ԱԺ-ն քննարկեց ՀՀ-ի և Ասիական զարգացման բանկի միջև ստորագրված վարկային համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգող նախագիծը
ԱԺ-ն քննարկեց ՀՀ-ի և Ասիական զարգացման բանկի միջև ստորագրված վարկային
համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգող նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը քննարկեց «Հայաստան-Վրաստան սահմանային տարածաշրջանային ճանապարհի (Մ 6 Վանաձոր-Բագրատաշեն) բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագրի փոփոխությունը վավերացնելու մասին նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծն ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը:
«Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել 2021 թվականի ապրիլի 7-ին ստորագրված վարկային համաձայնագրի համապատասխան փոփոխությունը, որով նախատեսվում է վարկային համաձայնագրի ժամկետը երկարաձգել մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Շինարարական աշխատանքների ավարտը նախատեսվում  երկարաձգել մինչև 2021 թվականի օգոստոսի 31-ը և թերությունների համար պատասխանատվության ժամկետ սահմանել 2022 թվականի օգոստոսի 31-ը: Լրացուցիչ 4 ամիս անհրաժեշտ է նաև սահմանել ծրագրի ֆինանսական աուդիտի և վարկի փակման ժամանակահատվածի համար»,- ասաց Ղալեչյանը:
Ակնկալվում է 2022 թվականին Վանաձորից Բագրատաշեն երթևեկության տևողության կրճատում, միջին օրական երթևեկության ինտենսիվության ավելացում՝ օրական մինչև 3 500 մեքենա ՝ 2014 թվականի 2 800 մեքենայի համեմատ: Ակնկալվում է նաև ունենալ բեռնափոխադրումների էական ավելացում, ճանապարհի երկայնքով կանխարգելել և կրճատել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը՝ բարելավելով ճանապարհային անվտանգությունը:
Անդրադառնալով համաձայնագրի ժամկետի երկարաձգմանը՝ նա ասաց, որ դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: Շինարարական կապալի պայմանագրերը կնքվել են 2017 թվականի նոյեմբերի 30-ին, սակայն շինարարական աշխատանքների փաստացի մեկնարկը տրվել է 2018-ի մայիսի 29-ին: Նաև համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներ են եղել, որոնք իրենց ազդեցությունն  են ունեցել աշխատանքների կազմակերպման վրա:
2021 թվականի պետական բյուջեում ծրագրի շրջանակում մասհանումների ծրագրավորված գումարը նախատեսված էր 2 մլրդ 870 մլն, մինչդեռ Ղալեչյանը նշեց, որ իրենց կանխատեսումների և կատարողականի էական ավելացման արդյունքում իրականացնելու են շուրջ 7 մլրդ դրամից ավելի մասհանումներ:

Парламент обсудил проект кредитного соглашения между Арменией и Азиатским банком развития
Национальное собрание Армении обсудило законопроект о внесении поправки в кредитное соглашение «Программа улучшения региональной пограничной дороги Армения-Грузия (Ванадзор-Баграташен)».
Как сообщает «Арменпресс», проект на внеочередном заседании НС представила заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Кристине Галечян.
«В законопроекте предлагается принять поправку к кредитному соглашению, подписанному 7 апреля 2021 года, которая предусматривает продление кредитного договора до 31 декабря 2022 года. Завершение строительных работ планируется продлить до 31 августа 2021 года, срок ответственности за дефекты установлен на 31 августа 2022 года. Необходимо установить дополнительные 4 месяца для финансового аудита программы на период возврата кредита», - сказала Галечян.
Ожидается, что в 2022 году продолжительность езды из Ванадзора в Баграташен сократится, среднесуточная интенсивность движения увеличится до 3 500 автомобилей в сутки.  Также ожидается значительный рост грузовых перевозок, предотвращение и сокращение количества дорожно-транспортных происшествий и повышение безопасности дорожного движения.
Касаясь продления соглашения, она сказала, что это связано с рядом обстоятельств. Контракт на строительство был подписан 30 ноября 2017 года, но фактическое начало строительных работ было 29 мая 2018 года. Были и эпидемические ограничения, повлиявшие на организацию работы.
В рамках программы государственного бюджета на 2021 год запланированная сумма отчислений была предусмотрена в размере 2 млрд 870 млн, но Галечян отметила, что в результате существенного увеличения их прогнозов и исполняемости, отчисления будут на сумму более 7 млрд драмов.