Փաշինյանը կարևորում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև շփումների հաճախակիացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընդհանուր իրողությունից բխում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև շփումները լինեն ավելի հաճախ, որպեսզի հնարավոր լինի կարգավորել իրադրությունն ու գտնել լուծումներ՝ փորձելով խուսափել ճգնաժամերից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված օնլայն ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու են Երևանն ու Բաքուն որոշել հանդիպման նպատակով օգտագործել Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի հարթակը, որը դուրս է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակից:
«Ես դեռևս ամռանը մի քանի անգամ հայտարարել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում ունենալ հանդիպումներ, բանակցություններ Ադրբեջանի հետ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով: Ինչպես գիտեք, ԱԳ նախարարներն այդ ֆորմատով արդեն հանդիպումներ ունեցել են: Մենք ակնկալում ենք և սպասում ենք, որ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը կազմակերպի այդպիսի հանդիպում: Մեր արդեն նախապես դրա մասին հայտարարել ենք, մեր պատրաստակամությունն ենք արտահայտել»,- ասաց Փաշինյանը:
Խոսելով դեկտեմբերի 15-ի Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայանալիք հանդիպման մասին, նա նշեց, որ դա նորություն չէ, քանի որ Եվրամիության նախագահ Շառլ Միշելը դեռ ամռանը տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակում այդպիսի գաղափար էր առաջ քաշել՝ ասելով, որ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովն է տեղի ունենալու և առաջարկել էր կազմակերպել նման հանդիպում: «Ես այդ գաղափարը չեմ մերժել, ընդունել եմ՝ ասելով, որ դեկտեմբերին մոտ ավելի կհստակեցնենք: Արդեն հայտնի հանգամանքներում նա զանգահարել է և՛ ինձ, և՛ Ադրբեջանի նախագահին, և մենք երկուստեք հաստատել ենք մասնակցությունը և՛ ԱլԳ գագաթնաժողովին, և՛ գագաթնաժողովի շրջանակում պատրաստակամություն ենք հայտնել հանդիպել»,- ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan highlights intensification of communication between representatives of Armenia, Azerbaijan
Pashinyan highlights intensification of communication between representatives of Armenia,
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. It stems from the general reality that the contacts between the representatives of Armenia and Azerbaijan should be more frequent in order to be able to resolve the situation and find solutions, trying to avoid crises, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an online press conference, answering the question why Yerevan and Baku have decided to use the platform of the Eastern Partnership for organizing the meeting, which is out of the OSCE Minsk Group format.
“Still back in summer, I stated several times that the Republic of Armenia is ready to have high and top-level meetings and negotiations with Azerbaijan within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. As you know, the foreign ministers have already had meetings in that format. We expect that the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ format will also organize such a meeting. We have already announced about it in advance, we have expressed our readiness”, Pashinyan said.
Speaking about the expected meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Brussels on December 15, Pashinyan said that this is not something new, as President of the European Council  Charles Michel had proposed such an idea during a regional visit in the summer, saying that the Eastern Partnership summit will take place and suggested organizing such a meeting.
"I did not reject that idea, I accepted it, saying that we will further clarify in December. In already known circumstances, he called me and the president of Azerbaijan. We both confirmed our participation in the EaP summit and expressed readiness to meet within the framework of the summit," Pashinyan said.