Հայաստանն ինքը պետք է պատասխանի՝ ի՞նչ կարող է անել ՀԱՊԿ նախագահողի դերում. Ալեքսանդր Խրամչիխին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս ռազմական փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ում հարաբերությունները շարունակում են ուղղահայաց մնալ, իսկ նախագահությունը կազմակերպությունում ֆորմալ բնույթ է կրում շատ օբյեկտիվ պատճառներով՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի անհամեմատելի կշիռն ու ազդեցությունը: Ուստի, փոխգործակցությունն ու հորիզոնական հարաբերությունները կազմակերպության մեջ զարգացնելու համար լուրջ վերանայումների կարիք կա:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությանը՝ Ալեքսանդր Խրամչիխինը կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանն ինքը պետք է պատասխանի հարցին, թե ի՞նչ կարող է առաջարկել իր նախագահության ընթացքում և ի՞նչ կարող է տալ կազմակերպությանը:
«Ինչպես գիտեք, նախագահությունը փոխվում է ռոտացիայի սկզբունքով, բայց թե ինչպե՞ս է յուրաքանչյուր անդամ երկիր օգտագործում այն՝ այդ հարցի հասցեատերը տվյալ երկիրն է: Առայժմ ես չեմ տեսել, որ երկրներից որևէ մեկը առանձնապես օգտվի նախագահության հանգամանքից, առավել ևս, որ դե ֆակտո բոլորն էլ հասկանում են՝ անկախ նրանից, թե ով կլինի ֆորմալ նախագահողը, միևնույն է, իրական նախագահողը ՀԱՊԿ-ում, այսպես թե այնպես, Ռուսաստանն է: Այնպես որ, ի՞նչ կարող է իսկապես անել իր նախագահության ընթացքում հարցին Հայաստանը պետք է պատասխանի»:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի այն մտքին, որ հարկավոր է շարունակել աշխատանքը անդամ երկրների միջև միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ մոտեցումների համակարգման ուղղությամբ, Ալեքսանդր Խրամչիխինը հիշեցրեց ՀԱՊԿ-ի հիմնական ու գլխավոր խնդիրը՝ այն այդպես էլ չի զարգանում իբրև ռազմաքաղաքական դաշինք, և հորիզոնական հարաբերություններ այդպես էլ չեն ձևավորվում անդամ պետությունների միջև: Պատճառը ՀԱՊԿ-ի և առհասարակ հետսովետական տարածքի առաջատար պետության՝ Ռուսաստանի, անհամաչափ կշիռն ու ազդեցությունն է՝ մյուս երկրների հետ համեմատ:
«ՀԱՊԿ-ում կա Ռուսաստանը և կան իր հարաբերությունները մյուս անդամների հետ: Ընդ որում, մյուս անդամների միջև առանձնահատուկ հարաբերություններ չկան: Պատճառն այն է, որ Ռուսաստանի պոտենցիալը ավելի մեծ է, քան մյուս անդամներինը միասին վերցրած: Ստացվում է, որ ՀԱՊԿ-ը ՆԱՏՕ-ի ավելի վատ տարբերակն է: ՆԱՏՕ-ում էլ ամենաազդեցիկ երկիրը Միացյալ Նահանգներն է, բայց ՀԱՊԿ-ի պարագայում Ռուսաստանի առանձնահատկությունն այն է, որ մյուս գործոններից բացի՝ Ռուսաստանը նաև տարածքային առումով է կապող օղակ հանդիսանում մյուս անդամ երկրների միջև», - մեկնաբանեց փորձագետը:
Իսկ հարցը, թե ինչո՞ւ չի խորանում փոխգործակցությունը կազմակերպության ներսում, ըստ Խրամչիխինի՝ պետք է առաջին հերթին հասցեագրել Ռուսաստանին:
«Ի սկզբանե ձևավորվել է մի իրավիճակ, որ բոլորն ուզում են, որպեսզի Ռուսաստանն ապահովի իրենց անվտանգությունը, բայց իրենք առանձնապես ոչինչ չեն պատրաստվում անել: Եվ այս առումով ևս նմանությունները ՆԱՏՕ-ի հետ շատ են: Այլ խոսքերով՝ հորիզոնական կապեր չկան, ՆԱՏՕ-ի դեպքում՝ Միացյալ Նահանգներից անկախ, իսկ ՀԱՊԿ-ի դեպքում՝ Ռուսաստանից: Այդ պատճառով անհրաժեշտ է վերանայել այդ ամենը և հասկանալ՝ ո՞րն է այս կազմակերպության գոյության պատճառը և պե՞տք է արդյոք այն շարունակի գոյատևել: Եթե պետք է, ապա ի՞նչ ձևաչափով», - նշեց զրուցակիցը:
Հարցին՝ որքանո՞վ է Հայաստանին անհրաժեշտ ՀԱՊԿ-ի զարգացումը, Ալեքսանդր Խրամչիխինը պատասխանեց, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է իր ռազմական և քաղաքական կապերն առաջին հերթին ամրապնդել Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
Սեպտեմբերի 16-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստը, որի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնել է ՀԱՊԿ նախագահությունը:
Հայկական կողմից միջոցառմանը մասնակցել են նաև Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նիստի ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանի՝ որպես 2021-2022 թթ. ՀԱՊԿ-ում նախագահողի առաջնահերթությունները: Նա, մասնավորապես, առաջարկել է գործընկերներին կենտրոնանալ կազմակերպության դինամիկ զարգացման ու մեխանիզմների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված համատեղ հետևողական աշխատանքի վրա:
Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել շարունակել աշխատանքը արտաքին քաղաքական համակարգման և փոխօգնության խորացման ուղղությամբ: Նա կարևորել է միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ ՀԱՊԿ անդամ երկրների շահերը շոշափող համակարգված մոտեցումների մշակումը: Այդ նպատակով Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս բազմամակարդակ խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացմանը, այդ թվում` «բարձր մակարդակի խմբի» ձևաչափով, որի անդամ են արտաքին քաղաքականության և պաշտպանության գերատեսչությունների ղեկավարների տեղակալները:
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանը մտադիր է սերտորեն համագործակցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ ՀԱՊԿ ուժերի մարտունակության, մարտական պատրաստության, ներդաշնակության և շարժունակության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով:
