Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարում․ ՀՀ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի նախագահությամբ մարտի 18-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նշանակալի հաջողություններ է գրանցել մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարում, որոնք, Համբարձում Մաթևոսյանի գնահատմամբ, իրականություն են դարձել նաև Խորհրդի և Խորհրդին կից գործող աշխատանքային խմբի ջանքերով։
Փոխվարչապետն այս երևույթի դեմ պայքարում առաջընթացի գրավականներից է համարել նաև միջգերատեսչական համագործակցության բարձր մակարդակը, ինչպես նաև՝ Հայաստանին մեծապես աջակցող գործընկերների՝ Եվրոպայի խորհրդի, ԱՄՆ կառավարության ու միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ջանքերը։
«Չնայած ոլորտում գրանցած առաջընթացին՝ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներն ուղղորդում են մեզ առավել մեծ ջանքեր գործադրել և առավել ակտիվ գործունեություն ծավալել դիրքերը բարելավելու ուղղությամբ», - նշել է փոխվարչապետ Մաթևոսյանը և բոլորին մաղթել արդյունավետ աշխատանք։
Օրակարգի համաձայն՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2020-2022 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի» շրջանակում 2021 թվականին իրականացված աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսված 19 գործողություններից բոլորը կատարված են։
Այնուհետև, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ, խորհրդի քարտուղար Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ոլորտի արդի մարտահրավերները, դրանց դիմակայելուն ուղղված գործողությունները, իսկ «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության ներկայացուցիչ Տիգրան Հովհաննիսյանն անդրադարձել է «Միասին՝ ընդդեմ մարդկանց թրաֆիքինգի» ծրագրի նպատակներին ու կատարված աշխատանքներին։

YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Hambardzum Matevosyan chaired today the session of the Council on fight against human trafficking and exploitation, the deputy PM’s Office said.
The deputy PM welcomed the session participants and said that Armenia has registered significant achievements in the fight against human trafficking and exploitation, which, according to him, turned into reality thanks to the efforts of the Council and the working group attached to the Council.
The deputy PM also emphasized the high level of the inter-agency cooperation as one of the guarantees for the progress in the fight against this phenomenon, as well as the efforts of Armenia’s partners – the Council of Europe, the US government and international organizations, NGOs.
“Despite the progress in the field, the challenges facing Armenia lead us to make more efforts and work more actively for improving the positions”, the deputy PM said, wishing a productive work to all the participants.
According to the agenda, Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan presented the activities carried out in 2021 in the fight against human trafficking and stated that all 19 actions envisaged by the 2020-2022 national program have been implemented.
Then, Head of the Migration Service of the ministry of territorial administration and infrastructure Armen Ghazaryan, who is also the secretary of the Council, presented the current challenges of the field, the actions on resisting them.
Representative of World Vision Armenia Tigran Hovhannisyan presented the goals of the program “Together Against Human Trafficking” and the activities done so far.