ՀՀ վարչապետն աղաղակող ապատեղեկատվություն է համարում Հայաստանի կողմից ՌԴ-ին СУ-30СМ ինքնաթիռներ տրամադրելու լուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ունեցած 4 հատ СУ-30СМ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները ՀՀ ներկրվելու օրից երկրի սահմանները ոչ մի անգամ չեն լքել: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀՀ կառավարության մարտի 31-ի նիստում:
«Արեւմտյան աշխարհում լայնորեն շրջանառվում է ադրբեջանական աղբյուրների հեղինակած այն կեղծ տեղեկատվությունը, թե իբր Հայաստանն իր ունեցած 4 հատ СУ-30СМ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները տրամադրել է Ռուսաստանին՝ Ուկրաինայում օգտագործելու համար: Սա, իհարկե, աղաղակող ապատեղեկատվություն է եւ մեր СУ-երը Հայաստան ներկրվելու օրից մեր երկրի սահմանները ոչ մի անգամ չեն լքել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ երբեմն էական դերակատարում են ունենում նման fake news-երը այն համատեքստում, որ Ադրբեջանը ինչպես 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից առաջ, ընթացքում, այնպես էլ պատերազմից հետո Ադրբեջանը վարում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական հարձակումը հիմնավորող խոսույթի, բովանդակության ձեւավորման քաղաքականություն՝ դրանով փորձելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնամասշտաբ հարձակման լեգիտիմություն ձեւավորել:

Пашинян назвал информацию о предоставлении России со стороны Армении истребителей СУ-30СМ вопиющей дезинформацией
4 многофункциональных Су-30СМ, принадлежащие Армении, ни разу, со дня их ввоза в Армению, не покидали пределы страны. Об этом на заседании правительства РА 31 марта заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«В западном мире широко муссируется ложная информация, распространяемая азербайджанскими источниками, будто бы Армения предоставила России свои 4 многофункциональных Су-30СМ для использования в Украине. Конечно, это возмутительная дезинформация, наши СУ ни разу не покидали пределы нашей страны со дня их ввоза в Армению», - как передает «Арменпресс», подчеркнул Никол Пашинян.
По его словам, такие фейковые новости иногда играют существенную роль в контексте того, что Азербайджан как до, так и во время 44-дневной войны 2020 года, и после нее проводит политику формирования дискурса и содержания, которая оправдает военное нападение на Армению и Нагорный Карабах. Тем самым пытаясь узаконить крупномасштабное нападение на Нагорный Карабах и Республику Армения.