Պետական պաշտոնյաները ևս պարտավոր են աշխատանքի ներկայանալիս ներկայացնել ՊՇՌ թեստի արդյունքը. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չպատվաստված և հակացուցում չունեցող անձանց համար աշխատանքի ներկայանալիս հոկտեմբերի 1-ից ամիսը 2 անգամ ՊՇՌ թեստ հանձնելու պահանջը վերաբերում է բոլորին՝ այդ թվում պետական պաշտոնյաներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում շեշտել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով օգտատերերի բարձրացրած հարցերին:
Ամենից շատ հնչեցված հարցերին մեկն է եղել, թե արդյոք նոր կանոնը տարածվում է բոլորի՞ վրա հավասար՝ այդ թվում պաշտոնյաների: Նախարարը դրական պատասխան է տվել՝ շեշտելով, որ այդ կանոնը հավասար կերպով վերաբերում է բոլորին։
«Բոլորը, այդ թվում պետական պաշտոնյաները պարտավոր են աշխատանքի ներկայանալիս ներկայացնել ՊՇՌ թեստավորման արդյունքը, եթե պատվաստված չեն, չունեն բժշկական տեղեկանք հակացուցումների մասին կամ հղի չեն։ Պետական պաշտոնյաները, եթե չպահպանեն այս կանոնը ևս չեն կարող մուտք գործել իրենց աշխատանքի վայր և կկրեն անհարգելի բացականեր ունենալու իրավական հետևանքները»,-նշել է Ավանեսյանը:
Հաջորդ ամենաշատ բարձրացված հարցերից մեկն էլ եղել է այն, թե ինչո՞ւ են պատվաստումները պարտադրվում: Նախարարը ընդգծել է, որ որևէ անձի չի պարտադրվում պատվաստվել: «Չնայած նման կարգավորում ևս կա մեր օրենքներով և հնարավոր է կիրառել պահպանելով օրենքով սահմանված պայմանները։
Մենք ստեղծում ենք տարբեր ֆիլտրեր, որ զսպենք վարակի տարածումը և կանխենք հիվանդանալու պարագայում ծանր ընթացքը, մահը։ Դիմակները, ձեռքերի ախտահանումը, թեստավորումները, պատվաստումները, սոցիալական հեռավորության պահպանումը ուղղված են դրան։ Մենք ուզում ենք հավաստվել, որ անձը չի վարակի իր աշխատակիցներին կամ քաղաքացիներին»,-հայտնել է Ավանեսյանը:
Չպատվաստված և հակացուցում չունեցող անձինք հոկտեմբերի 1-ից ամիսը 2 անգամ պետք է ՊՇՌ թեստ հանձնեն:  Նախարարն ավելի վաղ հայտնել էր, որ եթե  չհետևեն այս կարգին, հետևանքը կլինի աշխատանքի չներկայանալը: Հաջորդիվ, տվյալ կազմակերպությունը ևս որոշակի տույժ-տուգանքներ կկրի։ Եթե աշխատակիցը չի ներկայանում աշխատանքի որոշակի ժամկետներում, ապա գործատուն իրավունք ունի նաև խզելու աշխատանքային պայմանագիրը

Госслужащие также обязаны представлять результат ПЦР-теста, приходя на работу. Министр
В отношении непривитых лиц, не имеющих противопоказаний, с 1 октября требование проходить ПЦР-тест два раза в месяц распространяется на всех, включая государственных служащих.
Как  передает Арменпресс,  это  подчеркнула министр здравоохранения РА Анаит Аванесян на своей странице в Facebook, отвечая на вопросы, поднятые пользователями.
Одним из наиболее часто задаваемых вопросов был вопрос о том, распространяется ли новое правило в равной степени на всех, включая официальных лиц. Министр дала утвердительный ответ, подчеркнув, что это правило в равной степени распространяется на всех.
«Все, включая государственных служащих, обязаны предъявлять результаты ПЦР-теста при выходе на работу, если они не вакцинированы, не имеют медицинской справки о противопоказаниях или не беременны.  Государственные чиновники, если они не соблюдают это правило,  не могут быть допущены на свое рабочее место и будут нести правовые последствия в связи отсутствием по  неуважительной причине», - сказала Анаит  Аванесян.
Один из следующих наиболее актуальных вопросов – почему  принуждают делать  прививки. Министр подчеркнула, что никто никого не обязывает  проходить вакцинацию. "Хотя такое регулирование также существует в нашем законодательстве, и его можно применять в соответствии с условиями, установленными законом.
Мы создаем различные фильтры, чтобы остановить распространение инфекции, предотвратить тяжелое протекание  болезни  и смертельный исход. На это нацелены профилактические  средства -  маски, дезинфекция рук, анализы, прививки, социальная дистанция.  Мы хотим убедиться, что человек не заразит своих сотрудников или других  граждан», - сказала Аванесян.
Не вакцинированные граждане, у которых нет для  этого противопоказаний, должны проходить ПЦР-тест дважды в месяц - с 1 октября. Министр ранее заявляла, что, если они не соблюдают эту процедуру, последствием будет недопущение на работу. Далее организация понесет определенные штрафы. Если работник не явился на работу в течение определенного периода времени, работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор.