Երկու նամականիշով նոր գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով
Երկու նամականիշով նոր գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը
Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ին շրջանառության մեջ է դրվում երկու նամականիշով գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում են «ՀայՓոստ»-ի տարածած հաղորդագրությունից, որտեղ նշվում է, որ գեղաթերթիկի մարումը կիրականացնեն Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ գերաշնորհ արքեպիսկոպոս Էդգար Պենյա Պառան, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, ՀՀ ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Գեղաթերթիկի յուրաքանչյուր նամականիշն ունի 630 ՀՀ դրամ անվանական արժեք:
Գեղաթերթիկի ձախ նամականիշի վրա պատկերված է Հովհաննես Պողոս II Պապը, ով այցելել էր Հայաստան 2001 թվականին, իսկ գեղաթերթիկի աջ նամականիշի վրա պատկերված է Ֆրանցիսկոս Պապն, ով այցելել էր Հայաստան 2016 թվականին:
Գեղաթերթիկի վերին և ստորին հատվածներում նշված են «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան» և «ՈՒԽՏԱԳՆԱՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՋԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆՅԱ ԵՐԿԻՐ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:

Souvenir sheets with postage stamps dedicated to Papal visits to Armenia put into circulation
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS (Press Release, HayPost). On October 27th, 2021, a souvenir sheet with two postage stamps dedicated to the theme “Apostolic Journeys of the Roman Pontiffs to Armenia. Pilgrimage to the first Christian nation” has been cancelled and put into circulation.
The souvenir sheet has been canceled by H.E. Archbishop Edgar Pena Parra, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Mr Ararat Mirzoyan, the Minister of High-Technological Industry of the Republic of Armenia VahagnKhachaturyan, Chief Executive Officer of HayPost CJSC Mr Hayk Karapetyan, President of the Armenian Association of Philatelists MrHovikMusayelyan.
Each postage stamp of the souvenir sheet has the nominal value of 630 AMD. The left postage stamp of the souvenir sheetdepictsPope John Paul II who visited Armenia in 2001 and the right postage stamp of the souvenir sheet depicts Pope Francis who visited Armenia in 2016.
The upper and lower parts of the souvenir sheet depict the inscriptions “Apostolic Journeys of the Roman Pontiffs to Armenia” and “PILGRIMAGE TO THE FIRST CHRISTIAN NATION” in Armenian and English languages.