Գերմանիայում ապագա կառավարության մասնակիցները կոալիցիոն պայմանագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության, «Միություն-90/«կանաչներ»-ի եւ Ազատ դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդներն ստորագրել են կոալիցիոն պայմանագիր, որի վրա աշխատել են մի քանի ամիս: Դեկտեմբերի 7-ին միջոցառումը հեռարձակում են Գերմանիայի հեռուստաալիքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բունդեստագն, ինչպես սպասվում Է, սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցին նոր կանցլեր կհաստատի արդեն դեկտեմբերի 8-ին: Հենց նույն օրը նոր կառավարությունը պետք Է երդում տա, իսկ Անգելա Մերկելի կաբինետի անդամները, որոնք այժմ պաշտոնակատարներ են, վերջնականապես վայր կդնեն լիազորությունները: Դրանով նոր կառավարության ձեւավորման գործընթացը կավարտվի: Կորալիրիոն պայմանագիրը պարունակում Է 177 Էջ, այն առնվազն չորս տարով դնում Է ապագա կաբինետի հիմքերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Германии участники будущего правительства подписали коалиционный договор
Лидеры Социал-демократической партии Германии, "Союза-90/"зеленых" и Свободной демократической партии подписали коалиционный договор, работа над которым велась несколько месяцев. Мероприятие транслируют во вторник немецкие телеканалы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Бундестаг, как ожидается, утвердит социал-демократа Олафа Шольца новым канцлером уже 8 декабря. В тот же день новое правительство должно быть приведено к присяге, а члены кабинета Ангелы Меркель, которые сейчас являются исполняющими обязанности, окончательно сложат полномочия. На этом процесс формирования нового правительства завершится.
Коалиционный договор насчитывает 177 страниц, он закладывает основы будущего кабинета как минимум на четыре года.