Շեքսպիրյան միջազգային 15-րդ թատերական փառատոնում կցուցադրվի շուրջ 15 ներկայացում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը, որն իր շուրջ է համախմբել թատերախմբերի աշխարհի տարբեր երկրներից, 2021-ին կանցկացվի նոյեմբերի 15-20-ը: Փառատոնին երևանյան տարբեր բեմահարթակներում կցուցադրվեն Շեքսպիրի հանրահայտ գործերը՝ զանազան մեկնաբանություններով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը փառատոնի տնօրեն Կարո Բալյանն ասաց, որ 15-րդ անգամ փորձում են փառատոնի միջոցով նպաստել մշակութային կյանքի զարգացմանը: Նա տեղեկացրեց, որ համավարակի պատճառով եվրոպական մի քանի թատրոն չի կարողացել մասնակցել փառատոնին:
«Շատ կարևոր է փառատոնի շրջանակում անցկացվող «FestOFF» ծրագիրը, որը նախատեսված է Հայաստանի և արտերկրի ուսանողների և անկախ թատերախմբերի համար: Ուսանողների հինգ խումբ է մասնակցում: Ծրագրի ժյուրիի նախագահը դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանն է, ժյուրիի անդամներն են թատերագետներ Տիգրան Մարտիրոսյանը, Հասմիկ Սեյմորը, Գայանե Թադևոսյանը, դրամատուրգ Էլֆիկ Զոհրաբյանը»,- նշեց Բալյանն ու հավելեց, որ դեռ չի ասի, թե ինչ է սպասում հաղթողին:
Շեքսպիրյան միջազգային 15-րդ թատերական փառատոնը կհյուրընկալի 7 երկրից ավելի քան 100 մասնակիցների և հյուրերի՝ հեղինակավոր արվեստագետների, միջազգային փառատոնների տնօրենների Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Բուլղարիայից, Իրանից, Թաթարստանից, Ուկրաինայից, ՌԴ-ից։
Երևանյան տարբեր բեմահարթակներում կցուցադրվի շուրջ 15 ներկայացում: Փառատոնին «Թատրոն կամրջի մոտ» («Театр у моста») թատրոնը կներկայացնի «Մակբեթը» (ՌԴ, բեմադրիչ՝ Սերգեյ Ֆեդոտով), իսկ Ռոդոպիի (Բուլղարիա) դրամատիկական թատրոնը՝ «12-րդ գիշեր» ներկայացումը:
Չեխիայի ազգային մրցանակի դափնեկիր, «Ոսկե դիմակ» փառատոնի, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր, «У моста» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Ֆեդոտովը և իր թատերախումբը հասցրել են լինել տարածաշրջանում, սակայն առաջին անգամ են հյուրընկալվում Հայաստանում, ինչի առթիվ շատ ուրախ են:
«Երեկ շրջել ենք Երևանում. ամեն ինչ գեղեցիկ է, հաճելի: Բազմիցս լսել եմ փառատոնի մասին, որն իսկապես կարևոր իրադարձություն է: Վերջերս Տալլինում էի:  Երբ այնտեղ իմացան, որ մասնակցելու ենք փառատոնին, ինձ խնդրեցին պայմանավորվել Կարո Բալյանի հետ այստեղ գալու համար: Ավաղ, փառատոնն անսահմանափակ հնարավորություններ չունի»,- շեշտեց նա:
Ըստ Ֆեդոտովի՝ Հայաստանը հզոր երկիր է, որտեղ պահպանվել են շեքսպիրյան  ավանդույթները: Նա պատմեց, որ իր երիտասարդության ամենատպավորիչ պահերից մեկն այն է եղել, երբ Մոսկվայում դիտել է Հայաստանի մայր թատրոնի  «Կորեոլանը», որի գլխավոր դերակատարը հանճարեղ դերասան Խորեն Աբրահամյանն է եղել: Ֆեդոտովը մինչ օրս չի կարողանում մոռանալ  ներկայացումն ու իր ստացած  ցնցող տպավորությունը:
Խոսելով Շեքսպիրի մեծության և նրա պիեսների միշտ արդիական լինելու մասին՝ ռեժիսորն ասաց, որ անգլիացի դրամատուրգը երբեք ժամանակավրեպ չի լինի, քանի որ նա հանճար է եղել: «Այդ դարաշրջանի բազմաթիվ հեղինակներ մոռացվել են՝ չնայած ժամանակին պակաս հայտնի չեն եղել, իսկ Շեքսպիրը հանճար է, և նրա պատմությունները, պիեսներն օրիգինալ են: Նա է հնարել այդ սյուժեները և միայն նրանից հետո են այլ հեղինակները կրկնել այդ ամենը և ոչ մի նոր բան չեն հորինել: Շեքսպիրն է ստեղծել Ռիչարդին, Համլետին, Մակբեթին: Հենց նա է գրել  համաշխարհային դրամատուրգիայի բոլոր սյուժեները»,- եզրափակեց Ֆեդոտովը:
Շեքսպիրյան փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 15-ին ԵԹԿՊԻ Ուսանողական թատրոնում։ Հանդիսատեսի դատին կներկայացվի Կիևի ազգային ակադեմիական «Երիտասարդ թատրոնի» («Молодой театр») «Ամառային գիշերվա երազ» ներկայացումը (բեմադրիչ՝ Անդրեյ Բիլոուս)։
Փառատոնը կամփոփի Ալմետի թաթարական պետական դրամատիկական թատրոնի «Անսանձ կնոջ սանձահարումը» ներկայացումը (բեմադրիչ՝ Կարո Բալյան)։ Այն կներկայացվի նոյեմբերի 20-ին, Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի բեմում։
Փառատոնի օրերին կանցկացվեն վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն ՌԴ վաստակավոր արտիստ,  Չեխիայի ազգային մրցանակի դափնեկիր, «Ոսկե դիմակ» փառատոնի դափնեկիր, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր Սերգեյ Ֆեդոտովը (ՌԴ), «Կնեբել» թատրոնի և «MiSHiNLaB» թատերական լաբորատորիայի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Միշինը (ՌԴ), դերասանուհի Աուրելիե Իմբերտը (Ֆրանսիա) և Նովոռոսիյսկի քաղաքային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, «Տեատրալնայա գավան» փառատոնի ղեկավար Եվգենի Կուշպելը  (ՌԴ)։
