Փաշինյանը հերքում է ՀՀ տարածքով Ուկրաինա վարձկանների տեղափոխման լուրը. Հայաստանը երբեք չի կարող նպաստել այլ վայրերում ահաբեկիչների ներգրավմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունն ամենաբարձր մակարդակով հերքում է լուրը, թե Հայաստանի տարածքով վարձկան ահաբեկիչներ են տեղափոխվում Ուկրաինա։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը fake news-երի խնդրին անդրադարձավ ՀՀ կառավարության մարտի 31-ի նիստում:
«Իբրև ճշմարտություն է հրամցվում այն կեղծ լուրը, թե Հայաստանի տարածքով վարձկան ահաբեկիչներ են տեղափոխվում Ուկրաինա։ Ցանկացած քիչ թե շատ տեղյակ մարդ գիտի, որ Հայաստանը, որը երկու տարի առաջ ինքն է տուժել պատերազմում իր դեմ վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումից, երբեք չի կարող նպաստել այլ վայրերում նրանց ներգրավմանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ երբեմն էական դերակատարում են ունենում նման fake news-երը այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակության ձեւավորման քաղաքականություն՝ դրանով փորձելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել:

Pashinyan denies as "fake news" accusations on mercenaries using Armenian territory to reach Ukraine
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Armenia again denies the reports which claimed that mercenaries are being transported to Ukraine through Armenian territory.
Prime Minister Nikol Pashinyan talked about the problem of fake news during the March 31 Cabinet meeting.
“The fake news claiming that mercenary terrorists are being transferred to Ukraine through Armenian territory is misrepresented as truth. Any more or else informed person knows that two years ago Armenia itself suffered from mercenary terrorists and Armenia can never contribute to their involvement anywhere,” Pashinyan said.
Pashinyan added that sometimes such fake news have significant roles in the context of Azerbaijan being engaged in a policy of developing a false narrative both before, during and after the 2020 war in an attempt to substantiate military attack on Armenia and Nagorno Karabakh.