Արտահերթ ընտրություններ Գյումրիում և Փարաքարում. մարտի 29-ին և 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել Գյումրիում և Փարաքարում կայանալիք ավագանու արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԸՀ-ն ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերին հիշեցրել է, որ մարտի 29-ին և 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է։
«Հարգելի´ կուսակցություններ, դաշինքներ, ԶԼՄ և դիտորդ գործընկերներ, քվեարկության նախորդ օրը` մարտի 29-ին, և քվեարկության օրը` մարտի 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է:
Քվեարկության և դրան նախորդող օրը քարոզչությունը հրապարակային ելույթների, հրապարակային միջոցառումների միջոցով, զանգվածային լրատվության միջոցներով, այդ թվում՝ կաբելային (մալուխային) ցանցով, արբանյակային կապով և վերգետնյա եթերային հեռարձակմամբ տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների կողմից, ինչպես նաև համացանցում գովազդի միջոցով արգելվում է։
Ընտրական օրենսգրքի իմաստով, նախընտրական քարոզչություն է համարվում ցանկացած գործողություն, որը նպատակ ունի համոզելու ընտրողներին՝ քվեարկելու կամ չքվեարկելու որոշակի թեկնածուի կամ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) օգտին։
Արգելվում է քվեարկության նախորդ օրը, ինչպես նաև քվեարկության օրը` մինչև ժամը 20.00-ն, վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների եթերով կամ տպագիր մամուլով թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների վերաբերյալ սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ տեղեկատվություն հրապարակելը:
Ինչպես նախընտրական քարոզչության ընթացքում, այնպես էլ քվեարկության նախորդ և քվեարկության օրը թեկնածուներին, ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին արգելվում է անձամբ կամ նրանց անունից կամ որևէ այլ եղանակով ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով տալ (խոստանալ) դրամ, սննդամթերք, արժեթղթեր, ապրանքներ կամ մատուցել (խոստանալ) ծառայություններ: Այն բարեգործական կազմակերպությունները, որոնց անվանումները կարող են նմանեցվել (ասոցացվել) ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների անվանումներին, թեկնածուների անուններին, նախընտրական քարոզչության ժամանակ բարեգործություն չեն կարող իրականացնել այն համայնքներում, որտեղ անցկացվում են ընտրություններ, որոնց մասնակցում են այդ թեկնածուները, կուսակցությունները կամ նրանց առաջադրած թեկնածուները:
Տեղադրված քարոզչական պաստառները, քարոզչական տպագիր և այլ նյութեր քվեարկության օրը և դրա նախորդ օրը կարող են մնալ իրենց տեղերում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Досрочные выборы в Гюмри и Паракаре. 29 и 30 марта предвыборная агитация запрещена
Центральная избирательная комиссия Армении выступила с заявлением относительно внеочередных выборов в советы старейшин Гюмри и Паракара.
Как передает Арменпресс, Центральная избирательная комиссия напомнила политическим силам, участвующим в выборах, о запрете агитации 29 и 30 марта.
"Уважаемые партии, блоки, СМИ и партнеры-наблюдатели, в день, предшествующий голосованию, 29 марта, и в день голосования, 30 марта, предвыборная агитация запрещена.
Агитация в день голосования и в день, предшествующий ему, посредством публичных выступлений, публичных мероприятий, средств массовой информации, в том числе поставщиков аудиовизуальных медиа-услуг по кабельной сети, спутниковой связи и наземного эфирного вещания, а также посредством рекламы в интернете запрещается.
По смыслу Избирательного кодекса, предвыборной агитацией считается любое действие, направленное на то, чтобы убедить избирателей голосовать или не голосовать за определенного кандидата или партию (партийный блок).
В день, предшествующий голосованию, а также в день голосования - до 20:00 часов, запрещается публикация результатов социологического опроса кандидатов, участвующих в выборах партий, а также информации о них в эфире или печатных СМИ поставщиков аудиовизуальных медиа-услуг, осуществляющих наземное эфирное вещание.
Как во время предвыборной агитации, так и за день до голосования и в день голосования кандидатам, партиям, участвующим в выборах, запрещается давать (обещать) деньги, продукты питания, ценные бумаги, товары или предоставлять (обещать) услуги избирателям лично или от их имени или любым другим способом на безвозмездных или льготных условиях. Благотворительные организации, названия которых могут быть сопоставлены (ассоциированы) с названиями партий, участвующих в выборах, именами кандидатов, не могут заниматься благотворительностью во время предвыборной кампании в общинах, где проводятся выборы, в которых участвуют эти кандидаты, партии или выдвинутые ими кандидаты.
Размещенные агитационные плакаты, агитационная литература и другие материалы могут оставаться на местах в день выборов и накануне», — говорится в заявлении.