Իրանցի վարորդները ազատ կարձակվեն 3-օրյա ժամկետում. ՀՀ փոխվարչապետ Պապիկյան
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին ադրբեջանցի ոստիկանների կողմից ձերբակալված իրանցի վարորդները, ամենայն հավանականությամբ, ազատ կարձակվեն 3-օրյա ժամկետում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 16-ին  լրագրողների հետ զրույցում նշեց  ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը։ «Այս ուղղությամբ ռուս սահմանապահներն աշխատում են, այս պահին նաև բանակցություններ են ընթանում, նաև ԻԻՀ-ն է իր դիվանագիտական խողովակներով աշխատում։ Այս առումով խնդիրը մեծ հաշվով մեր դաշտում չէ»,- նշեց Սուրեն  Պապիկյանը՝  տեղեկացնելով, որ ստեղծված իրավիճակի պատճառով բեռնափոխադրումների ծավալը չի նվազել։
«Բեռների փոխադրումը Իրանից ՀՀ կանգ չի առնելու։ Մենք հիմա ունենք նաև այլընտրանքային եղանակներ բոլոր բեռները ՀՀ ցանկացած տարածք տեղափոխելու, նաև` Հայաստանը որպես տարանցիկ երկիր Իրանի համար դիտարկելու համար»,-  ընդգծեց ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը։

Iranian drivers to be released within 3 days – Deputy PM Papikyan
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The Iranian drivers arrested by the Azerbaijani police on the Goris-Kapan highway will most likely be released within 3 days, ARMENPRESS reports Deputy Prime Minister Suren Papikyan told the reporters on September 16. ‘’The Russian border guards are working in this direction and at the moment negotiations are underway, also the Islamic Republic of Iran is working through its diplomatic channels. In this sense, the problem is not in our field by and large’’, Suren Papikyan said, adding that the volume of cargo transportation has not decreased as a result of the problem.
‘’Cargo transportations from Iran to Armenia has not decreased. Now we have also alternative options for transporting all the goods to any part of Armenia, and also for observing Armenia a transit country for Iran’’, Deputy PM Suren Papikyan said.