Համազգային թատրոնի նոր թատերաշրջանն առանձնանում է պրեմիերայով, հյուրախաղերով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնը թատերաշրջանի 30-ամյակի առիթով ակնկալում է նվեր՝ ներկայացումներ խաղալ նոր պայմաններում, նոր շենքում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրած ասուլիսում Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի տնօրեն Արման Նավասարդյանը նշեց, որ երկար տարիներ ձգձգված շենքի կառուցման աշխատանքներում, կարծես, թե դրական տեղաշարժ կա:
«Կարծում ենք, որ մեր այդ շատ մեծ ցանկությունը կլինի, որովհետև որոշակի նշույլներ երևում են: Եթե ոչ թատերաշրջանի 30-ամյակի, ապա հույս ունենք, որ 31-ամյակի շրջանակում այդքան երկար սպասված շենքն, ամբողջությամբ պատրաստ կունենանք»,-ասաց Արման Նավասարդյանը:
Թատրոնի տնօրենը տեղեկացրեց, որ նոր շենքի շինարարական աշխատանքներն ակտիվ ընթանում են: Թատրոնն ուներ նաև տեխնիկական վերազինման խնդիր : «Մեզ կառավարությունը խոստացել է, որ ամեն ինչ կանեն այս տարի և հաջորդ տարվա ընթացքում ունենալ անհրաժեշտ հատկացումները, որպեսզի կարողանանք ավարտին հասցնել գոնե տեխնիկական վերազինման հարցը»,-ասաց Արման Նավասարդյանը:
Մինչ շենքի հետ կապված հարցերը կարգավորում են, թատրոնը շարունակում է բուռն օրակարգով աշխատել՝ փառատոններ, հյուրախաղեր, նոր ներկայացումներ: Թատրոնը «Փափլիկը» ներկայացմամբ նոր է վերադարձել Վլադիվոստոկում կայացած Խաղաղօվկիանոսյան միջազգային փառատոնից, որտեղ մեծ արձագանքի է արժանացել: Փառատոնի մասնակցության արդյունքները ոգևորիչ էին և շոշափելի:  Մանրամասնում է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Նարինե Գրիգորյանը:
«Նախ եղան վարպետաց դասեր, որոնց եկել էին մասնակցելու ամենատարբեր քաղաքներից: Այնուհետև խաղացինք «Փափլիկը» ներկայացումը, և մենք շատ հիացական գնահատականներ ստացանք: Ունեցանք համագործակցության առաջարկ, որը ենթադրում է մեծ միջազգային նախագիծը, որի շրջանակում կբեմադրվի ներկայացում տարբեր երկրների,այդ թվում Հայաստանի մասնագետների մասնակցությամբ»,-ասաց Նարինե Գրիգորյանը:
Թատրոնը ակտիվ հյուրախաղերի մեջ է Հայաստանում ու Արցախում: Այդ տեմպով աշխատանքները շարունակելու են մինչև տարեվերջ: Ընթացքում Համազգային թատրոնի խաղացանկը համալրվելու է նոր ներկայացումներով:
«Առջևում ունենք պրեմիերա, Օ. Հենրիի նովելների հիման վրա  «…և նորից գարուն» ներկայացումն է, որը հանդիսատեսին կներկայացվի հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին: Այս ներկայացման մեջ կա հատկանշական բան, որ նորից գարուն է լինելու թե երկրի, թե մեր ներքին հոգեվիճակի առումով: Այս ներկայացման մեջ հոգու գեղեցկության, անձնազոհության, սիրո մասին ենք պատմում, որպեսզի հանդիսատեսի հոգին թրթռա, նորից ապրելու ցանկությունից իրար լավագույնը տանք, իրարով ապրենք»,-ասաց Նարինե Գրիգորյանը: Ներկայացման մեջ ընդգրկված է թատրոնի երիտասարդական կազմը: Առջևում թատերականացված ընթերցանություններն են, «Գծավորը» ամանորյա մանկական ներկայացումը:

Новый театральный сезон Общенационального театра ознаменуется премьерой, гастролями
Общенациональный театр «Амазгаин» им. Соса Саргсяна подарком к 30-му сезона  считает выступление в новом здании театра, на новой сцене. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» директор Общенационального театра Соса Саргсяна Арман Навасардян отметил, что в строительстве здания, которое затянулось на долгие годы, наблюдается положительный сдвиг.
«Мы думаем, что это будет исполнением нашего большого желания, есть какие-то сдвиги. Если  не к 30-му театральному сезону, то мы надеемся, что долгожданное здание к 31-му полностью будет готово», - сказал Арман Навасардян.
Директор театра сообщил, что строительство нового здания еще продолжается. Была проблема с техническим оснащением. «Правительство обещало нам, что в этом и в следующем году сделают все, чтобы завершить вопрос технического перевооружения», - сказал Арман Навасардян.
Пока решаются вопросы, связанные со зданием, театр продолжает работать с насыщенной повесткой: фестивали, гастроли, новые спектакли. Труппа только вернулась с Международного Тихоокеанского фестиваля во Владивостоке, где представляла спектакль «Пышка»,  получивший большой резонанс. Результаты участия в фестивале были обнадеживающими и ощутимыми. Подробности рассказала художественный руководитель театра Наринэ Григорян.
«Сначала были мастер-классы, в которых участие принимали актеры из разных городов. Потом мы сыграли спектакль «Пышка» и получили восторженные отзывы. Получили предложение о сотрудничестве, которое предполагает большой международный проект, в рамках которого будет поставлен спектакль с участием актеров из разных стран, конечно и из Армении», - сказала Нарине Григорян.
Театр активно гастролирует по Армении и по Арцаху. В таком темпе работы продолжатся до конца года. В репертуаре театра будут и новые постановки.
«У нас впереди премьера «…и снова весна» на основе рассказов О. Генри. Она состоится 29 и 30 октября. В этом спектакле есть примечательная составляющая, снова наступит весна и для страны, и в нашем душевном состоянии. В этом спектакле мы рассказываем о красоте души, самопожертвовании, любви, душа зрителя должна вибрировать, мы подарим все самое лучшее - желание снова жить, жить вместе», - сказала Нарине Григорян. В спектакле задействован молодежный состав театра. Впереди театральные чтения, новогодний детский спектакль «Полосатик».