Բրիտանիան դյուրացրել է դեպի Հայաստան ուղևորությունների կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանիան դյուրացրել է դեպի 32 երկիր, այդ թվում Հայաստան ուղևորությունների կարգը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է BBC-ն՝ ներկայացնելով երկրի ԱԳՆ-ի հրապարակած երկրների ցանկը:
Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն այլևս չի հորդորի զերծ մնալ այդ 32 երկիր այցելություններից: Փոփոխության արդյունքում 32 երկիր, այդ թվում Հայաստան այցելելու համար ճանապարհորդական ապահովագրություն ստանալը կդյուրացվի:
Ինչպես այդ ցանկի մնացած երկրները, այդպես էլ Հայաստանը Բրիտանիայի կարմիր ցուցակում չէր, բայց բրիտանական ԱԳՆ-ն Covid-19-ի պատճառով խորհուրդ չէր տալիս այդ ուղղություններով ճանապարհորդություններ պլանավորել:
Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ քաղաքականության այդ վերջին փոփոխությունը կապված է շատ երկրներում հանրային առողջության բարելավման և պատվաստանյութի տարածման արդյունքում բրիտանացիների համար ռիսկի նվազման հետ:
Նշվում է, որ ցանկի երկրներ ճանապարհորդությունների խուսափելու խորհուրդը կիրառելի կլինի բացառիկ դեպքերում, երբ, օրինակ, տեղի առողջապահական համակարգը գերհագեցած լինի: Բացի Հայաստանից 32 երկրների ցանկում են, օրինակ, Բելառուսը, Ղազախստանը, Կոսովոն, Մալայզիան:

Британия облегчила порядок поездок в Армению
Великобритания облегчила порядок поездок в 32 страны, включая и Армению. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает BBC, представляя список стран, опубликованный МИД страны.
Британское Министерство иностранных дел больше не призывает воздерживаться от посещения  32 стран. В результате изменений будет упрощено страхование путешествий в 32 страны, включая и Армению.
Как и другие страны этого списка, Армения не была в британском красном списке, но британский МИД не рекомендовал планировать поездки по этим направлениям из-за Covid-19.
Британское министерство иностранных дел и по делам Содружества заявляет, что последнее изменение политики направлено на улучшение общественного здравоохранения во многих странах и снижение риска для британцев.
Утверждается, что совет по предотвращению поездок будет применяться в исключительных случаях, например, когда местная система здравоохранения будет перенасыщена. Помимо Армении, в список из 32 стран вошли, например, Беларусь, Казахстан, Косово и Малайзия.