Փաշինյանը բոլոր քաղաքական ուժերին, նաև՝ ՔՊ-ի աջակիցներին կոչ արեց վերջ դնել անհարկի թշնամանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին երկու առաջարկ-կոչ արեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին ասաց  Հանրապետության հրապարակում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրահավաքին:
Փաշինյանը կոչով դիմեց քաղաքական  և հանրային գործընթացի բոլոր մասնակիցներին: «Հայաստանի ժողովուրդը կայացրել է իր որոշումը: ՀՀ ժողովուրդը ստեղծել է նոր քաղաքական իրադրություն և իրավիճակ: Եվ այդ իրավիճակի առաջին կետն ու հանգրվանը հետևյալն է՝ ես առաջարկում եմ բոլոր քաղաքական ուժերին, բոլոր քաղաքական, հանրային մասնակիցներին սկսել մի պարզ կետից՝ վերջ դնել հայհոյախոսությանը: Եվ ես առաջին հերթին մեր քաղաքական համախոհներին, կողմնակիցներին եմ կոչ անում, որ մենք վերջ դնենք հայհոյախոսությանը, որովհետև Հայաստանի և Արցախի պատմության մեջ նոր էջ է բացվում, և մենք պետք է այդ էջը սկսենք ազգային և հանրային ներուժի համախմբմամբ, նոր արժեքների, իրապես ժողովրդավարական արժեքների, պետական և ազգային արժեքների վերահաստմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդունեց, որ ինքն էլ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով, գուցե՝ ստիպված, գուցե՝ կամա, գուցե՝ ակամա, չի խուսափել այդ տրամաբանությունից: «Բայց ես առաջինն ինքս եմ ստանձնում այդ պարտավորությունը և կոչ եմ անում մեր բոլոր կողմնակիցներին՝ վերջ դնել հայհոյախոսությանը, անհարկի ագրեսիվությանը, անհարկի թշնամանքին, որովհետև մենք լրջագույն մարտահրավերների առաջ ենք, և պետք է պետականության կառուցման այս նոր և հրաշալի էջը բացենք»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց, որ սա չի նշանակում, որ նախկինում ժողովրդի առաջ ստանձնած որևէ պարտավորությունից կհրաժարվեն՝ հավելելով, որ Հայաստանում լինելու է անառարկելի օրինականություն, կարգ ու կանոն և պատասխանատվության անխուսափելիություն:
Նա հնչեցրեց երկրորդ առաջարկը հանրային, քաղաքական կյանքի մասնակիցներին: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ժողովրդից գողացվածի վերադարձը իրենց կառավարության հրատապ օրակարգն է միշտ եղել: Նա շեշտեց, որ նախորդ 3 տարիների ընթացքում ոչ ոքից ոչինչ չեն խլել, ցանկացել են, որ երկրում գործեն ինստիտուտներ, որոնք դուրս կլինեն անձերի և անհատների քմահաճույքից:  Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ապօրինի գույքի բռնագանձման մեխանիզմը գործարկված է, այն անխուսափելիորեն գործելու է:
«Իմ նախորդ առաջարկի տրամաբանության մեջ ուզում եմ առաջարկել բոլոր այդօրինակ մարդկանց և հիշեցնել, որ մեր ընդունած օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում այդ մարդիկ, որոնք ունեն նմանատիպ խնդիրներ, կարող են բանակցել պետության հետ՝ գողացվածն ինքնակամ վերադարձնելու վերաբերյալ: Եվ ես բոլոր այդ մարդկանց կոչ եմ անում հենց այսօրվանից չկորցնել հնարավորությունը և չհասնել նրան, որ պետական թափանիվները սկսեն գործել: Կոչ եմ անում անհապաղ սկսել բանակցություններ՝ գողացվածը վերադարձնելու վերաբերյալ, որը կծառայի ՀՀ սոցիալ-տնտեսական օրակարգի սպասարկմանը»,-ասաց Փաշինյանը:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia, head of ''Civil Contract'' Party Nikol Pashinyan made two calls and proposals addressed to all the participants of the political process, ARMENPRESS reports Pashinyan spoke at the rally of ''Civil Contract'' Party at the Republican Square.
‘’The people of Armenia has made a decision. The people of Armenia has created a new political reality and situation. And the first point of that situation is the following. I urge all political forces, public activists to start from a simple point – put an end to insulting one another. And first of all I call on our political supporters that we put an end to insulting others, because a new page in the history of Armenia and Artsakh opens and we should start that new page from the consolidation of national and public consolidation’’, Pashinyan said.
He admitted that for some objective or subjective reasons he himself could not avoid such moods. ''But I am the first to assume that commitment and call on all our supporters to put an end to insulting others, unnecessary aggressiveness and antagonism, because we are facing serious challenges and we have to open the new bright page of state building'', he said.
Pashinyan added that this does not mean that they will step back from any obligation they have assumed in front of the people, adding that there will be indisputable legality, rule and order in Armenia.
Speaking about the second proposal, Pashinyan reminded returning to the people what has been looted from them has always been an urgent agenda of their government. He underlined that during the last 3 years they did not take anything from anyone by force, wishing that institutions should operate in the country that would not be influenced by individuals. Pashinyan reminded that the mechanism for confiscation of illegal property is launched and will inevitably operate.
Pashinyan suggested to all those who have illegal property can negotiate with the government and return the theft on their own. ''And I urge them not to miss the opportunity and not delay it until the state mechanisms start operating. I urge them to immediately start negotiations for returning the theft, which will serve the social-economic agenda of Armenia'', Pashinyan said.