ՌԴ-ն դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի նախապատրաստական փուլի առաջարկ է արել, որն ընդունելի է հայկական կողմի համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երեկ Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ ես հայտարարեցի, որ 2021 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների միջև դեմարկացիա և դելիմիտացիա իրականացնելու վերաբերյալ 3 առաջարկ է հնչել ՌԴ-ի կողմից, և երեքն էլ մեզ համար, ըստ էության, ընդունելի են եղել և շարունակում են ընդունելի մնալ: Երեկ իմ հայտարարություններից հետո Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի նախապատրաստական փուլի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով: Եվ ես ուզում եմ վերահաստատել, որ այդ առաջարկները մեզ համար ընդունելի են»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին հանձնարարեց ՌԴ գործընկերոջ հետ ճշտել մանրամասները, որպեսզի փորձեն իրագործել առաջարկները:

Россия сделала предложения по подготовительному этапу делимитации и демаркации, они для нас приемлемы: Пашинян
Россия сделала предложения по подготовительному этапу делимитации и демаркации,
они для нас приемлемы: Пашинян
17 ноября Минобороны РФ внесло предложения по подготовительному этапу делимитации и демаркации границ между Арменией и Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс», об этом Никол Пашинян заявил на заседании правительства РА.
«Вчера, на заседании Национального собрания отвечая на вопросы, я заявил, что с мая 2021 года Россия внесла три предложения по делимитации и демаркации границ между Арменией и Азербайджаном. После моих вчерашних заявлений Минобороны РФ внесло предложения по подготовительному этапу демаркации и делимитации. И я хочу еще раз подтвердить, что эти предложения для нас приемлемы», - сказал Пашинян.
Премьер поручил министру обороны РА Сурену Папикяну уточнить со своим российским коллегой детали, чтобы попытаться реализовать эти предложения.