Իրանը Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու որոշմամբ արտահայտել է տեսակետը ՀՀ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու կարևորության մասին. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու օրվանից անցել է շուրջ երկու տարի, և այժմ, ավելի քան երբևէ, լիահույս եմ երկու երկրների հարաբերությունների ավելի լավ ապագայի հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համաժողովին այս մասին հայտարարել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
«Հարգելի դեսպաններ, հարգելի գործընկերներ, հարգելի գիտնականներ, տիկնայք և պարոնայք:
Ուրախ եմ Ձեզ հետ ներկա գտնվելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեծարգո արտաքին գործերի նախարարներին այս համաժողովին ուղղված ուղերձ հղելու, կազմակերպիչների ջանքերի, ինչպես նաև համաժողովին Ձեր ակտիվ մասնակցության համար։
Երեսուն տարի առաջ՝ 1992 թ. փետրվարի 9-ին, նոր էջ բացվեց Իրանի և Հայաստանի պատմական հարաբերությունների գրքում, և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունն ու նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցին։ Հարաբերություններ, որոնք միշտ եղել են բարեկամական և հիմնված բարիդրացիության վրա:
Այս երեք տասնամյակների ընթացքում երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և բարիդրացիության վաղեմի ավանդույթը ամուր հիմք է հանդիսացել փոխըմբռնման, քաղաքական փոխգործակցության և, հետևաբար, երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման համար և օգնել մեզ հաղթահարելու բազմաթիվ վայրիվերումներ։ Այսօր մեր կառավարությունները, օգտվելով երկու երկրների ժողովուրդների մշակութային կապերի արդյունք հանդիսացող այս արժեքավոր կապիտալից, ավելի հաստատակամ քայլերով մտածում են հարաբերություններն առավել խորացնելու և նոր ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու մասին: Տարածաշրջանի վերջին զարգացումներն իրենց հերթին անխուսափելի են դարձրել այս ուղղությամբ երկու երկրների ջանքերի կրկնապատկումը և նոր հորիզոններ են բացել մեր առջև։
Մենք նաեւ գտնվում ենք Իրանի իսլամական հեղափոխության հաղթանակի տարեդարձի նախաշեմին։ Քառասուներեք տարի առաջ այս օրերին Իրանի ժողովուրդը փառավոր հեղափոխության հաղթանակին ուղղված իր վերջին քայլերն էր ձեռնարկում, որն էլ բոլորի կողմից ընդունվում է, որպես քսաներորդ դարավերջի մեծ իրադարձություն։
Ուրբաթ օրը՝ փետրվարի 11-ին, նշելու ենք Իրանի Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձը՝ ավելի լավ ապագայի ակնկալիքով, Իրանի ողջ նվիրյալ ժողովրդի հանդեպ պատասխանատվության զգացումով և մեր պարտականությունները իրագործելու ուղղությամբ ավելի մեծ ջանքեր գործադրելու հանձնառությամբ, հատկապես Հայաստանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու գործում:
Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու օրվանից անցել է շուրջ երկու տարի, և չնայած բազմաթիվ վայրիվերումներին, որոնց ականատեսը եղանք, այժմ, երկու կողմերի համատեղ ջանքերի լույսի ներքո ավելի քան երբևէ լիահույս եմ երկու երկրների հարաբերությունների ավելի լավ ապագայի հարցում։
Այժմ, համառոտ կներկայացնեմ իմ տեսակետները երեք ոլորտներում հարաբերությունների վիճակի և առաջիկա անհրաժեշտությունների մասին:
Քաղաքական հարթությունում երկու երկրներն էլ գտնում են, որ շատ լավ հարաբերություններ ունեն։ Այս լավ քաղաքական հարաբերությունները պահպանելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի համատեղ ջանքեր գործադրվեն, հատկապես երկու երկրների ղեկավարների միջև շարունակական խորհրդակցությունների միջոցով։ Վերջին տարիների զարգացումները պետք է մեզ հանգեցնեն այն եզրակացության, որ տարածաշրջանի և երկկողմ հարաբերությունների կարևոր հարցերի շուրջ շարունակական խորհրդակցություններն ու միակարծությունը արդյունավետ է և, իհարկե, անհրաժեշտ։ Այս առումով, մասնավորապես երկու երկրների միջև ռազմավարական երկխոսությունների մեկնարկը, որի շուրջ արդեն իսկ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, կլինի օգտակար և արդյունավետ:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունը Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ վերջերս կայացրած իր որոշումով, որի նախապատրաստական աշխատանքները վերջնական փուլում են, հստակորեն արտահայտել է իր տեսակետը տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ հարաբերությունները ընդլայնելու կարևորության վերաբերյալ։
2018 թվականին Իրանը և Եվրասիական տնտեսական միությունը համաձայնության են եկել երկու կողմերի միջև արտոնյալ առևտրային համաձայնագրի շուրջ, որն ակնհայտ ազդեցություն է ունեցել առևտրի աճի վրա։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնյաները, երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը տարեկան 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու ջանքերը դիտարկել են, որպես իրագործելի նպատակ: 2021 թվականին, 2020 թվականի համեմատ, ականատես եղանք երկկողմ առևտրի ծավալների զգալի աճի ։
