Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Վիեննայում փետրվարի 24-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են, որ բանակցությունների վերջնական նպատակը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև լիարժեք կարգավորումն է, ինչպես պայմանավորվել էին Մոսկվայում իրենց առաջին հանդիպման ընթացքում:
Նրանք մտքեր են փոխանակել այդ կապակցությամբ համատեղ հնարավոր կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու շուրջ և վերահաստատել իրենց համաձայնությունը՝ գործընթացը շարունակելու առանց նախապայմանների:

Second meeting of Special Representatives of Armenia and Turkey takes place
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. The Armenian and Turkish special representatives for normalization process held their second meeting today in Vienna, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
“Special Representatives for the normalization process between Armenia and Turkey, respectively, the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan and Ambassador Serdar Kılıç held a meeting today (February 24) in Vienna.
The Special Representatives confirmed that the ultimate goal of the negotiations is to achieve full normalization between Armenia and Turkey, as agreed during their first meeting in Moscow.
They exchanged views on possible concrete steps that can be mutually undertaken to that end and reiterated their agreement to continue the process without preconditions,” the Foreign Ministry said.