ՌԴ խաղաղապահները զբաղվում են միջադեպով, կան պարզաբանման կարիք ունեցող հարցեր. Լավրովը` Փարուխի ներխուժման մասին
ՌԴ խաղաղապահները զբաղվում են միջադեպով, կան պարզաբանման կարիք ունեցող
հարցեր. Լավրովը` Փարուխի ներխուժման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարտի 24-ին Արցախի Հանրապետության Փարուխ գյուղի ներխուժման դեպքին՝ նշելով, որ ՌԴ խաղաղապահները ուսումնասիրում են միջադեպի բոլոր հանգամանքները:  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 8-ին կայացած մամուլի ասուլիսին Լավրովը հայտնել է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է այդ հարցը:
«Այնտեղ հանգամանքները մինչև վերջ պարզ չեն: Ես հիմա չեմ ուզում առաջ ընկնեմ, վերջնական դատողություն չանեմ: Մենք համոզված ենք, որ մեր հայ բարեկամներն ամբողջությամբ վստահում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին:  Պատասխանատվության ենթարկելու, ծառայողական քննություն անցկացնելու կոչերը չեն արտացոլում հայ ժողովրդի և Հայաստանի ղեկավարության իրական վերաբերմունքը և այն մեծ դերը, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը իրականացնում է տարածաշրջանում կայունության ապահովման հարցում:  Այո, ոչ մեծ միջադեպեր լինում են և այս կոնկրետ միջադեպով մեր զինվորականները զբաղվում են: Այնտեղ կան բաներ, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն»,- ընդգծել է Լավրովը:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատալ, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին կհաջողվի վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս-քվոն, և Ադրբեջանը կվերադառնա մարտի 23-ի ի մարտի 23-ի դիրքեր:
«Ինչպես արդեն ասել եմ, խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է Լեռային Ղարաբաղում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ստատուս-քվոյի ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության պահպանման նպատակով: Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ստատուս-քվոն կվերականգնվի և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները կշարունակի իրականացնել իրենց կարևորագույն գործառույթը և առաքելությունը»,- եզրափակել է Միրզոյանը:

Российские миротворцы занимаются инцидентом, есть требующие уточнения обстоятельства: Лавров о вторжении в Парух
Российские миротворцы занимаются инцидентом, есть требующие уточнения
обстоятельства: Лавров о вторжении в Парух
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров коснулся вторжения азербайджанских вооруженных сил 24 марта в село Парух Республики Арцах, отметив, что российские миротворцы изучают все обстоятельства произошедшего. Как сообщает Арменпресс, Лавров заявил на пресс-конференции 8 апреля, что обсуждал этот вопрос на встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Для нас до конца эти обстоятельства неясны. Я бы не хотел забегать вперед и выносить окончательных суждений. Мы убеждены, что наши армянские друзья доверяют полностью российским миротворцам», - подчеркнул глава МИД РФ.
Глава МИД России выразил надежду на то, что звучащие призывы призвать к ответственности миротворцев, провести служебное расследование не отражают отношения армянского народа и армянского руководства к той огромной роли, которую контингент играет в поддержании стабильности. Небольшие инциденты случаются, но российская сторона по линии военных разбирается, добавил Лавров.
Арарат Мирзоян, в свою очередь, отметил, что армянские власти надеются, что российские миротворцы вернут азербайджанских военных на исходные позиции и восстановят статус-кво в Карабахе по состоянию на 23 марта сего года.
«Как я уже говорил, миротворческие силы в Нагорном Карабахе развернуты для обеспечения статус-кво от 9 ноября 2020 года и обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха. Мы продолжаем верить, что статус-кво будет восстановлен, что миротворцы Российской Федерации продолжат выполнять свою важнейшую функцию и миссию», — заключил Мирзоян.