Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը պայքարում են տարածաշրջանում նոր ստատուս- քվոյի համար. Ռուբեն Սաֆրաստյան
Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը պայքարում են տարածաշրջանում նոր ստատուս-
քվոյի համար. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի է ունենում պայքար նոր ստատուս-քվոյի համար և այդ պայքարը նոր է սկսվում: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 1921 թվականի Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի 100-ամյակին նվիրված գիտաժողովին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ ներկայացնելով «Տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական զարգացումները ներկա փուլում» թեմայով իր զեկույցը:
Զուգահեռներ անցկացնելով ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումների և 1921 թվականի իրադարձությունների միջև, երբ կնքվեցին Թուրքիային և Ադրբեջանին հայկական մի շարք շրջանների հանձնումը ամրագրող տխրահռչակ Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերը, Սաֆրաստյանը բացատրեց, որ այսօրվա իրավիճակի տարբերությունն այն է, որ նոր տարածաշրջանային աշխարհակարգի ձևավորման պայքարում Ռուսաստանին են միացել Թուրքիային և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը:
Թուրքագետի խոսքով՝ դա նախորդ տարվա նախապատերազմյան ընթացքում Ռուսաստանի թույլ տված ռազմավարական կոպիտ սխալի հետևանքն է:
«Այն պայքարը, որ հիմա տեղի է ունենում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ստատուսի համար, աննախադեպ է այն առումով, որ առաջին անգամ Ռուսաստանը միայնակ չի հաստատում այդ ստատուս-քվոն, այլ ստիպված է հաշվի նստել Թուրքիայի հետ: Այս իրավիճակը ես բացատրում եմ նրանով, որ Ռուսաստանը շատ կոպիտ աշխարհառազմավարական բնույթի սխալ թույլ տվեց, երբ 2020 թվականի գարնան և ամռան ամիսներին չխոչընդոտեց Թուրքիայի կողմից նորագույն զենքերի մատակարարմանը Ադրբեջանին, վարձկանների տեղափոխվելուն Ադրբեջան և ընդհանրապես տարածաշրջանում թուրքական ռազմական ներկայությունը ուժեղացնելուն: Փաստորեն, Թուրքիան այդպիսով կանխորոշեց Արցախյան երկրորդ պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը: Եվ դա հնարավորություն տվեց Թուրքիային արտահայտելու իր դերակատարումը այն պայքարում, որ հիմա տեղի է ունենում տարածաշրջանում», - մեկնաբանեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Ներկա տարածաշրջանային զարգացումների մյուս առանձնահատկությունն, ըստ Սաֆրաստյանի, այն է, որ ռեգիոնալ պայքարին է միացել նաև հարևան Իրանը, որը բավական ուշ մտավ խաղի մեջ:
Սաֆրաստյանի խոսքով՝ իրանցի գործընկերները հասկացան, որ սխալ են թույլ տվել քառասունչորսօրյա պատերազմի ժամանակ՝ դրական չեզոքություն պահպանելով Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի նկատմամբ: Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում, սակայն, Իրանը կտրուկ ակտիվացել է՝ բավական կոշտ ռազմաքաղաքական կեցվածք ընդունելով հատկապես Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության հանդեպ:
Տարածաշրջանի համար Ռուսաստանի և Թուրքիայի ազդեցության պայքարին միացած Իրանը, որպես իր դիրքերի ամրապնդման կարևոր հաղթաթուղթ, գործի է դրել տնտեսական խոշոր նախագիծ՝ «Պարսից ծոց – Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ծրագիրը: Ամենաուշագրավ տարրերից մեկն այստեղ, ըստ զեկուցողի, Արևելքի խոշոր դերակատարներից մեկի՝ Հնդկաստանի ներգրավումն է գործընթացին, որն աննախադեպ երևույթ է:
Խոսքը Հնդկաստան-Իրան-Հայաստան-Վրաստան ճանապարհի մասին է դեպի սևծովյան ավազան՝ Հունաստան, Բուլղարիա, և դեպի հյուսիս՝ Ռուսաստան:
