Վրաստանում կորոնավիրուսի զոհերի թիվը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում անցած օրվա ընթացքում արվել Է կորոնավիրուսի 34 հազար 104 թեստ. 20 հազար 282-ը՝ հակագենի, 13 հազար 822-ը՝ ՊՇՌ-թեստ, հայտնաբերվել Է վարակման 699 նոր դեպք:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Stopcov.ge. կառավարական կայքում:
Համավարակի սկզբից ի վեր Վրաստանում գրանցվել Է ախտահարման 362 հազար 183 դեպք:
Անցած օրվա ընթացքում Վրաստանում կորոնավիրուսից ապաքինվել Է 614 հիվանդ, համավարակի սկզբից ի վեր վարակի դեմ կարողացել Է պայքարել 348 հազար 267 քաղաքացի: Կորոնավիրուսով պայմանավորված բարդություններից անցած օրվա ընթացքում մահացել Է ինը մարդ, համավարակի սկզբից ի վեր՝ 5237 մարդ:
699 նոր դեպքից Թբիլիսիում գրանցվել Է 418-ը, Աջարիայում՝ 36, Իմերեթում՝ 57, Քվեմո Քարթլիում՝ 51, Շիդա Քարթլիում՝ 36, Գուրիում՝ երկու, Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթում՝ 32, Կախեթում՝ 41, Մցխեթ-Մթիանեթում՝ 12, Սամցխե-Ջավախքում՝ 11, Ռաչա-Լեչխումում եւ Քվեմո Սվանեթում՝ երեք:
Ներկայում Վրաստանում ակտիվ դեպքերի թիվը հասնում Է 8 հազար 653-ի, նրանցից 2592-ն ստացիոնար բուժման կարիք ունեն, 657 հիվանդի վիճակը ծանր Է, քովիդ-հյուրանոցներում գտնվում Է 585 հիվանդ:
5476 ախտահարված բուժընթաց Է անցնում տանը, 156 հոգի միացված Է արհեստական շնչառության սարքին:
Դրականության ցուցանիշը (թեստավորում անցածների ընդհանուր թվից ախտահարվածների բաժինը), հունիսի 24-ին կազմել Է 2,05 տոկոս, երկու շաբաթվա ընթացքում՝ 2,45 տոկոս, յոթ օրվա ընթացքում՝ 2,40 տոկոս:
Կորոնավիրուսի առաջին դեպքը Վրաստանում հայտնաբերվել Է 2020 թվականի փետրվարի 26-ին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

COVID-статистика Грузии – жертв инфекции стало меньше
В Грузии за минувшие сутки сделано 34 104 теста на коронавирус: 20 282 – на антиген, 13 822 – ПЦР-теста, выявлено 699 новых случаев инфекции. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на правительственном сайте Stopcov.ge.
С начала пандемии в Грузии зафиксировано 362 183 случая инфицирования.
За минувшие сутки в Грузии от коронавируса выздоровел 614 пациентов, с начала пандемии побороть инфекцию сумели 348 267 граждан.
Из-за осложнений, вызванных коронавирусом, за минувшие сутки скончались девять человек, с начала пандемии – 5 237.
Из 699 новых случаев в Тбилиси зафиксировано 418, Аджарии – 36, Имерети – 57, Квемо Картли – 51, Шида Картли – 36, Гурии – два, Самегрело - Земо Сванети – 32, Кахети – 41, Мцхета-Мтианети – 12, Самцхе-Джавахети – 11, Рача-Лечхуми и Квемо Сванети – три.
На данный момент в Грузии 8 653 активных случая, из них 2 592 нуждаются в стационарном лечении. Состояние 657 пациентов тяжелое, из них 166 подключены к аппарату искусственного дыхания. 585 пациентов находятся в ковид-гостиницах. 5 476 инфицированных проходят курс лечения на дому.
В карантинных пространствах остаются 35 человек, в самоизоляции – 7 923.
Показатель положительности по данным на 24 июня составляет 2,05%, за две недели – 2,45%, за семь дней – 2,40%.