Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարում․ ՀՀ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի նախագահությամբ մարտի 18-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհրդի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նա նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը նշանակալի հաջողություններ է գրանցել մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարում, որոնք, Համբարձում Մաթևոսյանի գնահատմամբ, իրականություն են դարձել նաև Խորհրդի և Խորհրդին կից գործող աշխատանքային խմբի ջանքերով։
Փոխվարչապետն այս երևույթի դեմ պայքարում առաջընթացի գրավականներից է համարել նաև միջգերատեսչական համագործակցության բարձր մակարդակը, ինչպես նաև՝ Հայաստանին մեծապես աջակցող գործընկերների՝ Եվրոպայի խորհրդի, ԱՄՆ կառավարության ու միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ջանքերը։
«Չնայած ոլորտում գրանցած առաջընթացին՝ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներն ուղղորդում են մեզ առավել մեծ ջանքեր գործադրել և առավել ակտիվ գործունեություն ծավալել դիրքերը բարելավելու ուղղությամբ», - նշել է փոխվարչապետ Մաթևոսյանը և բոլորին մաղթել արդյունավետ աշխատանք։
Օրակարգի համաձայն՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2020-2022 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի» շրջանակում 2021 թվականին իրականացված աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսված 19 գործողություններից բոլորը կատարված են։
Այնուհետև, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ, խորհրդի քարտուղար Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ոլորտի արդի մարտահրավերները, դրանց դիմակայելուն ուղղված գործողությունները, իսկ «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության ներկայացուցիչ Տիգրան Հովհաննիսյանն անդրադարձել է «Միասին՝ ընդդեմ մարդկանց թրաֆիքինգի» ծրագրի նպատակներին ու կատարված աշխատանքներին։

Армения улучшила свои позиции в борьбе с траффикингом: вице-премьер РА
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна 18 марта состоялось заседание Совета по борьбе с траффикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате вице-премьера, приветствуя участников заседания, он сообщил, что Армения добилась значительных успехов в борьбе с траффикингом и эксплуатацией людей, что, по оценке Амбарцума Матевосяна, стало реальностью благодаря усилиям Совета и рабочей группы, действующей Совете.
Залогом прогресса в борьбе с этим явлением вице-премьер-министр назвал также высокий уровень межведомственного сотрудничества, а также усилия партнеров, оказывающих Армении большое содействие - Совета Европы, правительства США и международных и общественных организаций.
«Несмотря на достигнутый в сфере прогресс, вызовы, стоящие перед Арменией, диктуют нам необходимость больших усилий и более активной деятельности для улучшения позиций», - отметил вице-премьер Матевосян и пожелал всем плодотворной работы.
Согласно повестке дня, заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Татевик Степанян представила работы, проведенные в 2021 году в рамках Национальной программы по организации борьбы с траффикингом и эксплуатацией людей в Республике Армения в течение 2020-2022 годов, сообщив, что все запланированные 19 действий выполнены.
Затем начальник Миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур, секретарь Совета Армен Казарян представил актуальные шаги, направленные на противодействие этим вызовам. Представитель организации «Ворлд Вижн Армения» Тигран Ованнисян представил программу «Вместе против траффикинга» и проделанные работы.