ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիների ջրափնյա հանգիստը կազմակերպելու նպատակով հուլիսի 10-ից սկսում են գործել «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի երեք հանրային լողափերը: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնակատար Ռոմանոս Պետրոսյանը հորդորում է Վարդավառի տոնակատարություններին և առհասարակ չաղտոտել շրջակայքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝նախարարի պաշտոնակատարը հիշեցրել է հանրային լողափերի հասցեները.
1.Հանրային լողափ (Սևան-Երևան միջպետական Մ4 ավտոմայրուղու 63-րդ կմ-ից դեպի ափամերձ հատված, 1,39 հա)
2.Հանրային լողափ (Սևան-Երևան միջպետական Մ4 ավտոմայրուղու 66,5 կմ-ից դեպի թերակղզու ափամերձ հատված, 1,82 հա)
3.Հանրային լողափ (Սևան-Երևան միջպետական Մ4 ավտոմայրուղու 63 կմ-ից դեպի ափամերձ հատված, 5 հա)
Հանրային լողափեր քաղաքացիների մուտքն ազատ է։ Գործում են հետևյալ անվճար ծառայությունները՝ ավտոկայանատեղի, շվաքարաններ, հանդերձարաններ, սանհանգույցներ: Հանրային լողափերում կիրականացվի ջրափրկարարական ծառայություն, կգործեն բուժկետեր և կապահովվի հասարակական կարգի պահպանություն։
«Եվս մեկ անգամ հորդորում եմ վաղը՝ Վարդավառի տոնակատարությունների ժամանակ, և առհասարակ, հանրային լողափերում ձեր հանգիստը կազմակերպելիս չաղտոտել շրջակայքը, աղբը թափել հատուկ աղբի համար նախատեսված աղբամանների մեջ և խնամքով վերաբերվել շրջակա միջավայրին»,-նշել է Պետրոսյանը:

На Севане открыто 3 общественных пляжа
С 10 июля три общественных пляжа ГНКО “Национальный парк «Севан»” заработают для организации пляжного отдыха горожан. Исполняющий обязанности министра окружающей среды Романос Петросян призывает во время празднования Вардавара и в целом не загрязнять территорию. Как сообщает Арменпресс, и.о. министра напомнил адреса общественных пляжей:
1. Общественный пляж (63-й км межгосударственной трассы М4 Севан-Ереван до прибрежного участка, 1,39 га).
2. Общественный пляж (66,5-й км межгосударственной трассы М4 Севан-Ереван до прибрежной части полуострова, 1,82 га)
3. Общественный пляж (63-й км межгосударственной трассы М4 Севан-Ереван до прибрежного участка, 5 га).
Вход на общественные пляжи для граждан свободный. Доступны следующие бесплатные услуги: парковка, навесы, гардеробные, туалеты. На общественных пляжах действуют спасательные службы, медицинские центры, слежка за соблюдением общественного порядка.