Արման Թաթոյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ՀՀ-ի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ հատուկ զեկույց է ուղարկել
Արման Թաթոյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ՀՀ-ի սահմանային
բնակիչների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ հատուկ զեկույց է ուղարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ուղարկել է հատուկ զեկույց՝ բացատրական նամակով, ադրբեջանական զինված ծառայողների արարքներով Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ՄԻՊ-ից, փաստաթղթում փաստերով, կոնկրետ օրինակներով ցույց է տրված, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների արարքներով, ադրբեջանական իշխանությունների մտադրված կազմակերպմամբ, ամեն օր ոտնահարված են Գեղարքունիքում և Սյունիքում՝ ՀՀ-ի սահմանային բնակավայրերում ապրող մարդկանց իրավունքները, խաթարված է անվտանգությունն ու նորմալ կյանքը (բերված են նաև Արարատի մարզի Երասխ համայնքի օրինակները):
«Հետևաբար, առաջնահերթ գերակայություն է մարդկանց համար իրենց նորմալ կյանքը, իրավունքներն ու անվտանգությունը վերականգնելը: Ցույց ենք տվել նաև այդ խախտումների ազդեցությունը ՀՀ ողջ բնակչության իրավունքների վրա:
Ընդ որում, զեկույցում իրավունքների խախտումները վերլուծված են՝ ըստ խմբերի (օրինակ՝ կյանքի իրավունք, ազատ տեղաշարժվելու իրավունք, երեխաների իրավունքներ և այլն):
Նշել եմ, որ Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհները լուծում չեն, քանի որ ապահովված չէ մարդկանց անվտանգությունը. ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են դիտարկման ներքո պահել այդ ճանապարհները, քաղաքացիական բնակիչներին, նրանց տները: Ավելին, նրանք զինված ցուցադրաբար ներկա են ճանապարհներին, քաղաքացիական բնակիչների համար տեսանելի հատվածներում ու կատարում են մարդկանց իրավունքները կոպիտ ոտնահարող արարքներ:
Հիմնավորված է նաև, որ սահմանային բնակավայրերում մարդու իրավունքների խախտումների սնուցող աղբյուրն ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության հովանավորչության ու թշնամանքի քաղաքականությունն է, որը պատերազմից հետո ոչ միայն չի նվազել, այլ խորացել է:
Ուստի, եզրահանգումը հստակ է՝ մեր գյուղերի, շատ դեպքերում մարդկանց տների մոտ ու ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողներ չպետք է լինեն: Ընդ որում, սա վերաբերում է նրանց բոլոր տեղակայումներին ու ոչ միայն մայիսյան ներխուժումներին:
Այսինքն՝ պետք է լինի անվտանգության ապառազմականացված գոտի:
Սա չի նշանակում, թե այդ կերպ միանգամից որոշում ենք՝ ի՞նչ կամ ու՞մ տարածքն է:
Դա կորոշվի հետագայում՝ առնվազն զուգահեռ սկսված դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի արդյունքում: Պարզապես ներկայում անհրաժեշտ է հրատապ վերականգնել մարդկանց իրավունքներն ու նորմալ կյանքը:
Օրինակով ցույց է տրվել, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի հիման վրա այս գաղափարն արդեն իսկ տեղ է գտել ԵԽԽՎ 2021թ.սեպտեմբերի 27-ի բանաձևում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս մոտեցումներն ուղիղ բխում են ԵԱՀԿ, ՄԱԿ և այլ միջազգային պահանջներից ու միջազգային փորձից»,- նշված է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен Армении направил председателю и МГ ОБСЕ отчет о нарушениях Азербайджаном прав армян
Защитник прав человека Армении Арман Татоян направил действующему председателю ОБСЕ и сопредседателям Минской группы ОБСЕ специальный доклад о нарушениях прав жителей приграничных районов Армении действиями вооруженных сил Азербайджана.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, в документе приведены конкретные факты и примеры того, что действия азербайджанских вооруженных сил, совершенные при умышленной организации властей Азербайджана, нарушают права в приграничных районах страны людей, нарушена их безопасность и нормальная жизнедеятельность.
Следовательно, восстановление нормальной жизни, прав и безопасности людей является приоритетом. Представлено также влияние этих нарушений на права всего населения Армении.
Кроме того, в отчете анализируются нарушения прав по группам (например, право на жизнь, право на свободное передвижение, права детей и т.д.).
Подчеркнуто, что альтернативные дороги в Сюнике не являются выходом, так как безопасность людей не обеспечивается: вооруженные силы Азербайджана продолжают наблюдение за этими дорогами, мирными жителями и их домами. Более того, они с оружием демонстративно выходят на дороги, в местах, видимых мирным жителям, и совершают действия, нарушающие права человека.
В отчете обосновывается, что источником нарушений прав человека в приграничных районах является политика армянофобии и пропаганды враждебности со стороны азербайджанских властей по отношению к армянам, которая не только не уменьшилась, но и усилилась после войны.
Отсюда вывод однозначен: в армянских селах, во многих случаях возле домов и на дорогах, не должно быть азербайджанских вооруженных военнослужащих. Причем это касается всех их дислокаций, а не только вторжений, произошедших в мае текущего года.
Т.е. должна быть демилитаризованная зона безопасности.
Это не значит, что таким образом сразу решается, что чья это территория. Этот вопрос будет решен позже, по крайней мере, в результате делимитации и демаркации, просто сейчас нужно срочно восстановить права людей и их нормальную жизнь.
Показан пример, что по предложению Защитника прав человека Армении эта идея уже включена в резолюцию ПАСЕ от 27 сентября 2021 года.
Эти подходы Защитника прав человека Армении напрямую вытекают из международных требований ОБСЕ, ООН и международного опыта.