ՌԴ-ն դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի նախապատրաստական փուլի առաջարկ է արել, որն ընդունելի է հայկական կողմի համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երեկ Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ ես հայտարարեցի, որ 2021 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ 3 առաջարկ է հնչել ՌԴ-ի կողմից, և երեքն էլ մեզ համար, ըստ էության, ընդունելի են եղել և շարունակում են ընդունելի մնալ: Երեկ իմ հայտարարություններից հետո Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով: Եվ ես ուզում եմ վերահաստատել, որ այդ առաջարկները մեզ համար ընդունելի են»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին հանձնարարեց ՌԴ գործընկերոջ հետ ճշտել մանրամասները, որպեսզի փորձեն իրագործել առաջարկները:

New proposals from Russia on delimitation and demarcation are again acceptable for Armenia – Pashinyan
New proposals from Russia on delimitation and demarcation are again acceptable for Armenia –
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. On November 17 the Ministry of Defense of Russia made proposals regarding a preparatory phase for delimitation and demarcation of borders between Armenia and Azerbaijan, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the Cabinet meeting.
“During the questions and answers time in parliament yesterday, I said that since May there’ve been three proposals from Russia on delimitation and demarcation of borders between Armenia and Azerbaijan, and all three were basically acceptable for us and continue being acceptable. After my statements yesterday, the Ministry of Defense of the Russian Federation made proposals regarding a preparatory phase for delimitation and demarcation. And I’d like to reiterate that these proposals are acceptable for us,” Pashinyan said.
The Prime Minister tasked Defense Minister Suren Papikyan to clarify details with Russian Minister of Defense Sergey Shoygu to try and realize the proposals.