Օտարերկրացիների հոսքը Ռուսաստան եռակի կրճատվել է համավարակի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստան ժամանող օտարերկրացիների հոսքը եռակի կրճատվել Է 2019 թվականի նախահամավարակի ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրում Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան (ՌՏՕԱ):
2021 թվականի առաջին կեսին Ռուսաստան են այցելել գրեթե հինգ միլիոն արտասահմանցի հյուրեր, որոնցից 64,4 հազարը ժամանել են հատկապես տուրիստական նպատակներով: 2019 թվականին թիվը եռակի բարձր Է եղել՝ 15 միլիոն:
Օտարերկրացիների մեծամասնությունն ԱՊՀ-ի երկրներից Է (4,8 միլիոն): Նաեւ հաճախ են Ռուսաստան այցելել Թուրքիայի, Ֆիլիպինների, Չինաստանի, Գերմանիայի եւ Հնդկաստանի քաղաքացիները: Ճշտվում Է, որ այս վարկանիշում տեղերը մեծապես կախված են այն բանից, թե բաց են արդյոք երկրների միջեւ սահմանները, թե առայժմ՝ ոչ:
Ինչ վերաբերում Է զբոսաշրջությանը, ապա այս տարվա առաջին կիսամյակում այցելության հոսքի առաջատարը դարձել Է Կուբան (20,5 հազար այցելություն)՝ մի երկիր, որը երբեք առաջներում տեղ չԷր գտել նույնիսկ այն պետությունների թոփ-10-ում, որոնցից ամենից հաճախ են Ռուսաստան մեկնում տուրիստական նպատակով: Երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, իսկ երրորդը՝ Թուրքիան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иностранцы стали в три раза реже приезжать в Россию в пандемию
Поток иностранцев, въезжающих в Россию, сократился в три раза по сравнению с допандемийным 2019 годом.Как передает Арменпресс, об этомпишетАТОР.
За первую половину 2021 года в России побывали почти пять миллионов зарубежных гостей, из которых 64,4 тысячи приезжали именно с туристическими целями. В 2019 году цифра была в три раза выше — 15 миллионов.
Большинство иностранцев — из стран СНГ (4,8 миллиона). Также в Россию часто въезжали граждане Турции, Филиппин, Китая, Германии и Индии. Уточняется, что места в этом рейтинге во многом зависят от того, открыты ли между странами границы или еще нет.
Что касается туризма, лидером въездного потока в первом полугодии этого года стала Куба (20,5 тысяч визитов) — страна, которая никогда раньше не входила даже в топ-10 государств, из которых чаще всего едут в Россию с туристической целью. Второе место заняли ОАЭ, а третье — Турция.