Այս լույսի ներքո Հնդկաստանի արտգործնախարարի հոկտեմբերի 12-13-ի պաշտոնական այցը Հայաստան, իհարկե, շատ բանի մասին է խոսում:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով՝ Էրդողանի վարչակարգը Թուրքիան համաշխարհային տերություն դարձնելու քաղաքականություն է վարում: Ընդ որում, ի տարբերություն 1920-21 թթ. իրավիճակի՝ Թուրքիան այս անգամ ունի բավական լավ «նախնական դիրքեր» մեր տարածաշրջանում իր նպատակին հասնելու համար, որն է՝ տարածաշրջանը դարձնել իր աշխարհաքաղաքական ազդեցության ոլորտ:
Ըստ թուրքագետի՝ թուրքերն օգտագործում են Ադրբեջանը իրենց այդ նպատակին հասնելու համար: Եվ եթե հաշվի առնենք, որ Թուրքիան, ուղղակիորեն ներգրավվելով Արցախի դեմ պատերազմում, այդուհանդերձ, չհասավ Արցախի գոտում խաղաղապահների անվան տակ թուրքական զորք տեղակայելու իր նպատակին, ապա պետք է եզրակացնել, որ նա կշարունակի տարածաշրջանում պայքարը այն ստատուս-քվոյի համար, որն իր համար ավելի ձեռնտու է:
Մյուս կողմից, ըստ Սաֆրաստյանի, Թուրքիան տարածաշրջանում ունի ավելի աշխարհառազմավարական նպատակ՝ օգտագործել տարածաշրջանը պանթյուրքիստական ծրագրեր իրականացնելու համար: Սաֆրաստյանի խոսքով՝ մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի նպատակները շարադրված են Էրդողանի և Ալիևի կողմից ընդունված «Շուշիի հռչակագրում»:
«Այն կարդալով՝ հասկանում ես, որ նպատակ է դրված ստեղծել թուրք-ադրբեջանական դաշնային պետություն», - նշեց թուրքագետը:
Թուրքիայի այդ պանթուրքիստական ծրագրում, Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով, կարևոր հանգամանք է Հայաստանը: Ըստ նրա՝ Թուրքիայում երկու ծրագիր կա Հայաստանի վերաբերյալ՝ նվազագույն և առավելագույն նպատակներով:
«Առավելագույն նպատակը արտահայտված է այն գաղտնի հրամանում, որը տրվել է Քյազիմ Կարաբեքիրին 1920 թ. նոյեմբերի 8-ին և որտեղ գրված է, որ «Հայաստանը պետք է մեջտեղից վերացվի»: Գերագույն նպատակն է վերացնել հայկական պետականությունը: Երկրորդ՝ նվազագույն նպատակը հետևյալն է՝ տեսնել Հայաստանը որպես Թուրքիայի վասալ պետություն: Եվ ես համոզված եմ, որ որպես դրա մոդել թուրք դիվանագետները իրենց արտգործնախարարությունում, Էրդողանի գրասենյակում, գլխավոր շտաբում իրենց աչքի առաջ ունեն Բաթումի պայմանագիրը: Այսինքն՝ նույնպես, ըստ էության, վերացնել հայկական պետականությունը՝ ձևականորեն թողնելով մի պետություն, որը կլինի Թուրքիայի ազդեցության ներքո», - կարծում է Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Լավ լուրն այստեղ այն է, որ Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով՝ ի տարբերություն 100 տարվա իրադարձությունների, երբ Հայաստանը ինքնիշխան պետություն չէր, այժմ Հայաստանի դիրքերը ավելի բարենպաստ են՝ շնորհիվ տարածաշրջանում ակտիվ դերակատարում ստանձնող Իրանի, որն, ըստ էության, հանդես է գալիս որպես Հայաստանի դաշնակից:
Արտատարածաշրջանային երեք ուժերի մրցակցության պայմաններում Հայաստանը և համայն հայությունը, Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով, պետք է կարողանան ճիշտ կողմնորոշվել՝ ամրացնելով հայկական պետականությունը, վերականգնելով հայկական զինված ուժերը և պետության սուբյեկտայնությունը միջազգային հարաբերություններում:
«Սրանք, ինչպես Կանտը կասեր, կատեգորիկ իմպերատիվ են», - շեշտեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
«Հայաստանը և տարածաշրջանը. դասեր, արժևորումներ, հեռանկարներ» եռօրյա միջազգային գիտաժողովը կազմակերպվել է Ակադեմիայի Պատմության և Արևելագիտության ինստիտուտների, Հայ Դատի կենտրոնական խորհրդի և «Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոն» գիտահետազոտական հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ:

Россия, Турция и Иран борются за новый статус-кво в регионе: Рубен Сафрастян
В регионе Южного Кавказа идет борьба за новый статус-кво, и эта борьба только начинается. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил академик Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян на конференции, посвященной 100-летию подписания Московского и Карсского договоров 1921 года.
Проводя параллели между текущими геополитическими событиями и событиями 1921 года, когда были подписаны печально известные Московский и Карсский договора, предусматривающие передачу ряда армянских регионов Азербайджану и Турции, Сафрастян объяснил, что разница между нынешней и той ситуацией заключается в том, что к России в борьбе за создание нового регионального миропорядка присоединились Турция и Исламская Республика Иран.
По словам тюрколога, это связано с грубой ошибкой, допущенной Россией в довоенный период прошлого года.
«Текущая борьба за геополитический статус в регионе беспрецедентна в том смысле, что впервые Россия не одна устанавливает статус-кво, но вынуждена учитывать мнение Турции. Я объясняю эту ситуацию тем, что Россия совершила очень серьезную геостратегическую ошибку, когда весной и летом 2020 года не помешала Турции поставить новейшее оружие в Азербайджан, перебросить наемников в Азербайджан и усилить присутствие турецких вооруженных сил в регионе.
Фактически, Турция таким образом предопределила победу Азербайджана во Второй Арцахской войне. «И это дало Турции возможность проявить свою роль в нынешней борьбе в регионе», - прокомментировал Рубен Сафрастян.
Еще одна особенность текущих региональных развитий, по словам Сафрастяна, заключается в том, что к региональной подключился борьбе соседний Иран, который вступил в игру довольно поздно.
По словам Сафрастяна, иранские коллеги поняли, что совершили ошибку во время 44-дневной войны, сохранив позитивный нейтралитет в отношении турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха. Однако в последние несколько месяцев Иран стал более активным, заняв довольно жесткую военно-политическую позицию, особенно в отношении агрессивной политики Азербайджана.
Иран, присоединившийся к российско-турецкой борьбе за влияние в регионе, запустил крупный экономический проект - Международный транспортный коридор Персидский залив - Черное море, в качестве козыря для укрепления своих позиций. Одним из наиболее интересных моментов здесь, по словам докладчика, является вовлечение в процесс одного из основных игроков на Востоке - Индии, что является беспрецедентным событием.
Речь идет о дороге Индия-Иран-Армения-Грузия к бассейну Черного моря, т.е. Греции, Болгарии и на север - к России.
В этом свете официальный визит главы МИД Индии в Армению 12-13 октября, конечно, говорит о многом.
Что касается Турции, то, по мнению тюрколога Рубена Сафрастяна, режим Эрдогана проводит политику превращения Турции в мировую державу. Более того, в отличие от 1920-21 гг. сейчас Турция имеет достаточно хорошую «начальную позицию» в нашем регионе для достижения своей цели - сделать регион сферой своего геополитического влияния.
По словам тюрколога, турки используют Азербайджан для достижения этой цели. И если учесть, что Турция, будучи непосредственно вовлеченной в войну против Арцаха, все же не достигла своей цели по размещению турецких войск под видом миротворцев в зоне Арцаха, мы должны сделать вывод, что она будет продолжать борьбу за статус-кво в регионе.
С другой стороны, по словам Сафрастяна, у Турции в регионе более геостратегическая цель - использовать регион для реализации пантюркских программ. По словам Сафрастяна, цели Турции в нашем регионе изложены в «Шушинской декларации», принятой Эрдоганом и Алиевым.
«Читая ее, понимаешь, что цель - создание турецко-азербайджанского федеративного государства», - сказал тюрколог.
По словам Рубена Сафрастяна, Армения является важным фактором в пантюркистской программе Турции. По его словам, в Турции есть две программы об Армении: программа-минимум и программа-максимум.
«Максимальная цель выражена в секретном приказе, отданном Кязиму Карабекиру 8 ноября 1920 года, где написано, что «Армения должна быть устранена». Важнейшая цель - упразднение армянской государственности. Вторая, минимальная цель - сделать Армению вассальным государством Турции. И я убежден, что в качестве модели для этого турецкие дипломаты держат Батумское соглашение. Т.е. фактически ликвидировать армянскую государственность, оставив государство, которое будет находиться под влиянием Турции», - считает Рубен Сафрастян.
Хорошая новость заключается в том, что, по словам Рубена Сафрастяна, в отличие от событий 100-летней давности, когда Армения не была суверенным государством, позиция Армении сейчас более благоприятна благодаря Ирану, который играет активную роль в регионе, и, фактически, выступает как союзник Армении.
По словам Рубена Сафрастяна, в условиях соперничества трех внерегиональных сил Армения и все армяне должны суметь правильно сориентироваться, укрепляя армянскую государственность, восстанавливая армянские вооруженные силы, субъектность государства в международных отношениях.