Վրաստանը վերապրում Է կորոնավիրուսի վեցերորդ ալիքը «օմիկրոն» նոր շտամի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում կորոնավիրուսով ախտահարման հայտնաբերված դեպքերի ընդհանուր թիվը գերազանցել Է 1 միլիոնը. համավարակի սկզբից ի վեր երկրում հաշվել են 1006864 ախտահարված: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Stopcov.ge. կառավարական կայքում զետեղված տվյալները: Բացի այդ, վերջին 24 ժամում Վրաստանում սահմանվել Է կորոնավիրուսով վարակվածների ամենօրյա աճի բացարձակ հակառեկորդ՝ մեկ օրում 7521 հաստատված դեպք:
Այժմ Վրաստանը վերապրում Է կորոնավիրուսի վեցերորդ ալիքը «օմիկրոն» նոր շտամի կապակցությամբ, որը երկրում հայտնաբերվել Է 2021 թվականի դեկտեմբերի 20-ին: Համաճարակաբանների կանխատեսումներով՝ մինչեւ հունվարի վերջը «օմիկրոնն» ամբողջությամբ դուրս կմղի դելտա-շտամին, որը երկրում գերիշխող Էր մինչեւ այս ժամանակները: Մասնագետները նշում են, որ «օմիկրոնն» անհամեմատ ավելի հազվադեպ Է հանգեցնում հիվանդության ծանր ընթացքի եւ հոսպիտալացման:
Ներկա դրությամբ երկրում գրանցվել Է «օմիկրոնով ախտահարման 1254 դեպք: Վրաստանում այս շտամով վարակվածների միջին տարիքը 33,8 Է: Ինչ վերաբերում Է նոր շտամի տարածմանը, ապա կորոնավիրուսի նոր դեպքերի ընդհանուր քանակի 65 տոկոսը որոնք հայտնաբերվել են Թբիլիսիում, բաժին Է ընկնում «օմիկրոնին»: Տարածաշրջաններում այդ ցուցանիշը հասնում Է 30-35 տոկոսի մակարդակի: Վարակաբան Ալեքսանդր Գոգինավայի խոսքով՝ բացառված չԷ, որ Վրաստանում կորոնավիրուսով հիվանդանալու ամենօրյա դեպքերի թվաքանակը կգերազանցի մի քանի տասնյակ հազարը:
Վարակաբանը կոչ Է անում բնակչությանը՝ խստորեն պահպանել հանձնարարականները: «Վտանգ կա, որ իրադրությունն Էլ ավելի կխորանա: Կարեւոր Է՝ խստորեն հետեւել հանձնարարականներին եւ պատվաստումներն ավելի ակտիվ դարձնել:
Դեպքերի կտրուկ ավելացման եւ հիվանդանոցային հատվածում ծանրաբեռնվածության ֆոնին Վրաստանում բնակչության ակտիվությունը ցածր Է զանգվածային իմունացման ծրագրում: Պատվաստման ամբողջական կուրսն անցել Է երկրի չափահաս բնակչության միայն 41,5 տոկոսը: Չնայած համաճարակաբանական իրադրության վատթարացմանը, կառավարությունը չի մտցնում լրացուցիչ սահմանափակումներ եւ չի խոսում լոքդաունի մասին: Այսօրվա դրությամբ Վրաստանում պարտադիր Է դիմակների կրումը ինչպես հասարակական վայրերի փակ հաստատություններում, այնպես Էլ փողոցում: Ռեստորաններ, թատրոններ, թանգարաններ, ֆիթնես-կենտրոններ եւ այլ հաստատություններ կարելի Է այցելել միայն «կանաչ անձնագրերով»: QR-կոդեր ստանում են պատվաստված, հիվանդությունը տարած կամ բացասական թեստ ունեցող անձինք, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Грузия переживает шестую волну коронавируса в связи с новым штаммом "омикрон"
Общее число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии перевалило за миллион – с начала пандемии в стране насчитали 1 006 864 инфицированных, как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные на правительственном сайте stopcov.ge
Кроме того, за последние 24 часа в Грузии был установлен абсолютный антирекорд ежедневного прироста инфицированных – 7 521 подтвержденный случай за сутки.
Сейчас Грузия переживает шестую волну коронавируса в связи с новым штаммом "омикрон", который был выявлен в стране 20 декабря 2021 года. По прогнозам эпидемиологов, к концу января "омикрон" полностью вытеснит дельта-штамм, доминирующий в стране до этого времени.
Специалисты отмечают, что "омикрон" гораздо реже приводит к тяжелому течению болезни и госпитализации. К этому времени в стране зафиксировано 1 254 случая заражения "омикроном". Средний возраст инфицированных этим штаммом в Грузии – 33,8 лет.
Что касается распространения нового штамма, то 65% от общего количества новых случаев коронавируса, выявленных в Тбилиси, приходится на "омикрон". В регионах этот показатель на уровне 30-35%.
По словам инфекциониста Александра Гогинава, не исключено, что количество ежедневных случаев заболевания коронавирусом в Грузии превысит несколько десятков тысяч. Инфекционист призывает население строго соблюдать рекомендации.
"Есть риск, что ситуация еще более усугубится. Важно строго следовать рекомендациям и сделать вакцинацию более активной.
На фоне резкого увеличения случаев и нагрузки на госпитальный сектор, в Грузии остается низкой активность населения в программе массовой иммунизации. Полный курс вакцинации прошли лишь 41,5% взрослого населения страны.
Несмотря на ухудшение эпидситуации, правительство не вводит дополнительных ограничений и не говорит о локдауне. На сегодняшний день в Грузии обязательно ношение масок как в закрытых помещениях в общественных местах, так и на улице.
Рестораны, театры, музеи, фитнесс-центры и другие заведения можно посещать только с "зелеными паспортами". QR-коды получают привитые, переболевшие или с отрицательным тестом.