ՍԴ-ն շարունակում է ընտրությունների արդյունքների վիճարկման հարցով նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանում շարունակվում է ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործով դատաքննությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս փուլում կողմերը հարցեր են ուղղում երրորդ անձին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Ռուստամ Բադասյանին:
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը հարցրեց, թե վստահո՞ւմ են, արդյոք, Սահմանադրական դատարանի որոշումներին:
Բադասյանն արձագանքեց. «Սահմանադրական դատարանի որոշումները արտահայտված իրավական դիրքորոշումներ են, վստահելու գործոնը, կարծում եմ, բացարձակ կարևոր չէ, դրանք պարտադիր են կատարման համար, այդ դիրքորոշումներն էական նշանակություն ունեն Հայաստանում իրավանորմերի կիրառման, վերլուծության համար և մեր կյանքի գրեթե բոլոր ասպարեզներում»:
Հարցին, թե վստահու՞մ են, արդյոք, սույն գործը քննող ՍԴ-ին՝ Բադասյանը դրական պատասխան տվեց:
ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքները վիճարկել են 4 քաղաքական ուժեր: Սահմանադրական դատարանը որոշել էր միավորել ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունների դիմումները, քանի որ դիմումները վերաբերում են նույն հարցին:

YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. The Constitutional Court of Armenia continues examining the appeals of the 4 four political forces aimed at disputing the results of the June 20 snap parliamentary elections.
“Armenia”, “I Have the Honor” alliances, “Zartonk” and “Hayots Hayrenik” parties have recently submitted appeals to the Court to annul the election results.
The Court is examining all these appeals as one case because all relate to the same issue.
At this stage the sides address questions to representative of the Civil Contract party Rustam Badasyan.
In response to the question of representative of “Zartonk” party Ara Zohrabyan whether they trust the decisions of the Constitutional Court, Rustam Badasyan said: “The decisions of the Constitutional Court are expressed legal positions, and I think that the trust factor is absolutely not important, they are mandatory for fulfillment, these positions are vital for the implementation of legal norms, analysis in Armenia and in almost all spheres of our life”.
On June 27, 2021, the CEC has formed and signed the protocol on the results of the elections, according to which the Civil Contract party led by caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan received 53.91% of the votes, the “Armenia” bloc led by 2nd President Robert Kocharyan received 21.09% and “I Have The Honor” alliance received 5.22% of the votes.