Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Վահագն Խաչատուրյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական հեռագիր է հղել Վահագն Խաչատուրյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Համոզված եմ, որ այս բարձր պաշտոնում Ձեր գործունեությունը նպաստելու է ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը ու փոխշահավետ եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների առաջխաղացմանն՝ ի նպաստ մեր եղբայրական ժողովուրդների, ի շահ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության», - նշել է ՌԴ նախագահը:
Մինչ այդ Վահագն Խաչատուրյանին շնորհավորել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մարտի 3-ին Ազգային ժողովը Վահագն Խաչատուրյանին ընտրեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ: Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները հայտարարեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: Նախագահի ընտրության երկրորդ փուլի քվեարկությանը մասնակցել էր 71 պատգամավոր, որոնք բոլորն  էլ կողմ էին քվեարկել:
Պատգամավորները հոտնկայս ծափահարեցին և շնորհավորեցին Խաչատուրյանին: Այնուհետև Խաչատուրյանը ելույթ ունեցավ ԱԺ ամբիոնից՝ շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար:
Խաչատուրյանի թեկնածությունը ներկայացրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը: Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախագահի թեկնածության հարցի ոչ քննարկմանը, ոչ քվեարկությանը չեն մասնակցել:
Ընտրության առաջին փուլում Խաչատուրյանը չէր ընտրվել, նրա օգտին կողմ էր քվեարկել 69 պատգամավոր, այնինչ անհրաժեշտ էր 81 կողմ ձայն: Այսպիսով` անցկացվել էր ընտրության երկրորդ փուլ, որում ընտրվելու համար բավարար էր 64 կողմ ձայնը:

YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. The President of the Russian Federation Vladimir Putin sent a congratulatory letter to Vahagn Khachaturyan on his election as President of the Republic of Armenia, ARMENPRESS reports the Kremlin press service said.
"I am convinced that your activity in this high position will contribute to the further development of Russian-Armenian allied relations and the advancement of mutually beneficial Eurasian integration processes for the benefit of our brotherly peoples, for the benefit of regional security and stability," the Russian President said in his message.
On March 3, the National Assembly of Armenia elected Vahagn Khachaturyan President of the Republic of Armenia. 71 MPs took part in the second round of the presidential election, all of whom voted in favor.
In the first round of elections, Khachaturyan was not elected, 69 MPs voted for him, while 81 votes were needed. Thus, the second round of elections was held, in which 64 votes were enough to be elected.