Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան առանց համավարակային սահմանափակումների մուտք գործել ԵՄ տարածք
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհուրդը Հայաստանը ներառել է այն երկրների ցանկում, որի քաղաքացիների համար չեղարկվելու են համավարակով պայմանավորված սահմանափակումները ԵՄ և Շենգենյան գոտու տարածք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ որոշումն ուժի մեջ կմտնի մինչև շաբաթվա վերջ:
Հայաստանից բացի ցուցակում ներառվել են նաև Ադրբեջանը, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Բրունեյը, Կանադան, Կատարը, Հորդանանը, Կոսովոն, Մոլդովան, Մոնտենեգրոն, Սաուդյան Արաբիան:
ԵՄ «ապահով» երկրների ցանկը թարմացվում է ամեն շաբաթ՝ կապված տարբեր երկրներում կորոնավիրուսով պայմանավորած էպիդեմիոլոգիական վիճակի հետ:
Ցուցակից դուրս է մնացել Միացյալ Թագավորությունը, քանի որ դրա տարածքում լայնորեն սկսել է տարածվել կորոնավիրուսի «Դելտա» շտամը:

Граждане Армении могут без ограничений въезжать на территорию ЕС
Совет Европы включил Армению в список стран, для граждан которых будут сняты ограничения на въезд в ЕС и страны Шенгенской зоны. Как сообщает Арменпресс, решение ЕС вступит в силу до конца недели.
Помимо Армении, в список также вошли Азербайджан, Босния и Герцеговина, Бруней, Канада, Катар, Иордания, Косово, Молдова, Черногория и Саудовская Аравия.
Список «безопасных» стран ЕС обновляется каждую неделю в связи с эпидемиологической ситуацией в связи с коронавирусом в разных странах.
Соединенное Королевство было исключено из списка, поскольку штамм «дельта» коронавируса получил широкое распространение на его территории.