ՍԴ-ն շարունակում է ընտրությունների արդյունքների վիճարկման հարցով նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սահմանադրական դատարանում շարունակվում է ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործով դատաքննությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս փուլում կողմերը հարցեր են ուղղում երրորդ անձին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Ռուստամ Բադասյանին:
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը հարցրեց, թե վստահո՞ւմ են, արդյոք, Սահմանադրական դատարանի որոշումներին:
Բադասյանն արձագանքեց. «Սահմանադրական դատարանի որոշումները արտահայտված իրավական դիրքորոշումներ են, վստահելու գործոնը, կարծում եմ, բացարձակ կարևոր չէ, դրանք պարտադիր են կատարման համար, այդ դիրքորոշումներն էական նշանակություն ունեն Հայաստանում իրավանորմերի կիրառման, վերլուծության համար և մեր կյանքի գրեթե բոլոր ասպարեզներում»:
Հարցին, թե վստահու՞մ են, արդյոք, սույն գործը քննող ՍԴ-ին՝ Բադասյանը դրական պատասխան տվեց:
ՍԴ-ում ընտրությունների արդյունքները վիճարկել են 4 քաղաքական ուժեր: Սահմանադրական դատարանը որոշել էր միավորել ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունների դիմումները, քանի որ դիմումները վերաբերում են նույն հարցին:

КС Армении продолжает заседание по оспариванию результатов выборов в НС
В Конституционном суде Армении продолжается судебное заседание по делу об оспаривании результатов выборов в НС.
Как сообщает «Арменпресс», на данном этапе стороны задают вопросы третьему лицу -представителю партии “Гражданский договор” Рустаму Бадасяну.
На вопрос представителя Национально-христианской партии “Зартонк” Ара Зограбяна, доверяют ли они решениям Конституционного суда, Бадасян ответил: «Решения Конституционного суда являются выраженными правовыми позициями, фактор доверия, думаю, абсолютно неважен, они обязательны для исполнения, эти позиции имеют существенное значение для применения, анализа правовых норм в Армении почти во всех сферах нашей жизни», - ответил Бадасян.
На вопрос, доверяют ли они КС, рассматривающему это дело, Бадасян дал положительный ответ.
Итоги выборов в КС оспорили 4 политические силы. Конституционный суд решил объединить заявления блоков «Айастан», «Честь имею», партий «Зартонк» и «Айоц Айреник» по оспариванию результатов выборов, поскольку они касаются одного и того же вопроса.