Կալիֆոռնիայում ձախողվել է Alpha կրող հրթիռի թեստային արձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Firefly Aerospace ընկերության Alpha կրող հրթիռը պայթել Է Կալիֆոռնիայում նրա արձակումից մի քանի րոպե անց: Այդ մասին կազմակերպությունը հաղորդել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բարձրանալու առաջին փուլի ժամանակ տեղի Է ունեցել արտահաստիքային իրադրություն, որի արդյունքը դարձել Է հրթիռի կորուստը»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Ճշտվում Է, որ հրթիռի արձակումն իրականացվել Է ռազմաօդային ուժերի «Վանդենբերգ» բազայում սեպտեմբերի 2-ին ժամը 18:59-ին (Երեւանի ժամանակով 06:59-ին):
Դա եղել Է Alpha-ի առաջին փորձնական թռիչքը, որն ընկերությունը համարում Է «ոչ մեծ արբանյակների բուռն կերպով աճող շուկայի» համար նախատեսված:
Spaceflight Now պորտալի տեղեկատվության համաձայն, պայթյունը տեղի Է ունեցել արձակումից 2,5 րոպե անց:
Firefly Aerospace ընկերությունը մտադիր Է ավելի ուշ պատմել միջադեպի հանգամանքների մասին: Իսկ առայժմ կազմակերպությունն զբաղվում Է տեղի ունեցածի մասին տեղեկատվություն հավաքելով:
Ավելի վաղ ռադիո Sputnik-ի եթերում փորձագետը ենթադրել Է, թե ԱՄՆ-ի զինվորականները որտեղ են օգտագործելու «Երկաթե գմբեթը», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Калифорнии провалили тестовый запуск ракеты-носителя Alpha
Ракета-носитель Alpha американской компании Firefly Aerospace взорвалась через несколько минут после запуска вКалифорнии.Как передает Арменпресс, об этом сообщилаорганизация вTwitter.
"Во время первой фазы подъема произошла внештатная ситуация, результатом которой стала потеря ракеты", – говорится в сообщении.
Уточняется, что запуск ракеты прошел на базе ВВС "Ванденберг" в 18:59 в четверг (05:59 в пятницу мск). Это был первый испытательный полет Alpha, которую компания называет предназначенной для "бурно растущего рынка небольших спутников".
По информации порталаSpaceflight Now, взрыв произошел через 2,5 минуты после запуска.
Компания Firefly Aerospace намерена позже рассказать об обстоятельствах инцидента. Пока же организация занялась поиском информации о случившемся.