ՀՀ վարչապետն աղաղակող ապատեղեկատվություն է համարում Հայաստանի կողմից ՌԴ-ին СУ-30СМ ինքնաթիռներ տրամադրելու լուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ունեցած 4 հատ СУ-30СМ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները ՀՀ ներկրվելու օրից երկրի սահմանները ոչ մի անգամ չեն լքել: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀՀ կառավարության մարտի 31-ի նիստում:
«Արեւմտյան աշխարհում լայնորեն շրջանառվում է ադրբեջանական աղբյուրների հեղինակած այն կեղծ տեղեկատվությունը, թե իբր Հայաստանն իր ունեցած 4 հատ СУ-30СМ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները տրամադրել է Ռուսաստանին՝ Ուկրաինայում օգտագործելու համար: Սա, իհարկե, աղաղակող ապատեղեկատվություն է եւ մեր СУ-երը Հայաստան ներկրվելու օրից մեր երկրի սահմանները ոչ մի անգամ չեն լքել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ երբեմն էական դերակատարում են ունենում նման fake news-երը այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակության ձեւավորման քաղաքականություն՝ դրանով փորձելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել:

“Flagrant fake news” – PM Pashinyan denies reports on transferring fighter jets to Russia
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan denied as fake news the reports that Armenia transferred its fighter jets to Russia for use in Ukraine.
“The fake news authored by Azerbaijani sources claiming that Armenia transferred its four SU-30SM multi-role aircraft to Russia to use in Ukraine is widely circulating in the Western world. This, certainly, is a flagrant disinformation and our SUs not even once left the borders of our country ever since being imported,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.
Pashinyan added that sometimes such fake news have significant roles in the context of Azerbaijan being engaged in a policy of developing a false narrative both before, during and after the 2020 war in an attempt to substantiate military attack on Armenia and Nagorno Karabakh.
The Ministry of Defense of Armenia earlier also denied the reports by Turkish and Azerbaijani media outlets that claimed the Armenian military transferred four SU-30 fighter jets to Russia with the purpose of using them in the military operations in Ukraine.