Իրանը դիտարկում է Հայաստանը որպես «դարպաս» Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տնտեսական հարցերի և ֆինանսների նախարար Սեյեդ Էհսան Խանդուզիի գլխավորած պատվիրակությանը՝ տնտեսության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Վարդան Կոստանյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ, չնայած 2021 թվականին Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն Իրանի հետ 25%-ով աճել է, սակայն առկա է մեծ ներուժ երկկողմ համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու և այդ ցուցանիշը 1 մլրդ դոլարի հասցնելու համար։ Իր խոսքում Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի տնտեսության ոլորտի առաջնահերթ ուղղություններն ու պետական աջակցության մեխանիզմները։
ԻԻՀ տնտեսական հարցերի և ֆինանսների նախարար Սեյեդ Էհսան Խանդուզին իր կողմից նշել է, որ ԻԻՀ նոր կառավարության քաղաքականությունն ընդգծում է հարևան պետությունների, հատկապես հարևան և բարեկամ երկիր Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը։ Սեյեդ Էհսան Խանդուզիի խոսքով՝ իրանական կողմը խիստ կարևորում է ոչ միայն Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը, այլև դիտարկում է Հայաստանը որպես «դարպասներ» դեպի Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, իրանական կողմի մասնակցությամբ արդյունաբերական ավանի կառուցմանը, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների բարելավմանը, բեռնափոխադրումների գործընթացում ընթացակարգերի պարզեցմանն ու կանոնակարգմանը, ինչպես նաև տարանցիկ բեռնափոխադրումների վճարների դրույքաչափերի վերանայմանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսության ոլորտում համագործակցության առավել հեռանկարային ուղղություններին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի, որոնք առավել հանգամանորեն կքննարկվեն Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջիկայում նախատեսվող միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի ընթացքում։

Iran views Armenia as a "gateway" to enter the markets of Russia and other EEU member states
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Minister of Economy of Armenia Vahan Kerobyan received the delegation led by the Minister of Economic Affairs and Finance of the Islamic Republic of Iran Seyed Ehsan Khandouzi on April 28 to discuss the opportunities of expanding bilateral relations in the economic sphere.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Ministry of Economy, the meeting was also attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Abbas Badakhshan Zohouri, the Deputy Minister of Economy of Armenia Narek Teryan and Armenia’s Trade Representative to the Islamic Republic of Iran Vardan Kostanyan.
Welcoming the guests, Vahan Kerobyan noted that although Armenia's trade turnover with Iran increased by 25% in 2021, there is a great potential for further expansion of bilateral cooperation and bringing that figure to $ 1 billion. In his speech, Vahan Kerobyan also presented the priority directions of the Armenian economy and the mechanisms of state support.
The Minister of Economic Affairs and Finance of the Islamic Republic of Iran Seyed Ehsan Khandouzi noted that the policy of the new government of Iran emphasizes the development of relations with neighboring countries, especially neighboring friendly country Armenia. According to Seyed Ehsan Khandouzi, the Iranian side strongly attaches importance to not only the development of economic relations with Armenia, but also views Armenia as a "gateway" to enter the markets of Russia and other EEU member states.
During the meeting, issues related to the implementation of joint investment programs, the construction of an industrial zone with the participation of the Iranian side, the improvement of logistics infrastructure, simplification and regulation of procedures in the cargo transportation process, as well as revision of transit cargo payment rates were discussed.
Reference was made to the most promising directions of cooperation in the economic sphere, a number of other issues of mutual interest, which will be discussed in more detail during the forthcoming 17th sitting of the joint intergovernmental commission of the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran.