Աֆղանստանի հարեւան երկրների անմիջակա հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ին Թեհրանում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի հարեւան պետությունների հանդիպումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ին Թեհրանում՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն:
«Հաջորդ շաբաթ չորեքշաբթի օրը մենք Թեհրանում կընդունենք Աֆղանստանի հարեւան երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստը: Այդ հանդիպումը տեղի կունենա անմիջակա ձեւաչափով»,- ասել Է նա: Դիվանագետը հավելել Է, որ «նիստը կտեւի մեկ օր»: «Նրա խոսքով՝ «օրակարգում երկխոսության շարունակումն Է, որն առաջին փուլում անցել Է առցանց ձեւաչափով»:
«Վեց երկրներն իրենց ջանքերը կկենտրոնացնեն այն բանի վրա, թե ինչպես օգնեն (Աֆղանստանում) կազմելու ներառական կառավարություն՝ բոլոր ազգային խբերի մասնակցությամբ»,- ասել Է Խաթիբզադեն: Սեպտեմբերին տեղի Է ունեցել Աֆղանստանի իրադրությանը նվիրված առցանց հանդիպում, որին մասնակցել են Իրանի, Չինաստանի, Պակիստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարարները: Սեպտեմբերի 16-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել Էր, որ Աֆղանստանի հարեւան երկրների հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Թեհրանում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Очная встреча стран - соседей Афганистана пройдет в Тегеране 27 октября
Встреча государств - соседей Афганистана пройдет на уровне министров иностранных дел 27 октября в Тегеране. Об этом заявил в понедельник на пресс-конференции официальный представитель иранского МИД Саид Хатибзаде.
"В Тегеране в среду на следующей неделе мы примем заседание министров иностранных дел стран - соседей Афганистана. Эта встреча пройдет в очном формате", - сказал он. Дипломат добавил, что "заседание продлится один день",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его словам, "в повестке продолжение диалога, который на первом этапе прошел в формате онлайн". "Шесть стран сконцентрируют свои усилия на том, как помочь сформировать инклюзивное правительство [в Афганистане] с присутствием всех национальных групп", - сказал Хатибзаде.
8 сентября прошла онлайн-встреча, посвященная ситуации в Афганистане, в которой приняли участие министры иностранных дел Ирана, Китая, Пакистана, Таджикистана, Туркмении и Узбекистана. 16 сентября пресс-служба иранского МИД сообщила, что следующая встреча стран - соседей Афганистана пройдет в Тегеране.