Երեք զինծառայողների սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է ծառայակիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի 3 զինծառայողների կյանքից զրկելու կասկածանքով ձերբակալվել է նրանց ծառայակից, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ա.Հ-ն: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«2021թ. օգոստոսի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքի կացարանում, հայտնաբերվել են  նշված մարտական դիրքում մարտական հերթապահություն իրականացնող, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ  Գոռ Արտակի Սահակյանի, Լևոն Ռաֆայելի Հարությունյանի և Մուրադ Աշոտի Մուրադյանի դիերը՝ հրազենային վնասվածքներով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ՝  նույն օրվա ժամը 17:40-ի սահմաններում, նշված հանցագործությունը կատարելու՝ ապօրինաբար դիտավորությամբ վերը նշված զինծառայողներին կյանքից զրկելու կասկածանքով ձերբակալվել է նրանց ծառայակից, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Ա.Հ-ն:

По  подозрению  в  убийстве  трех  военнослужащих  задержан  их  сослуживец
По подозрению в убийстве 3 военнослужащих N-ской в/части Министерства обороны РА задержан военнослужащий той же воинской части А.Х. – их сослуживец.
Об этом Арменпресс сообщили в отделе по связям с общественностью и информации Следственного комитета РА.
«19 августа 2021 г.около 01:30 часов на боевой позиции военной части N Министерства обороны РА были обнаружены тела срочных военнослужащих этой же воинской части, рядовых Гора Артаковича Саакяна, Левона Рафаэловича Арутюняна и Мурада Ашотовича Мурадяна - с огнестрельными ранениями", - говорится в заявлении.
Согласно источнику, в следственном отделении второго гарнизона Главного военного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту преступления, предусмотренного п. 1 ч. 2 ст.104 Уголовного кодекса РА.
По данным Следственного комитета РА, около 17:40 часов того же дня по подозрению в совершении указанного преступления и умышленном убийстве вышеупомянутых военнослужащих, был задержан их сослуживец А.Х., военнослужащий-срочник той же войсковой части.