ՀՀ-ն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նախագահին տեղեկացրել է Ադրբեջանի ագրեսիայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նախագահին տեղեկացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի զինված հարձակման մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան:
«ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահին ստեղծված իրավիճակի մասին: Ցանկանում ենք նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար դիտարկվում է միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական պրակտիկայի բոլոր գործիքների կիրառումը»,-նշել է նա:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անմիջական ու բազմամակարդակ կապի մեջ է դաշնակից Ռուսաստանի հետ: ԱԳՆ մամուլի խոսնակը հիշեցրել է, որ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի ու ՌԴ նախագահի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին է ներկայացրել իրավիճակը:«Այս համատեքստում, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են հնարավոր համատեղ քայլերը, որոնց իրականացումն ամրագրված է երկկողմ իրավապայմանագրային հենքով և համահունչ է դաշնակցային հարաբերություններին»,- նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Նոյեմբերի 16-ին՝ կեսօրից հետո, Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ հանցավոր կերպով ոտնահարել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ հարձակում գործելով արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա և կիրառելով հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Ծավալված ռազմական գործողությունների հետևանքով երկու կողմից կան կորուստներ:

YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has informed the President of the United Nations Security Council about the November 16th attack of Azerbaijan on Armenia’s sovereign territory, MFA spokesperson Vahan Hunanyan said in a statement, in response to the questions of media outlets.
“The Armenian Foreign Ministry has already informed the President of the UN Security Council about the current situation. We would like to note that the use of all tools of international law and diplomatic practice is being considered for protecting Armenia’s territorial integrity and sovereignty”, he said.
The spokesperson also added that Armenia is in direct and multi-level contact with its ally Russia. Mr Hunanyan reminded that yesterday the Armenian Prime Minister and the Russian President held a telephone conversation during which Nikol Pashinyan presented the situation to Vladimir Putin. “In this context, the leaders of the two countries discussed the possible joint steps the implementation of which is enshrined by a bilateral legal-contractual base and is in accordance with the allied relations”, Vahan Hunanyan said.