Այլևս երբեք. Կապիտոլիումում հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքում՝ Կապիտոլիումում կոնգրեսականների, տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, ամերիկահայ համայնքի մասնակցությամբ անցկացվել է միջոցառում` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկա Կոնգրեսի անդամները, մարդու իրավունքների, կրոնական և էթնիկ կազմակերպությունների և ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչները հարգել են 1915-1923 թթ Թուրքիայում հայերի, հույների, ասորիների և այլ ժողովուրդների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Միջոցառման հատուկ հյուրերից են եղել Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր գրող Փիթեր Բալաքյանը, ԱՄՆ Կրոնական ազատության միջազգային հանձնաժողովի նախագահ Նադին Մաենզան և այլք:
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ հիշելու պատմությունը, Հայոց ցեղասպանությունը, դա իսկապես այն հնարավորությունն է՝ ասելու «այլևս երբեք»…», - ասել է սենատոր Վան Հոլենը՝ ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը ցեղասպանության հանցագործությունների կանխարգելման գործում:
Կոնգրեսական Ջոն Սարբանեսն էլ շեշտել է. «Այժմ բոլորիս պարտականությունն է ապահովել, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կրթությունը լինի այնքան խորը, լայն և ազդեցիկ, որքան հնարավոր է»:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես է եկել նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը:
Ոգեկոչման հանդիսավոր արարողությունը հովանավորվել է ամերիկահայ կազմակերպությունների և Հայաստանի դեսպանության կողմից՝ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հետ համագործակցությամբ։

YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. Members of the US Congress, representatives of Washington DC's human rights, faith-based, and ethnic organizations, and the Armenian-American community gathered at the Capitol to honor the victims of Turkey's Genocide of Armenians, Greeks, Assyrians, Syriac, Chaldeans, and Maronites from 1915-1923, ANCA reported on social media.
The event included remarks by special guests, Pulitzer Prize-winning author Peter Balakian and US Commission on International Religious Freedom Chair Nadine Maenza.
“As we gather here to remember history, to remember the Armenian Genocide, it’s really that opportunity to say 'never again' and to make sure that we put that into action in events that are going around the world here today," said Senator Van Hollen (D-MD), citing the importance of Armenian Genocide recognition in genocide prevention, at the Capitol Hill Observance of the Armenian Genocide.
“It is now incumbent on all of us to ensure that the education around the Armenian Genocide is as deep, and broad, and compelling as it could possibly be”, Congressman John Sarbanes, who is an original cosponsor of the Armenian Genocide Education Act (H.R.7555), said.
Congressman Frank Pallone also delivered remarks at the event.
The event was sponsored by Armenian American organizations and the Embassy of Armenia, in cooperation with the Congressional Armenian Caucus.