Բոլոր ճանապարհները պետք է լիարժեք գործեն. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն ինտենսիվ աշխատում է ե՛ւ միջպետական ճանապարհի Գորիս-Կապան հատվածի հետ կապված խնդիրները լուծելու, ե՛ւ շրջանցիկ՝ Տաթևով անցնող ճանապարհը բարեկարգելու, այլընտրանքային լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այդ մասին հայտնեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող ճանապարհահատվածում իրանական բեռնատարների երթևեկը խոչընդոտելու դեպքերին:
«Մենք երկու ուղղությամբ էլ հիմա ինտենսիվ աշխատում ենք՝ ե՛ւ խնդրի լուծման, ե՛ւ այլընտրանքային լուծումներ գտնելու իմաստով: Կարծում եմ՝ երկու ուղղությամբ էլ աշխատանքներն ինտենսիվ կշարունակվեն, և, ի վերջո, ինչ-որ լուծում կգտնենք այդ խնդրին: Եթե ալտերնատիվ ենթակառուցվածքային լուծում տանք՝ դա, իհարկե, շատ լավ լուծում կլինի, որովհետև այն կբալանսավորի իրավիճակը»,- ասաց Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ Սյունիքի ճանապարհների ենթակառուցվածքային լուծումը ենթադրում է անվտանգության և այլ բնույթի ռիսկերի մեղմում, ինչպես նաև՝ տեխնիկական լուծումներ, որոնք ավելի ապահով կդարձնեն երթևեկությունը, մինչև վերջնական լուծում տրվի մնացած բոլոր խնդիրներին:
«Բոլոր ճանապարհները պետք է լինեն և լիարժեք գործեն: Դա մեր ցանկությունն է և նպատակը»,- ընդգծեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Սեպտեմբերի 12-ին ԱԱԾ-ն հայտնեց, որ Ադրբեջանական Հանրապետության ոստիկանությունը Որոտան բնակավայրի մոտ, միջպետական ճանապարհի՝ պատերազմից հետո ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ անցած հատվածում կանգնեցնում և ստուգում է իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների և բեռների փաստաթղթերը: Հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները նաև գումար են գանձում իրանական բեռնատարների վարորդներից: Տեղի ունեցածի կապակցությամբ Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը հայտարարեց, որ ճանապարհների խոչընդոտների վերացումը օրակարգային է Իրանի համար: Ըստ հայտարարության՝ Իրանը ուշադիր հետևում է Կովկասի տարածաշրջանում վերջին ամիսներին տեղի ունեցող զարգացումներին և հետամուտ է լինելու հարևան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ առևտրի դյուրացման տարբեր եղանակներին:
Խնդիրները Սյունիքի մարզով անցնող միջպետական ճանապարհին սրվել էին օգոստոսի վերջին, երբ ադրբեջանական զինուժը փակել էր Կապան-Գորիս ճանապարհի՝ պատերազմից հետո իր հսկողության տակ անցած Կարմրաքար-Շուռնուխ և Գորիս-Որոտան հատվածները:

Все дороги должны полноценно использоваться: вице-премьер
Правительство со всей интенсивностью работает над решением проблем, связанных с участком межгосударственной дороги Горис-Капан, а также над улучшением объездной дороги через Татев и поиском альтернативных решений.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил вице-премьер Мгер Григорян, имея в воду проблемы с иранскими грузовиками при проезде по дорогам, контролируемым Азербайджаном.
«Сейчас мы интенсивно работаем в обоих направлениях, как с точки зрения решения проблемы, так и с точки зрения поиска альтернативных решений. Я думаю, что работа в обоих направлениях будет интенсивно продолжена, со временем мы найдем решение этой проблемы. Если мы найдем альтернативное инфраструктурное решение, это, конечно, будет очень хорошим решением, потому что оно уравновесит ситуацию», - сказал Мгер Григорян.
По словам вице-премьера, инфраструктурное решение Сюникских дорог предполагает снижение и других рисков безопасности, а также технические решения, которые дорожное движение сделают безопаснее, пока окончательно будут решены и все остальные проблемы.
«Все дороги должны быть в исправности. Это наше желание и наша цель», - подчеркнул вице-премьер Мгер Григорян.
12 сентября Служба национальной безопасности Республики Армения сообщила, что возле одного из подконтрольных Азербайджану населенных пунктов в районе поселка Воротан на межгосударственной дороге Горис-Капан Полиция Азербайджанской Республики проверяет водителей грузовых автомобилей с иранскими номерными знаками и документы на грузы. Стало известно, что азербайджанцы с водителей иранских грузовиков даже взимают деньги. В связи с инцидентом посольство Ирана в Армении заявило, что устранение этих проблем  на повестке дня Ирана. Согласно заявлению, Иран в последние месяцы внимательно следит за развитием событий в Южно-Кавказском регионе. Он будет последователен в вопросах упрощения торговли с соседними странами, в том числе и с Арменией.
Проблемы на межгосударственной дороге Сюникской области обострились в конце августа, когда азербайджанские Вооруженные силы перекрыли участки Кармракар-Шурнух и Горис-Воротан дороги Капан-Горис, перешедшей после войны под их контроль.