Հրազդանի կիրճին կտրվի հատուկ կարգավիճակ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել է Հրազդանի կիրճի էկոլոգիական վիճակը բարելավելու նախագծի իրականացում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանի քաղաքապետարանի տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ 90-ական թվականներից սկիզբ առած անկանոն կառուցապատումն nւ սնկի պես աճող օբյեկտները Հրազդանի կիրճում ցավոք փոխեցին հանգստի կազմակերպման մասին բոլոր պատկերացումները:
«Որպես ռեկրեացիոն գոտի կիրճը պետք է լինի հանգստի, զբոսաշրջության և առողջության կազմակերպմանը նվիրված վայր: Քաղաքաշինական հայտնի գործողությունների արդյունքում, սակայն, հանգստի այս գոտին ոչ միայն կորցրեց նպատակային իր նշանակությունը, այլև կանգնեց բնապահպանական լուրջ խնդիրների առջև:
Ոչ միայն այս, այլև բազմաթիվ այլ խնդիրներին լուծում տալու նպատակով քաղաքային իշխանությունն այսօր նախաձեռնել է Հրազդանի կիրճի էկոլոգիական վիճակը բարելավու նախագծի իրականացում: Կիրճը պետք է ունենա հատուկ կարգավիճակ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Разданское ущелье получит особый статус
Как передает Арменпресс, в заявлении, распространенном мэрией Еревана, отмечается, что начавшаяся с 90-х гг. беспорядочная застройка, растущие как грибы объекты в Разданском ущелье, к сожалению, изменили все представления об организации зоны отдыха.
"Как рекреационная зона, ущелье должно быть местом, посвященным организации отдыха, туризма и здоровья. Однако в результате известных градостроительных действий эта зона отдыха не только потеряла свое целевое значение, но и встала перед серьезными экологическими проблемами.
С целью решения не только этих, но и многих других проблем городская власть сегодня инициировала реализацию проекта по улучшению экологической ситуации в Разданском ущелье. Ущелье должно получить особый статус", - говорится в сообщении.