Ռուսաստանում կարգելեն ոչ բարեկամ երկրների տեղեկատվության պաշտպանության միջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում 2025 թվականի հունվարի 1-ից արգելվում է օգտագործել ոչ բարեկամ երկրներից ծագող տեղեկատվության պաշտպանության միջոցները, համապատասխան հրամանագիրը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պորտալում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
ՌԴ նախագահի հրամանգրում նշված է. «Սահմանել, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից  մարմիններին (կազմակերպություններին) արգելվում է օգտագործել այն տեղեկատվության պաշտպանության միջոցները, որոնց ծագման երկրներն են օտարերկրյա պետությունները, որոնք Ռուսաստանի Դաշնության, Ռուսաստանի իրավաբանական անձանց եւ ֆիզիկական անձանց նկատմամբ ոչ բարեկամական գործողություններ են իրականացնում, կամ որոնց արտադրողներն են այնպիսի օտարերկրյա պետությունների իրավասության տակ գտնվող կազմակերպությունները, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն վերահսկվում են նրանց կողմից կամ նրանց հետ փոխկապակցված են»:

В России запретят средства защиты информации недружественных стран
С 1 января 2025 года в России запрещается использовать средства защиты информации, происходящие из недружественных стран, соответствующий указ опубликован на портале правовой информации. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА-Новости.
"В целях повышения устойчивости и безопасности функционирования информационных ресурсов Российской Федерации постановляю:... установить, что с 1 января 2025 года органам (организациям) запрещается использовать средства защиты информации, странами происхождения которых являются иностранные государства, совершающие в отношении РФ, российских юридических лиц и физических лиц недружественные действия, либо производителями которых являются организации, находящиеся под юрисдикцией таких иностранных государств, прямо или косвенно подконтрольные им, либо аффилированные с ними", - говорится в сообщении.