcement Service will rise
PM Pashinyan expresses confidence that the reputation of the Compulsory Enforcement Service
will rise
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Today, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Compulsory Enforcement Service to attend a solemn event organized on the occasion of the Day of the Compulsory Enforcement Officer. Minister of Justice Karen Andreasyan, the Chief Compulsory Enforcement Officer Sergey Meghryan and other officials were also present.
Prime Minister Pashinyan congratulated those present on the occasion of the Day of the Compulsory Enforcement Officer, emphasizing that the service in our reality either did not exist in the past or existed very weakly. "There are many important civilizational nuances here. Due to this circumstance, if you remember, initially there was a lot of negativity about the Compulsory Enforcement Service, because it was perceived that a service was created that takes away, or cuts forcibly something from the people? This is a very important fact. But the reality or mission of the Compulsory Enforcement Service is a little different. Here we should keep in mind that the main mission, which is very important for the state and the public, is that, after all, the Compulsory Enforcement Service is the executive body of justice. And when he takes it, he does it to restore justice; in essence, he gives it to those who have been wrongfully deprived. And when it takes away something, it does it to restore justice; in essence, it gives it to those who have been wrongfully deprived. And secondly, it is very important to have such a civilizational subtlety, which, with great difficulty, nevertheless is fulfilled by your service. That civilizational subtlety is the following. Each of us must understand and record that our actions, behavior, lifestyle bring with them certain consequences. And it is when we find out our relationship with these consequences that we have to formulate the public relations that we are all striving for. In this regard, I will consider the rightful work of the Compulsory Enforcement Service not only purely legal, but there are many important civilizational nuances here. Because, yes, sometimes it is very unpleasant when there are traffic jams or various fines. Because, yes, sometimes it is very unpleasant when one receives traffic or other fines. But our message from this must be that as a result of all this, as a result of this relationship, we must be able to adjust our daily life, our customs, our discipline in such a way that we find the right balance between the public and personal interests. In this respect, the Compulsory Enforcement Service is extremely important. It is very important that this point of view is realized by both the service and the public," Nikol Pashinyan said.
According to the Prime Minister, due to objective and subjective circumstances, the image of the Compulsory Enforcement Service is obviously improving, because it is this perception that people are beginning to understand that this is a very important tool for protecting the legitimate interests of the state, law, individuals, organizations. "I must say that in many cases the negative attitude that exists and will still exist towards the Compulsory Enforcement Service, unfortunately, does not depend on the service itself, because it is already conditioned by to what extent the judicial acts made by the courts are credible for the public. Of course, the problems in our judicial system, the negatives that come from them, unfortunately, often fall on you. Here, too, it is very important that we do our best to make the judicial acts in the Republic of Armenia as credible as possible, so that the atmosphere around the Compulsory Enforcement Service becomes more and more positive”, the Prime Minister said.
Nikol Pashinyan noted that when assessing, planning the activities of state institutions, developing their strategies, one should not consider only the mechanical side of the issue, because they ensure the rule of law, have important civilizational significance, important significance in correctly balancing the individual-society, individual-law, individual-individual relations. "I hope that we will continue to follow this path, because I know that this perception becomes more and more present in our government every day. I must emphasize one more circumstance. We attach great importance to another dimension of the Compulsory Enforcement Service, because in the 2021 report on the activities of the Government, we emphasized that in the previous year, as a result of the activities of the service, the state budget received 600 million AMD. And we have set a goal to increase the revenues that are used to meet public needs.
Having said all this, I want to thank all of you for the work and service, I want to thank you for the willingness to face the shortcomings, to be ready to correct those shortcomings, to wear the shoulder board with honor. I would like to express my conviction that as a result of the work carried out within the framework of this ideology, the reputation of that uniform, shoulder board, service will continue to rise, and finally we will come to the public conclusion that the Compulsory Enforcement Service  acts not against, but for the sake of the citizen, right, law and justice," said the Prime Minister.
The solemn swearing-in ceremony of the newly appointed Compulsory Enforcement Officers took place, after which the Prime Minister handed over medals and letters of gratitude to a group of employees of the Compulsory Enforcement Service on the occasion of their professional holiday.