Վարչապետը խոսեց հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման իրագործման ժամկետների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ չափազանց դժվար է նշել, թե հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման իրագործումը որքան կտևի, սակայն, ըստ գործադիրի ղեկավարի, հաշվի առնելով հարցի հատուկ կարգավիճակը և հրատապությունը, այն պետք է իրագործվի հնարավորինս շուտ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  Ազգային ժողովում վարչապետն ասաց, որ գործընթացը պետք է սկսվի և հընթացս կերևա, որ դա մեկ-երկու օրվա կամ ամսվա գործ չէ։
«Դա ակնհայտ է, որովհետև կան բազմաթիվ նյուանսներ, որոնք պետք է ճշգրտվեն։ Իհարկե, իմ զեկույցում ասել եմ, որ հասկանում ենք նաև, որ Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ ձևով ռազմական լարվածության իրավիճակը պահել սահմանի երկայնքով՝ դեմարկացիայի գործընթացում Հայաստանի նկատմամբ թաքնված կամ անթաքույց տարածքային պահանջներ ներկայացնելու համար։  Կարծում եմ, որ մեր այս դիրքորոշումը ընկալված է միջազգային հանրության կողմից, և մենք պետք է առաջ գնանք՝  պաշտպանելով մեր երկրի շահերը և սահմանները»,- ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ օրինակ՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև և Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև դեմարկացիան մինչև օրս չի ավարտվել, չնայած սկսվել է 1996-97 թվականներից։
«Կարծում եմ, այս պարագայում, հաշվի առնելով հատուկ կարգավիճակը և հրատապությունը, երկու կողմերի մոտ էլ կա շահագրգռություն, որ հնարավորինս շուտ անենք։ Այսինքն՝ դա չտևի 20 տարի, այլ տևի հնարավորինս կարճ։ Նաև սա է պատճառը, որ մենք գտնում ենք, որ միջազգային փորձագետների ներգրավումը, ովքեր փորձ ունեն արդեն իրենց երկրներում դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի, այն իրականացնելու ժամանակ բախվել են բազմաթիվ խնդիրների և հաղթահարել են այդ խնդիրները, կարող են մեզ օգնել, որպեսզի մենք պատրաստի բանաձևեր ունենանք։ Ասեմ, որ կան շատ հետաքրքիր ձեռնարկներ, օրինակ՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի մեթոդոլոգիաների մասին, թե ինչ մեթոդներով կարելի է իրագործել։ Բայց կոնկրետ գնահատական տալ ժամկետների մասով, չափազանց դժվար է։ Դեռ մինչև ապրիլի վերջ հստակ գիտենք, որ հանձնաժողովը ձևավորվի, մնացած հարցերին հանձնաժողովը կպատասխանի»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

PM Pashinyan comments on timetables of conducting delimitation and demarcation of Armenia- Azerbaijan border
PM Pashinyan comments on timetables of conducting delimitation and demarcation of Armenia-
Azerbaijan border
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says it’s very difficult to say how long the delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border will last, however, according to him, given the special status and urgency of the issue, it should be implemented as soon as possible.
During his remarks in the Parliament, the PM said the process should start and then it will be clear that it is not a work of one-two days or a month.
“This is obvious because there are many nuances which need to be clarified. Of course, I have stated in my report that we understand also that Azerbaijan is trying to somehow keep the military tension situation along the border for presenting hidden or open territorial claims against Armenia during the demarcation process. I think our this position is perceived by the international community, and we should move on by protecting the interests and borders of our country”, the PM added.
He said that for example the demarcation between Armenia and Georgia and between Azerbaijan and Georgia is not over yet, although it has started since 1996-1997.
“I think that in this case, taking into account the special status and urgency, both sides are interested that we do it as soon as possible. In other words, not to do it for 20 years, but as short as possible. This is also the reason why we believe that the involvement of international experts, who already have an experience in demarcation and delimitation in their countries, faced and solved many problems while implementing it, could help us so that we have ready-made formulas. There are many interesting manuals, for example the methodologies of border delimitation and demarcation in the Organization for Security and Co-operation in Europe, with which methods it can be conducted. But to give a concrete assessment over timetables, it’s very difficult. By the end of April we know for sure that the commission must be formed, and the commission will answer to the remaining questions”, he said.