Բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են Ուկրաինային սահմանակից երկրների միջոցով ՀՀ վերադառնալու համար. Աղաջանյան
Բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են Ուկրաինային սահմանակից երկրների
միջոցով ՀՀ վերադառնալու համար. Աղաջանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր  Էդուարդ Աղաջանյանը վստահեցնում է, որ Ուկրաինայում գտնվող ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար ստեղծված են բոլոր հնարավորությունները՝ Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էդուարդ Աղաջանյանն այս մասին ասաց խորհրդարանական ճեպազրույցում:
«Ես կապի մեջ եմ Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանի հետ, մեր դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է մեր համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի: Դեսպանության օգնությամբ  Ուկրաինայի ներսում հայ համայնքի ներկայացուցիչները մի տեղից այլ տեղ տեղափոխվել են»,-ասաց Աղաջանյանը:
Հայաստանի դեսպանությունն այս պահին տեղափոխվել է Լվով, քանի որ Կիևը ռազմական գործողությունների կետերից մեկն է:
«Մեր համայնքի ցանկացած ներկայացուցչի համար, որը ցանկություն ունի լքել տարածքը, բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են արևմտյան կողմից Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: Եվ Ուկրաինայում մեր դեսպանությունն ամեն ինչ անում է, որ այդ գործընթացը առավել հեշտ տեղի ունենա»,-ասաց պատգամավորը:
Իսկ ինչ վերաբերում է այն մարդկանց, որոնք հանդիսանում են Ուկրաինայի քաղաքացիներ, բայց հայազգի են, չունեն Հայաստանի անձնագիր, Աղաջանյանը նշեց, որ հնարավոր չէ նրանց տվյալները հստակ ունենալ, հնարավոր է ունենալ Ուկրաինայում բնակվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ հստակ տվյալներ:
Նա վստահեցրեց, որ ՀՀ բոլոր քաղաքացիների հետ կապված հարցերն ու ընթացիկ խնդիրները համակարգվում և լուծվում են ՀՀ դեսպանության միջոցով. Հայաստանում բոլոր պայմանները կան, որպեսզի այն քաղաքացիներին, որոնք այս կամ այն կերպ այդ գործընթացի արդյունքում տուժել են, համապատասխան օգնություն տրամադրվի:

All opportunities created for Armenian citizens to return to homeland via countries bordering Ukraine – MP
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia from the ruling Civil Contract faction Eduard Aghajanyan assures that all opportunities are created for all Armenian citizens in Ukraine to return to homeland via the countries bordering Ukraine.
“I am in contact with the Armenian Ambassador in Ukraine, our Embassy is working actively with the representatives of our community in order to ensure their safety. With the support of the Embassy, the representatives of Armenian community have been relocated inside Ukraine”, he said at a parliamentary press briefing.
The Embassy of Armenia moved to Lviv as the Ukrainian capital Kiev is one of the points of the military operations.
“For any representative of our community, who wishes to leave, all opportunities have been created for returning to Armenia via the countries bordering Ukraine from the west. And our Embassy in Ukraine does everything for this process to take place as easy as possible”, the lawmaker said.
As for Armenians, who are citizens of Ukraine, have no Armenian citizenship, the MP stated that it’s impossible to have clear information about them, clear information is possible to have about the citizens of Armenia living in Ukraine.
He assured that all the problems and issues relating to all Armenian citizens living in Ukraine are being coordinated and solved through the Embassy. He added that all conditions exist in Armenia in order to provide respective support to those citizens who have suffered as a result of that process.