Երկու նամականիշով նոր գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով
Երկու նամականիշով նոր գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը
Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ին շրջանառության մեջ է դրվում երկու նամականիշով գեղաթերթիկ «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան. ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր» թեմայով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում են «ՀայՓոստ»-ի տարածած հաղորդագրությունից, որտեղ նշվում է, որ գեղաթերթիկի մարումը կիրականացնեն Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ գերաշնորհ արքեպիսկոպոս Էդգար Պենյա Պառան, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը, ՀՀ ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Գեղաթերթիկի յուրաքանչյուր նամականիշն ունի 630 ՀՀ դրամ անվանական արժեք:
Գեղաթերթիկի ձախ նամականիշի վրա պատկերված է Հովհաննես Պողոս II Պապը, ով այցելել էր Հայաստան 2001 թվականին, իսկ գեղաթերթիկի աջ նամականիշի վրա պատկերված է Ֆրանցիսկոս Պապն, ով այցելել էր Հայաստան 2016 թվականին:
Գեղաթերթիկի վերին և ստորին հատվածներում նշված են «Հռոմի քահանայապետերի առաքելական այցերը Հայաստան» և «ՈՒԽՏԱԳՆԱՑՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՋԻՆ ՔՐԻՍՏՈՆՅԱ ԵՐԿԻՐ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:

Блок с двумя марками «Апостольские визиты первосвященников Рима в Армению. Паломничество в первую христианскую страну»
Блок с двумя марками «Апостольские визиты первосвященников Рима в Армению.
Паломничество в первую христианскую страну»
27 октября в обращение вышла открытка с двумя марками «Апостольские визиты первосвященников Рима в Армению. Паломничество в первую христианскую страну».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает ЗАО «Айпост». В сообщении отмечается, что погашение блока осуществят заместитель генерального секретаря по общим вопросам Святейшего Престола Эдгар Пенья Пара, министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, министр  высокотехнологичной промышленности Ваагн Хачатрян, генеральный директор ЗАО «Айпост» Айк Карапетян, президент Армянской ассоциации филателистов РА Овик Мусаелян.
Каждая марка имеет номинальную стоимость 630 драмов.
На левой марке изображен Папа Иоанн Павел II, посетивший Армению в 2001 году, а на правой марке - Папа Франциск, посетивший Армению в 2016 году.
Вверху и внизу блока находятся надписи «Апостольские визиты первосвященников Рима в Армению», «ПАЛОМНИЧЕСТВО В ПЕРВУЮ ХРИСТИАНСКУЮ СТРАНУ» на армянском и английском языках.