«Կասկած չկա, որ ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի ներուժն անհրաժեշտ է արդիականացնել և զարգացնել, ժամանակակից և նոր, այդ թվում՝ անօդաչու կազմավորումներով համալրել, դրանք ժամանակակից միջոցներով վերազինել և կատարելագործել դրանց ղեկավարումը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Армения сама должна сказать, что может сделать в роли председательствующей в ОДКБ: А. Храмчихин
По мнению российского военного эксперта Александра Храмчихина, отношения в ОДКБ остаются вертикальными, а председательство в организации носит формальный характер по вполне объективным причинам, учитывая несравненный вес и влияние России. Следовательно, есть необходимость в серьезной доработке, чтобы в организации развивать сотрудничество и горизонтальные отношения.
В беседе с «Арменпресс» Александр Храмчихин, имея в виду председательство Армении в ОДКБ,  выразил мнение, что сама Армения должна ответить на вопрос, что она может предложить в период своего председательства, и что она может дать организации.
«Как вы знаете, председательство меняется поочередно, но как каждое государство-член его использует? Вопрос адресован этой стране. Пока я не видел, чтобы какая-либо страна особо выиграла от председательства, тем более, что де-факто все понимают, что вне зависимости от того, кто является формальным председателем, реальным председателем в ОДКБ, так или иначе, является Россия. Итак, что же на самом деле может сделать Армения, чтобы ответить на этот вопрос во время своего председательства».
Касаясь идеи премьер-министра Армении о необходимости продолжения работы по согласованию подходов стран-участниц к международным и региональным вопросам, Александр Храмчихин напомнил главную и главную задачу ОДКБ: она не развивается как военно-политический альянс, между государствами-членами не образуются горизонтальные отношения. Причина - непропорциональный вес и влияние России, ведущего государства ОДКБ на постсоветском пространстве.
«В ОДКБ есть Россия, есть ее отношения с другими членами. Более того, между остальными участниками нет особых отношений. Причина в том, что потенциал России больше, чем у других членов, вместе взятых. Получается, что ОДКБ - худшая версия НАТО. Самой влиятельной страной в НАТО являются США, но в случае с ОДКБ особенность России заключается в том, что, помимо прочего, Россия является и территориальным связующим звеном между другими государствами-членами», - прокомментировал эксперт.
По словам Храмчихина, вопрос, почему сотрудничество внутри организации не углубляется, следует в первую очередь адресовать России.
«С самого начала сложилась ситуация, при которой все хотели, чтобы Россия обеспечивала их безопасность, но они не собирались делать ничего конкретного. И в этом плане есть много общего с НАТО. Иными словами, горизонтальных связей нет: в случае НАТО - независимо от США, а в случае ОДКБ - независимо от России. Поэтому необходимо все это пересмотреть, чтобы понять, в чем причина существования этой организации, должна ли она продолжать существовать? Если должна, то в каком формате?»- отметил Александр Храмчихин.
На вопрос, насколько Армении необходимо развитие ОДКБ, Александр Храмчихин ответил, что Армении необходимо укреплять свои военно-политические связи, прежде всего, с Российской Федерацией.
16 сентября в Душанбе состоялось расширенное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ, в рамках которого Республика Армения приняла председательство в ОДКБ.
С армянской стороны в работе заседания также участвовали секретарь Совета безопасности, министры обороны и иностранных дел.
В ходе заседания премьер-министр Никол Пашинян представил приоритеты Армении в течение председательства в ОДКБ в 2021-2022 годах. В частности, он предложил партнерам сосредоточиться на совместной работе, направленной на динамичное развитие организации и повышение эффективности ее механизмов.
Никол Пашинян посчитал необходимым продолжать работу по углублению внешнеполитической координации и взаимопомощи. Он придал важность разработке системных подходов к международным и региональным вопросам, затрагивающим интересы государств-членов ОДКБ. С этой целью Армения придает большое значение проведению регулярных многоуровневых консультаций, в том числе в группе высшего уровня, членами которой являются заместители министров иностранных дел.
По словам премьер-министра, для повышения уровня боеспособности, боеготовности, слаженности и мобильности сил ОДКБ Армения намерена тесно сотрудничать со странами-членами ОДКБ.
«Нет сомнений в том, что потенциал коллективных сил ОДКБ необходимо модернизировать, развивать, дополнять, в том числе, и беспилотными формированиями, оснащать современными средствами, улучшать их руководство», - сказал Никол Пашинян.