Ֆրանսիական Շամոնիից՝ հայկական Դիլիջան. հոկտեմբերին ՀՀ-ում երրորդ անգամ կանցկացվի «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը»
Ֆրանսիական Շամոնիից՝ հայկական Դիլիջան. հոկտեմբերին ՀՀ-ում երրորդ անգամ
կանցկացվի «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ֆրանսիական Շամոնիում անցկացված հերթական «Մտքերի գագաթնաժողովը» համախմբել էր տարբեր երկրների ներկա ու նախկին պաշտոնյաների, քաղաքական, տնտեսական, գիտական, մշակութային և գործարար շրջանակների հայտնի դեմքերի, միջազգային վերլուծական կենտրոնների ղեկավարների: Գագաթնաժողովին մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ «Մտքերի գագաթնաժողովը» գաղափարների, գիտելիքների ու փորձառության փոխանակման յուրատեսակ հարթակ է, որի հիմնական նպատակներն են կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը:
Ավանդաբար Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող միջազգային հեղինակավոր այս համաժողովը 2019թ. հունիսին հյուրընկալվել էր Հայաստանում՝ Դիլիջանում: Իր պատմության ընթացքում գագաթնաժողովն առաջին անգամ անցկացվեց Շամոնիից դուրս: Դրա կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
Դիլիջանում անցկացված համաժողովը ստացավ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով» անվանումը և այսօր արդեն հայկական յուրօրինակ բրենդ է դարձել:
Դեռևս 2019-ին Շամոնին ցանկություն է հայտնել բարեկամական ավելի խորը հարաբերություններ հաստատել Դիլիջանի հետ: Շամոնին դասական օրինակ է, թե ինչպես կարող է փոքր քաղաքը մեծ հաջողություն ունենալ: Լինելով Դիլիջանից փոքր, ունենալով 10 հազարից պակաս բնակչություն՝ Շամոնին տարեկան 5 մլն զբոսաշրջիկ է ընդունում՝ դահուկային սպորտի սիրահարներից մինչև մշակութային ու համաժողովային այցելություններ:
Ե՛վ Շամոնին, և՛ Դիլիջանն ունեն հիանալի բնություն, մաքուր օդ, էկոլոգիապես մաքուր միջավայր: Զարգացման հստակ տեսլականի, ռազմավարության ու ծրագրի ձևակերպման պարագայում Դիլիջանը նույնպես ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու տուրիստական կենտրոն, մշակութային, ինտելեկտուալ, զբոսաշրջային քաղաք: Շամոնիի և Դիլիջանի բարեկամությունը Հայաստան կբերի ոչ միայն մտքեր ու գաղափարներ, այլև փորձ, գործարար կապեր, միջազգային գործընկերություն:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Շամոնիի քննարկումների մասնակիցներին հրավիրել է արդեն հաջորդ ամիս՝ հոկտեմբեր 23-ից 24-ը Դիլիջանում նախատեսված «Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողով»-ին, որը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:

От французского Шамони до армянского Дилижана. III Армянский саммит мыслей в состоится в октябре
Недавний «Саммит мысли», состоявшийся в Шамони (Франция), собрал действующих и бывших официальных лиц из разных стран, известных политических, экономических, научных деятелей, представителей культурных и деловых кругов, а также руководителей международных аналитических центров.
В Summit of Minds  принял участие Президент Республики Армения Армен Саргсян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента Республики Армения,   «Саммит мыслей» является уникальной площадкой для обмена идеями, знаниями и опытом, основными целями которой являются представление новых идей по важным вопросам.
Эта престижная международная конференция, традиционно проводимая во французском городе Шамони, в 2019 году состоялась в  Армении - в Дилижане. Впервые в своей истории Summit of Minds прошел за пределами Шамони. Исключительная договоренность о его организации была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент Республики Армения Армен Саргсян участвовал в Summit of Minds в качестве основного докладчика.
Конференция  в Дилижане называлась «Армянский саммит мыслей», сегодня она уже стала уникальным армянским брендом.
Еще в 2019 году Шамони выразил желание установить более глубокие дружеские отношения с Дилижаном. Шамони - классический пример того, как небольшой город может быть таким успешным. Шамони меньше, чем Дилижан, с населением менее 10 000 человек и принимает 5 миллионов туристов в год - от любителей лыжного спорта до  участников культурных мероприятий и конференций.
И в Шамони, и в Дилижане прекрасная природа, чистый воздух, экологически чистая среда. Имея четкое видение развития, стратегии и программы, Дилижан также имеет все возможности стать туристическим центром, культурным, интеллектуальным, туристическим городом.   Дружба Дилижана и Шамони принесет в Армению не только мысли и идеи, но и опыт, деловые отношения, международное партнерство.
Президент Армен Саргсян пригласил участников дискуссий в Шамони на III Армянский саммит мыслей, запланированный на 23-24 октября в Дилижане, который является уникальной возможностью с точки зрения  презентации потенциала Армении, развития новых сфер сотрудничества и установления деловых связей.