Վճռական ներդրմամբ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղում կանգնեցրել է հակամարտությունը. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միջազգային անվտանգության հարցերով Մոսկվայի IX համաժողովի մասնակիցներին ուղղված տեսաուղերձում անդրադարձել է ղարաբաղյան հարցին: Նա նշել է, որ վճռական ներդրմամբ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղում կանգնեցրել է հակամարտությունը:
«Տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահները հուսալի ձևով երաշխավորում են խաղաղությունն ու անվտանգությունը, անում են շատ բան հումանիտար իրավիճակը բարելավելու, տարածքներն ականազերծելու և սոցիալական ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանը երբեք չի մոռանում պատասխանատվության մասին՝ ուղղված հարևան երկրների անվտանգությանն ու բարգավաճմանը: «Նրանց հետ մեզ միավորում են պատմական, մշակութային և մարդկային անքակտելի կապերը»,-հավելել է նա:

Решающим вкладом Россия остановила конфликт в Нагорном Карабахе: Владимир Путин
В видеообращении к участникам IX Московской конференции по международной безопасности президент России Владимир Путин коснулся и карабахской проблемы. Он отметил, что решающим вкладом Россия остановила конфликт в Нагорном Карабахе.
«Российские миротворцы в регионе надежно гарантируют мир и безопасность, они многое делают для улучшения гуманитарной ситуации, разминирования территорий и восстановления социальной инфраструктуры», - как сообщает Арменпресс, сказал Владимир Путин.
По словам президента России, Россия никогда не забывает своей ответственности за безопасность и процветание соседних стран. «Нас объединяют неразрывные исторические, культурные и человеческие узы», - добавил он.