Covid-19-ի նոր շտամով պայմանավորված մի շարք երկրներից Հայաստան մուտքը կսահմանափակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի նոր՝ «Օմիկրոն» շտամով պայմանավորված՝ մի շարք երկրներից Հայաստան մուտքը կսահմանափակվի:
«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Վարակը շարունակում է մուտացվել: Հայտնաբերվում են նոր շտամեր, որոնք նախորդներից տարբերվում են իրենց տարածման ակտիվությամբ:
«Վերջին ենթատեսակը, որի տարածումը սկսվել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, կոչվում է Օմիկրոն: Դրա մուտացման աստիճանը բավականին մեծ է: Ցավոք սրտի, տվյալ վիրուսը 50 մուտացիա է կրում»,-ասաց Ավանեսյանը:
Այն այժմ մանրակրկիտ ուսումնասիրվում է՝ հասկանալու, թե բացի տարածման ակտիվությունից, նոր գրանցված շտամն այլ ինչ առանձնահատկություններ ունի: ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, հետևելով ԱՀԿ-ի հաղորդագրություններին, նախատեսում է որոշ սահմանափակող միջոցառումներ կիրառել որոշ երկրներից եկող քաղաքացիների համար:
«Նախատեսում ենք մի շարք երկրներից, որոնք ենք Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Բոտսվանայի Հանրապետությունը, Լեսոտոյի Թագավորությունը, Նամիբիայի Հանրապետությունը, Զիմբաբվեի Հանրապետությունը, Մոզամբիկի Հանրապետությունը, Մադագասկարը և Տանզանիան, քաղաքացիների մուտքը Հայաստան ժամանակավոր սահմանափակել»,-ասաց Ավանեսյանն ու հավելեց, որ բացի սրանից կլինեն որոշակի այլ սահմանափակումներ ևս:
Հայաստանում նկատվում է կորոնավիրուսի օրական գրանցվող դրական դեպքերի նվազում: Ալիքի նվազման ժամանակ մահերի դեպքերի նվազումը սովորաբար տեղի է ունենում 2-3 շաբաթ անց: Նախարարության գնահատականներով՝ առաջիկայում կլինի նաև գրանցվող մահվան դեպքերի նվազում:

В связи с выявлением нового штамма Covid-19 въезд в Армению из ряда стран будет
Вирус продолжает мутировать. Обнаружен новый штамм, отличающийся от предыдущих своей большей активность
«Последний штамм, который начал распространяться из Южной Африки, называется омикрон. Скорость его распространения довольно высока. К несчастью, этот вирус имеет 50 мутаций», - сказала Анаит Аванесян.
В настоящее время, помимо его способности к распространению, проводится тщательное исследование особенностей недавно зарегистрированного штамма. Министерство здравоохранения РА, следуя указаниям ВОЗ, планирует ввести некоторые ограничительные меры для граждан из ряда стран.
«Мы предусматриваем временное ограничение въезда в Армению граждан из ряда стран, таких как Южно-Африканская Республика, Республика Ботсвана, Королевство Лесото, Республика Намибия, Республика Зимбабве, Республика Мозамбик, Мадагаскар и Танзания», - сказала Анаит Аванесян.
Ежедневно в Армении регистрируется снижение количества случаев заражения Covid-19. Снижение уровня смертности обычно бывает через 2-3 недели. Согласно министерству, в ближайшее время количество летальных исходов снизится.