Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի ունեցավ աշխատանքի տոնավաճառ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական Կարիտաս»-ի նախաձեռնությամբ մայիսի  1-ին Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնում  տեղի ունեցավ աշխատանքի տոնավաճառ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ես կարող եմ» արշավի շրջանակներում անցկացվող տոնավաճառի նպատակն է աշխատանքի հնարավորություններ ստեղծել նաև հատուկ կարիքներով անձանց համար՝ խրախուսելով ներառական միջավայրի զարգացումն ու կայացումն աշխատավայրում։
Տոնավաճառին ներկայացված էր  ավելի քան 30 գործատու՝ ինչպես Երևանից, այնպես էլ Շիրակի մարզից: Պահանջվող աշխատատեղերը հիմնականում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հասարակական ու կրթական ոլորտներից էին:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան «Հայկական Կարիտաս» բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ՝ Տեր Գրիգոր Ավագ Քահանա Մկրտչյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության պետի տեղակալ  Թամարա Թորոսյանը, ՀՀ Շիրակի մարզպետի խորհրդական Արթուր Նաջարյանը, «Հայկական Կարիտաս»-ի ծրագրերի ղեկավար Անահիտ Գևորգյանը:
«Ես կարող եմ, քանի որ միասնական ենք ու քանի որ փորձում ենք չտարանջատել մարդկանց՝ այլ հասկանալ, որ մենք էլ նրանցից մեկն ենք»,- ողջունելով տոնավաճառի մասնակիցներին՝ նշեց  «Հայկական Կարիտաս» ԲՀԿ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ՝ Արժ. Տեր Գրիգոր Ավագ Քհն. Մկրտչյանը:
«Այսօր ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն իր  միասնական  սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների  միջոցով  փորձում է աջակցել հասարակությանը և հասանելի լինել յուրաքանչյուրին, և «Հայկական Կարիտաս»-ի նման կազմակերպությունները օգնում են մեզ հյասանելի լինել բոլորի համար: Վստահ եմ, որ այսօրվա հնարավորությունը յուրաքանչյուրի մոտ դրական արդյունքներ է գրանցելու»,- իր խոսքում նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայության պետի տեղակալ Թամարա Թորոսյանը:
Միջոցառման շրջանակներում անցկացվեցին նաև բաց դասեր երիտասարդների և մարդկային ռեսուրսներիկառավարիչների համայնքի համար` «Հասարակություն և կորպորատիվ մշակույթ», «Տաղանդի բացահայտում», «Ինչպե՞ս պատրաստվել հարցազրույցի», «Ինչպե՞ս կազմել գրագետ ինքնակենսագրություն» և այլ թեմաներով: Խոսնակներն էին Լարա Չոլաքյանը (Վիվասել-ՄՏՍ), Ասյա Մխիթարյան (Սինոփսիս Արմենիա):

В Гюмрийском Технологическом центре прошла ярмарка вакансий
Как передает Арменпресс, цель ярмарки, проводимой в рамках кампании «Я могу!», - создание рабочих мест в том числе и для людей с особыми потребностями, как поощрение развития и создание инклюзивной среды на рабочем месте.
На ярмарке были представлены более 30 работодателей из Ереванской и Ширакской областей. Требуемые рабочие места были в основном в сферах информационных технологий, социальной и образовательной.
Мероприятие приветствовали полномочный представитель президента армянской благотворительной общественной организации Caritas отец Григор Мкртчян, заместитель начальника Объединенной социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА Тамара Торосян, Артур Наджарян - советник губернатора Ширакской области РА, руководитель программ Armenian Caritas  Анаит Геворгян.
"Я могу, потому что мы едины и потому что стараемся не разъединять людей, а понять, что мы одни из них", - сказал, приветствуя участников ярмарки, полномочный представитель председателя Armenian Caritas  преподобный отец Григор Мкртчян
"Сегодня Министерство труда и социальных дел РА через свои совместные центры социального обслуживания старается поддерживать общественность, быть доступными для всех, а такие организации, как Armenian Caritas  , помогают нам быть доступными для всех. Я уверена, что сегодняшняя возможность даст положительные результаты для всех», - сказала Тамара Торосян, заместитель начальника Объединенной социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА.
В рамках мероприятия были проведены открытые уроки для молодежного сообщества  Спикерами выступили Лара Чолакян (ВиваСелл-МТС), Ася Мхитарян (Synopsys Armenia).