Կոնֆլիկտը պետք է լուծվի միայն քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով. ՀԱՊԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) քարտուղարությունը առայժմ պաշտոնական դիմում չի ստացել Հայաստանից հայ-ադրբեջանական սահմանային սրացման կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղարը:
«ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են իրավիճակին: Պաշտոնապես քարտուղարությունը որևէ դիմում չի ստացել հայկական կողմից: Կարծում ենք, որ կոնֆլիկտը պետք է լուծվի միայն քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով», - ասել է Վլադիմիր Զեյնետդինովը:
Նոյեմբերի 16-ին՝ կեսօրից հետո,Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ հանցավոր կերպով ոտնահարել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ հարձակում գործելով արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա և կիրառելով հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Ծավալված ռազմական գործողությունների հետևանքով երկու կողմից կան կորուստներ: Իրադրությունը սահմանին շարունակում է լարված մնալ:

CSTO says the conflict should be solved through only political - diplomatic methods
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The Secretariat of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) has not yet received a formal application from Armenia regarding the escalation of situation on the Armenian-Azerbaijani border, ARMENPRESS reports press secretary of the CSTO VladimirZainetdinov told Ria Novosti.
“The CSTO attentively follows the situation. The Secretariat has not received an official application from Armenia. We think the conflict should be solved only through political and diplomatic methods”, VladimirZainetdinov said.
On November 16, the Azerbaijani Armed Forces once again violated the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, attacking the Armenian positions in the eastern borderline, using artillery, armored vehicles, firearms of various calibers. There are casualties on both sides as a result of the hostilities. The situation at the border remains tense.