Շեքսպիրյան միջազգային 15-րդ թատերական փառատոնի կայացման գործում մեծ դերակատարություն են ունեցել Հայկ Գրիգորյանը, Տիգրան Հարությունյանը և այլք:
Երևանի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը հռչակավոր եվրոպական Շեքսպիրյան փառատոնների ցանցի անդամ է: 2016 թվականից փառատոնի տնօրենը Կարո Բալյանն է։  Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:

На XV Международном шекспировском театральном фестивале представят 15 спектаклей
Ереванский Международный шекспировский театральный фестиваль собирает театральные труппы из разных стран мира. Он пройдет с 15 по 20 ноября.
Как передает «Арменпресс», на брифинге, состоявшемся 15 ноября, директор фестиваля Каро Балян рассказал журналистам, как уже в 15-й раз они содействуют развитию культурной жизни столицы посредством фестиваля.
Очень важна программа «FestOFF», проводимая в рамках фестиваля для иностранных студентов и и самодеятельных театральных коллективов Армении. Участвуют пять групп студентов. Председатель жюри этой программы - драматург Карине Ходикян, члены жюри - драматурги Тигран Мартиросян, Асмик Сейморян, Гаяне Тадевосян, Эльфик Зограбян», - сказал Балян и добавил, что пока не скажет, что ждет победителя.
В XV Шекспировском международном театральном фестивале участие примут более 100 участников из 7 стран - гости, известные артисты, постановщики международных фестивалей из Франции, США, Болгарии, Ирана, Татарстана, Украины, России.
На разных сценах Еревана будет показано около 15 спектаклей. Театр «У моста» представит «Леди Макбет» (Россия, режиссер Сергей Федотов), а Родопский драматический театр  (Болгария) - «Двенадцатая ночь».
Лауреат Чешской национальной премии фестиваля «Золотая маска», лауреат Государственной премии России, художественный руководитель театра «У Моста» Сергей Федотов и его труппа успели побывать в регионе, но в Армению они приехали впервые, и они очень счастливы.
«Вчера мы гуляли по Еревану. Все красиво, приятно. Я много раз слышал о фестивале, это действительно важное событие. Я недавно был в Таллинне. Когда они узнали, что мы собираемся участвовать в фестивале, они попросили меня договориться с Каро Баляном и об их приезде сюда. К сожалению, у фестиваля нет безграничных возможностей», - подчеркнул он.
По словам Федотова, Армения - мощная страна, в которой сохранены шекспировские традиции. Он сказал, что еще с юности запомнил спектакль «Кориолан», показанный Академическим театром им. Г. Сундукяна в Москве, с гениальным актером Хореном Абрамяном в главной роли. Федотов до сих пор не может забыть его и полученное впечатление.
Говоря о величии Шекспира и о том, что его пьесы всегда актуальны, режиссер сказал, что английский драматург никогда не устареет, ведь он был гением. «Многие авторы той эпохи были забыты, хотя в то время они были не менее известными, а Шекспир - гений, его произведения оригинальны. Он придумывал эти сюжеты, после этого другие авторы повторяли их, ничего нового они не изобрели. Шекспир создал Ричарда, Гамлета, Макбета. Он написал все сюжеты мировой драмы», - заключил Федотов.
Торжественное открытие Шекспировского фестиваля состоится 15 ноября в Студенческом театре Ереванского театрального института. Зрителям будет представлен спектакль «Сон в летнюю ночь» Национального академического театра Киева («Молодой театр», постановка Андрея Биллоуса).
Подведет итоги фестиваля спектакль Татарского государственного драматического театра им. Альмета «Укрощение строптивой» (постановщик: Каро Балян). Он будет представлен 20 ноября на сцене Театра юного зрителя.
В рамках фестиваля пройдут мастер-классы, которые проведет заслуженный артист РФ, лауреат Национальной премии Чехии, лауреат фестиваля «Золотая маска», лауреат Государственной премии России Сергей Федотов (РФ), режиссер театра «Кнебель», руководитель «MiSHiNLaB» Константин Мишин и другие.
XV Международный фестиваль шекспировских театров проводится при финансовом содействии Айка Григоряна.
Ереванский шекспировский театральный фестиваль член сети европейских шекспировских фестивалей. С 2016 года директором фестиваля является Каро Балян. Учредителем фестиваля является председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян.