Փաշինյանը խոստացավ ջանք չխնայել հայ-ֆրանսիական ծրագրերի արդյունավետ իրականացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լիահույս է, որ «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած քննարկումները, մասնագետների միջև շփումներն իսկապես արդյունավետ կլինեն՝ սկիզբ դնելով նոր ու հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Նա կարծիք հայտնեց Փարիզում կազմակերպված համաժողովի եզրափակիչ ելույթում:
Նա ընդգծեց, որ մեծ պատիվ է Փարիզում եզրափակել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև նշվող դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համաժողովը:
Վարչապետն անդրադարձավ տարբեր, մասնավորապես կրթական, առողջապահական ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հաջող համագործակցությանը:
«Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային Հայաստանի հաջողությունները կիսելու համար: Նորարական կրթության ոլորտում համագործակցության փայլուն օրինակ և Հայաստանի համար ոգևորիչ էր Փարիզում և վերջերս Լիոնում բացված ԹՈՒՄՈ կենտրոնները: Առողջապահության ոլորտում արդեն առկա Փարիզի և Լիոնի հիվանդանոցների ցանցի,  «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության և հայկական բժշկական հաստատությունների միջև շատ ակտիվ համագործակցությամբ հանդերձ նախանշվում են նոր ծրագրեր: Այս ոլորտում համագործակցությունը լավագույնս դրսևորվեց Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո, երբ մի քանի տասնյակ բժիշկներ այցելեցին Հայաստան՝ հայ վիրավորներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Միջազգային կառույցների շրջանակում համագործակցության առումով չէի կարող չնշել 2018 թվականին Հայաստանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որը Հայաստանի անկախությունից ի վեր միջազգային մասշտաբով անցկացվող առաջին ամենամեծ միջոցառումն էր մեր երկրում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո, ինչպես նաև ներկայում առկա գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում Հայաստանն այսօր կենսական կարիք ունի ամրապնդելու իր տնտեսությունը, նոր շունչ հաղորդելու տնտեսական քաղաքականությանը՝ այդ թվում ներգրավելով նոր ներդրումային ծրագրեր:
«Ուրախ ենք, որ Ֆրանսիան պատերազմից հետո քաղաքական կամք է հայտնել տնտեսապես աջակցելու Հայաստանին և նորովի խթանելու հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ Հայաստանում ունենալով ֆրանսիական կապիտալով ներկայացվածության հաջող օրինակներ, 2021 թվականի դեկտեմբերին ստորագրված հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 5-ամյա ճանապարհային քարտեզը լայն հնարավորություն է ընձեռում և հանդիսանում կարևոր հիմք՝ ուղղված ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների  ոլորտներում հավակնոտ գործակցության խթանմանը:
«Այսօրվա համաժողովը և դրա հարուստ ու տպավորիչ ծրագիրը վերջին ամիսներին իրականացված հետևողական քայլերի տրամաբանական շարունակությունն է և ստորագրված ճանապարհային քարտեզի կյանքի կոչմանն ուղղված առաջին քայլերից մեկը: Ուստի թույլ տվեք կարծիք հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումները հայ և ֆրանսիացի գործընկերների միջև շփումներն իսկապես արդյունավետ կլինեն՝ սկիզբ դնելով բեղուն աշխատանքային համագործակցությանն ու նոր ու հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը: ՀՀ կառավարության  անունից կարող եմ հավաստիացնել, որ մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրագործման համար»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ թեպետ այս տարի նշում ենք Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, սակայն դա միայն մի կտորն է հայ-ֆրանսիական շփումների և հարաբերությունների հարուստ խճանկարի. սկսած միջնադարից հայ-ֆրանսիական շփումները եղել են բազմաշերտ:
«Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մերօրյա կենդանի խորհրդանիշը Ֆրանսիայում 700 հազարանոց հայկական աշխույժ համայնքի առկայությունն է, որը մեր արդյունավետ համագործակցության կարևոր շարժիչ ուժերից է և մեր ժողովուրդների միջև անխոչընդոտ համագործակցության և հարատև եղբայրության առհավատչյան»,- ասաց Փաշինյանը:

Пашинян пообещал приложить все усилия для эффективной реализации армяно-французских программ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется, что состоявшиеся в рамках форума «Амбиции: Армения-Франция» обсуждения, контакты между специалистами будут действительно эффективными, положив начало реализации новых и перспективных программ. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в заключительном выступлении в ходе форума.
Пашинян подчеркнул, что для него большая честь завершить форум в Париже, посвященный 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Францией.
Премьер-министр коснулся успешного армяно-французского сотрудничества в различных сферах, в частности, в сфере образования и здравоохранения.
«Мы благодарим Францию за то, что разделили успех Армении. Яркий пример сотрудничества в сфере инновационного образования открывшиеся в Париже и Лионе центры ТУМО. Новые программы разрабатываются в тесном сотрудничестве с существующей Парижской сетью здравоохранения, сетью больниц Лиона, организацией «Врачи без границ» и медицинскими учреждениями Армении. Лучше всего сотрудничество в этой сфере было продемонстрировано во время и после недавней Арцахской войны, когда несколько десятков врачей посетили Армению для оказания помощи раненым армянам.
С точки зрения сотрудничества в рамках международных организаций я не могу не упомянуть состоявшийся в Армении в 2018 году Саммит Франкофонии, который стал самым крупным международным мероприятием в нашей стране после обретения Арменией независимости», - сказал Пашинян.
Он отметил, что после 44-дневной войны в 2020 году, как и в контексте нынешних глобальных вызовов, у Армении сегодня есть жизненная потребность укрепить свою экономику, вдохнуть новую жизнь в экономическую политику, в том числе за счет привлечения новых инвестиционных программ.
«Мы рады, что после войны Франция выразила политическую волю экономически поддержать Армению, по-новому стимулировать армяно-французское экономическое сотрудничество», - сказал Пашинян.
Он отметил, что подписанная в декабре 2021 года 5-летняя дорожная карта армяно-французского экономического сотрудничества предоставляет широкие возможности и является прочной основой для продвижения амбициозного сотрудничества в сферах инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранение и высокие технологии.
«Сегодняшний форум, его насыщенная и впечатляющая программа является логическим продолжением последовательных шагов, предпринятых в последние месяцы, одним из первых шагов на пути реализации подписанной дорожной карты. Поэтому позвольте высказать мнение, что состоявшиеся в ходе форума дискуссии и контакты между армянскими и французскими партнерами будут действительно эффективными, положив начало плодотворному рабочему сотрудничеству и реализации новых и перспективных программ. От имени правительства Армении могу заверить вас, что мы не пожалеем сил и энергии для эффективной реализации совместных программ», - сказал Пашинян.
Он отметил, что хотя в этом году мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Францией, но это лишь часть богатой мозаики армяно-французских контактов и отношений: армяно-французские контакты были многослойными со времен средневековья.
«Живым символом армяно-французских отношений сегодня является наличие во Франции активной армянской общины численностью 700 тысяч человек, которая является одной из важных движущих сил нашего эффективного сотрудничества, гарантом непрерывного сотрудничества и вечного братства между нашими народами», - сказал Пашинян.