Գերմանիայի զբոսաշրջության ոլորտի 70 ներկայացուցիչ կայցելեն Հայաստանի տարբեր տեսարժան վայրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի զբոսաշրջության ոլորտի շուրջ 70 ներկայացուցիչ՝ տուրօպերատորներ, զբոսաշրջային գործակալություններ, առևտրային ասոցիացիաներ, ավիաընկերություններ և լրատվական գործակալություններ, ժամանել են Հայաստան՝ մասնակցելու «Fvw DRV Destination Forum» միջոցառմանը, որը նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի և Գերմանիայի զբոսաշրջության ոլորտների միջև հարաբերությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառմանը նվիրված ասուլիսին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Գերմանիայի զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչներին Հայաստանում «Fvw DRV Destination Forum» միջոցառումը կազմակերպելու և իրականացնելու համար։
Քերոբյանը ընդգծեց, որ նմանատիպ միջոցառումները կարևոր են Հայաստանի համար, քանի որ մեկ մեծ քայլով առաջ են տանում զբոսաշրջության ոլորտը՝ օգնելով ոլորտում գործունեություն իրականացնող ընկերություններին ընդլայնել իրենց միջազգային կապերն ու աշխարհագրությունը։
«Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս տուրիզմի ոլորտում «Գերմանիայի միջազգային համագործակցության» ընկերության հետ համատեղ իրականացվող նախագծերին և այս չորսօրյա միջոցառումը վկայում է հայ-գերմանական տնտեսական և զբոսաշրջային կապերը զարգացնելու Հայաստանի հետաքրքրության և շահագրգռվածության մասին»,- ասաց Քերոբյանը։
Էկոնոմիկայի նախարարի խոսքով՝ զբոսաշրջությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գերակա ոլորտներից է, քանի որ այն տնտեսական զարգացման ընդլայնման և ընդհանուր առմամբ սպառողական բավարարվածության հիմնաքարն է։
« Գաղտնիք չէ, որ Եվրամիության երկրներից Հայաստանի խոշորագույն գործընկերը Գերմանիան է և ընդհանուր առմամբ Գերմանիան երրորդ ամենախոշոր զբոսաշրջային ուղղությունն է։ Գերմանիայի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի արտաքին տնտեսական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից է։ Այդ համագործակցության օրակարգում առաջնային է համագործակցությունը հենց զբոսաշրջության ոլորտում»,- ընդգծեց Քերոբյանը։
Նախարարը հայտնեց, որ 2019 թվականից սկսած Եվրոպական Միության երկրներից Հայաստան այցելությունների քանակով ամենաբարձր աճը Գերմանիայի կողմից է։
« Այս տարի ևս նկատում ենք Գերմանիայից այցելությունների աճի դինամիկա, չնայած կորոնավիրուսով պայմանավորված խիստ սահմանափակումներին։ Որքան էլ, որ դրական են ցուցանիշները, կարծում եմ, որ շատ անելիքներ ունենք՝ մեր առջև դրված նշաձողերին հասնելու համար»,- եզրափակեց Քերոբյանը։
«Fvw DRV Destination Forum» միջոցառումը անցկացվելու է մինչև սեպտեմբերի 2-ը։ Գերմանացի հյուրերը երկու օր կշրջեն Հայաստանի տարբեր տեսարժան վայրերով՝ բացահայտելու Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժը։ Սեպտեմբերի 2-ին կանցկացվի գործարար համաժողով՝ ինչպես գերմանացի, այնպես էլ հայ մասնակիցներին հետաքրքրող թեմատիկ նիստերով:

70 representatives of Germany’s tourism sector to visit various sights of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. Nearly 70 representatives of Germany’s tourism sector, including tour-operators, tour agencies, trade associations, air companies and news agencies, have arrived in Armenia to participate in ‘’Fvw DRV Destination Forum’’ event, which is aimed at strengthening the touristic relations between Armenia and Germany. ARMENPRESS reports during the press-conference dedicated to the event Minister of Economy of Armenia Vahan Kerobyan thanked the representatives of the tourism sector of Germany for organizing the ‘’Fvw DRV Destination Forum’’ event in Armenia.
Kerobyan stressed that such events are important for Armenia, as they move forward the tourism sphere in Armenia by one big step, helping companies operating in the field to expand their international ties and geography.
"We attach great importance to the projects implemented in the field of tourism jointly with the ‘’GermanAgency forInternational Cooperation" company. This four-day event shows Armenia's interest in developing the Armenian-German economic and tourism ties," Kerobyan said.
According to the Minister of Economy, tourism is one of the priority spheres for Armenia's economic development.
‘’It’s not a secret that Germany is Armenia’s major economic partner among the EU Member States. The deepening of relations with Germany is one of the key directions of Armenia's foreign economic policy, where cooperation in the field of tourism is a priority’’, Kerobyan emphasized.
The Minister said that the highest increase in the number of visits to Armenia from European Union countries since 2019 is from Germany.
‘’Fvw DRV Destination Forum’’ will be held until September 2. The German guests will tour in Armenia to discover its sights and touristic potential. A business forum will be held on September 2.