Այս աճը վկայում է այն մասին, որ առաջիկա տարիներին ավելի մեծ ջանքեր գործադրելու դեպքում, կիրականացվի առևտրաշրջանառության ծավալը տարեկան 1 մլրդ դոլարի հասցնելու նպատակը, ինչն էլ նշանակում է, Հայաստանի արտաքին առևտրում Իրան- Հայաստան առևտրի մասնաբաժինը կհասնի շուրջ տասը տոկոսի:
Երկու կողմերի համագործակցությունը ենթակառուցվածքային հարցերում, ինչպիսիք են էներգետիկան և տրանսպորտը, ամուր հիմք են ստեղծում ոչ միայն երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման, այլև տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության պահպանման համար, որին մենք պետք է մեծ ուշադրություն դարձնենք։
Այսօր, Հայաստանի տարածքով անցնող հյուսիս-հարավ տրանսպորտային նախագծի իրականացման արագացումը դարձել է ընդհանուր նպատակ, կայուն և հուսալի տրանսպորտային ուղիների շահագործման միջոցով երկու երկրների շահերը ապահովելու համար։ Բացի այդ, տարածաշրջանային և համաշխարհային մակարդակներում առևտրային փոխանակումների առատ կարողությունները անխուսափելի են դարձրել Պարսից ծոց-Սև ծով տարանցիկ միջանցքի հնարավորինս արագ գործարկումը։ Հայաստանի տարածքով անցնող հյուսիս-հարավ ճանապարհը կարող է կարևոր օղակ հանդիսանալ ռազմավարական այս երթուղու համար։ Այս ռազմավարական նպատակի իրագործումը պահանջում է լուրջ վճռականություն և ջանքերի գործադրում մեր կողմից։ Հուսով ենք, որ հայացք նետելով ապագային և ընդլայնելով գործադրվող ջանքերը, ականատեսը կլինենք Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը այս տարանցիկ շղթայում։
Երրորդ և վերջին կարևոր խնդիրն է հասարակայնության հետ կապերի, գիտության, տեխնոլոգիաների և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությունը, որի մասին, կարտահայտվեմ օրեր առաջ հանդիպած մի հարգարժան հյուրի՝ խոսքերով: Նա գտնում էր, որ պետք է կոտրվեն այն սուբյեկտիվ պատնեշները, որոնք անտեսանելի պատի պես խանգարում են երկու երկրների ժողովուրդների, երկու երկրների մտավորականների և գիտնականների միջև շփումներին։ Այս պատը, եթե այն կա, անիրական է և այն միայն մեր մտքում է։ Մենք պետք է բոլոր օգտակար և գործնական ոլորտներում ջանքեր գործադրենք հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ: Մեր ցամաքային և օդային սահմանները պետք է լինեն ավելի ակտիվ և դյուրին։ Երկու երկրների մտավորականները, գիտնականները և մշակույթի գործիչները պետք է ավելի լավ ճանաչեն մյուս երկրի հնարավորություններն և կարողությունները: Գործարարները պետք է ավելի լավ օգտագործեն առկա հնարավորությունները: Երկու երկրների ժողովուրդները պետք է ավելի շատ փոխայցեր կատարեն:
Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդները մշտապես ապրել և ապրելու են կողք-կողքի։ Անկախ ներքին և արտաքին տարբեր խնդիրների վերաբերյալ մեր հայացքների և համոզմունքների բազմազանությունից և տարբերություններից, Իրան-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը համարում եմ հայրենասիրական գործ :
Հաջողություն, բարգավաճում և բարօրություն եմ մաղթում Իրանի և Հայաստանի ժողովուրդներին, իսկ երկու երկրների հարաբերություններին՝ ավելի լուսավոր ապագա»,- ասված է դեսպանի խոսքում:

Иран важность расширения отношений с Арменией обозначил решением об открытии генконсульства в Капане: посол ИРИ
«Прошло почти два года с тех пор, как я вступил на должность посла Исламской Республики Иран в Республике Армения, и сейчас, как никогда, я полон надежд на лучшее будущее в отношениях между нашими странами». Как сообщает «Арменпресс», об этом на конференции, посвященной 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном, заявил посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббас Бадахшан Зохури.
«Уважаемые послы, уважаемые коллеги, уважаемые ученые, дамы и господа!
Я рад участвовать на конференции, посвященной 30-летию установления дипломатических отношений между Исламской Республикой Иран и Республикой Армения.
Я благодарю уважаемых министров иностранных дел за призыв к этой конференции, за усилия организаторов, а также за всех за активное участие в конференции.
Тридцать лет назад, 9 февраля 1992 г. в книге исторических отношений между Ираном и Арменией была открыта новая страница, между правительством Исламской Республики Иран и правительством новой независимой Республики Армения были установлены дипломатические отношения. Отношения, которые всегда были дружескими, и были основаны на добрососедстве.
За эти три десятилетия давние традиции дружбы и добрососедства между двумя народами стали прочной основой для взаимопонимания, политического сотрудничества, а, следовательно, и для укрепления двусторонних отношений, они помогли нам преодолеть многие проблемы. Сегодня наши правительства, пользуясь этим ценным капиталом культурных связей между народами двух стран, думают об углублении отношений и налаживании сотрудничества в новых областях. Последние события в регионе, в свою очередь, сделали неизбежным удвоение усилий двух стран в этом направлении, они открыли для нас новые горизонты.
Мы также находимся накануне годовщины победы Исламской революции в Иране. Сорок три года назад, в эти дни, народ Ирана сделал свои последние шаги на пути к победе славной революции, которую все воспринимают как великое событие конца ХХ века.
В пятницу, 11 февраля, мы будем отмечать 43-ю годовщину победы Исламской революции в Иране с надеждой на лучшее будущее, с чувством ответственности перед всем преданным народом Ирана и обязательством приложить больше усилий для выполнения наших обязанностей, особенно в укреплении отношений с Арменией.
Прошло почти два года с тех пор, как я вступил на должность посла Исламской Республики Иран в Армении, и, несмотря на многочисленные неудачи, свидетелями которых мы стали, я сейчас как никогда оптимистичен в отношении лучшего будущего отношений между двумя странами в свете совместных усилий.
Теперь кратко представлю свою точку зрения о состоянии отношений в трех сферах и о том, что предстоит.
В политической сфере обе страны считают, что между ними сложились очень хорошие отношения. Для поддержания этих хороших политических отношений необходимо прилагать совместные усилия, особенно посредством постоянных консультаций между руководителями обеих стран. События последних лет должны подвести нас к выводу, что постоянные консультации и единодушие по важным вопросам двусторонних отношений в регионе весьма эффективны, и безусловно - необходимы. В этой связи, в частности, полезным и эффективным будет запуск стратегических диалогов между двумя странами, договоренность о которых уже достигнута.
Правительство Исламской Республики Иран в своем недавнем решении об открытии генерального консульства в Капане, подготовка которого находится на завершающей стадии, четко выразило свое мнение о необходимости расширения отношений с Арменией в различных областях.
В 2018 году Иран и Евразийский экономический союз договорились о преференциальном торговом соглашении между двумя сторонами, что оказало очевидное влияние на рост торговли. За последний год официальные лица Исламской Республики Иран и Республики Армения усилия по увеличению товарооборота между двумя странами до 1 миллиарда долларов в год представляли возможной целью. В 2021 году по сравнению с 2020 годом мы наблюдали значительный рост объема двусторонней торговли.
Этот рост свидетельствует о том, что в случае больших усилий в ближайшие годы будет достигнута цель увеличения товарооборота до 1 миллиарда долларов в год, а значит, доля торговли Иран-Армения во внешней торговле Армении достигнет около десяти процентов.
Сотрудничество двух сторон в инфраструктурных вопросах, таких как энергетика и транспорт, закладывает прочную основу не только для расширения экономических отношений между двумя странами, но и для поддержания стабильности и безопасности в регионе, чему мы должны уделять особо пристальное внимание
Сегодня ускорение реализации транспортного проекта «Север-Юг», проходящего через территорию Армении, стало общей целью обеспечения интересов обеих стран за счет эксплуатации стабильных, надежных транспортных маршрутов. Кроме того, большие возможности для торговли на региональном и глобальном уровнях обусловили необходимость быстрого запуска транзитного коридора Персидский залив-Черное море. Дорога с севера на юг, проходящая через территорию Армении, может стать связующим звеном для этого стратегического маршрута. Достижение этой стратегической цели требует от нас серьезной решимости и больших усилий. Мы надеемся, что, глядя в будущее, увеличивая наши усилия, мы станем свидетелями укрепления позиций Армении в этой транзитной цепочке.
Третьей и последней важной задачей является сотрудничество в области связей с общественностью, науки, техники и культуры, о чем я скажу словами уважаемого гостя, с которым я встретился несколько дней назад. Он считает, что субъективные барьеры, которые, как невидимая стена, препятствуют контактам между народами двух стран, между интеллигенцией и учеными двух стран, должны быть разрушены. Эта стена, если она и существует, она нереальна, она лишь в нашем воображении. Мы должны приложить усилия для расширения отношений во всех полезных и практических областях. Наши сухопутные и воздушные границы должны быть более активные и достижимые. Интеллигенция, ученые и деятели культуры обеих стран должны лучше понимать возможности другой страны. Предприниматели должны более эффективно использовать все имеющиеся возможности. Народы двух стран должны чаще совершать взаимные визиты. Народы Ирана и Армении всегда жили, и будут жить бок о бок. Несмотря на разнообразие наших взглядов, убеждений и разногласий по различным внутренним и внешним вопросам, усилия по укреплению ирано-армянских отношений я считаю патриотическим делом.
Желаю успехов, процветания, благополучия народам Ирана и Армении, а отношениям между двумя странами - светлого будущего», - заключил посол ИРИ.