Փաշինյանը բոլոր քաղաքական ուժերին, նաև՝ ՔՊ-ի աջակիցներին կոչ արեց վերջ դնել անհարկի թշնամանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին երկու առաջարկ-կոչ արեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին ասաց  Հանրապետության հրապարակում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրահավաքին:
Փաշինյանը կոչով դիմեց քաղաքական  և հանրային գործընթացի բոլոր մասնակիցներին: «Հայաստանի ժողովուրդը կայացրել է իր որոշումը: ՀՀ ժողովուրդը ստեղծել է նոր քաղաքական իրադրություն և իրավիճակ: Եվ այդ իրավիճակի առաջին կետն ու հանգրվանը հետևյալն է՝ ես առաջարկում եմ բոլոր քաղաքական ուժերին, բոլոր քաղաքական, հանրային մասնակիցներին սկսել մի պարզ կետից՝ վերջ դնել հայհոյախոսությանը: Եվ ես առաջին հերթին մեր քաղաքական համախոհներին, կողմնակիցներին եմ կոչ անում, որ մենք վերջ դնենք հայհոյախոսությանը, որովհետև Հայաստանի և Արցախի պատմության մեջ նոր էջ է բացվում, և մենք պետք է այդ էջը սկսենք ազգային և հանրային ներուժի համախմբմամբ, նոր արժեքների, իրապես ժողովրդավարական արժեքների, պետական և ազգային արժեքների վերահաստմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդունեց, որ ինքն էլ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով, գուցե՝ ստիպված, գուցե՝ կամա, գուցե՝ ակամա, չի խուսափել այդ տրամաբանությունից: «Բայց ես առաջինն ինքս եմ ստանձնում այդ պարտավորությունը և կոչ եմ անում մեր բոլոր կողմնակիցներին՝ վերջ դնել հայհոյախոսությանը, անհարկի ագրեսիվությանը, անհարկի թշնամանքին, որովհետև մենք լրջագույն մարտահրավերների առաջ ենք, և պետք է պետականության կառուցման այս նոր և հրաշալի էջը բացենք»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց, որ սա չի նշանակում, որ նախկինում ժողովրդի առաջ ստանձնած որևէ պարտավորությունից կհրաժարվեն՝ հավելելով, որ Հայաստանում լինելու է անառարկելի օրինականություն, կարգ ու կանոն և պատասխանատվության անխուսափելիություն:
Նա հնչեցրեց երկրորդ առաջարկը հանրային, քաղաքական կյանքի մասնակիցներին: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ժողովրդից գողացվածի վերադարձը իրենց կառավարության հրատապ օրակարգն է միշտ եղել: Նա շեշտեց, որ նախորդ 3 տարիների ընթացքում ոչ ոքից ոչինչ չեն խլել, ցանկացել են, որ երկրում գործեն ինստիտուտներ, որոնք դուրս կլինեն անձերի և անհատների քմահաճույքից:  Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ապօրինի գույքի բռնագանձման մեխանիզմը գործարկված է, այն անխուսափելիորեն գործելու է:
«Իմ նախորդ առաջարկի տրամաբանության մեջ ուզում եմ առաջարկել բոլոր այդօրինակ մարդկանց և հիշեցնել, որ մեր ընդունած օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում այդ մարդիկ, որոնք ունեն նմանատիպ խնդիրներ, կարող են բանակցել պետության հետ՝ գողացվածն ինքնակամ վերադարձնելու վերաբերյալ: Եվ ես բոլոր այդ մարդկանց կոչ եմ անում հենց այսօրվանից չկորցնել հնարավորությունը և չհասնել նրան, որ պետական թափանիվները սկսեն գործել: Կոչ եմ անում անհապաղ սկսել բանակցություններ՝ գողացվածը վերադարձնելու վերաբերյալ, որը կծառայի ՀՀ սոցիալ-տնտեսական օրակարգի սպասարկմանը»,-ասաց Փաշինյանը:

Пашинян призвал все политические силы, в том числе своих сторонников, прекратить вражду
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян, возглавляющий избирательный список партии «Гражданский договор», сделал два предложения-призыва всем участникам политического процесса. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал на митинге партии «Гражданский договор» на площади Республики в Ереване.
Пашинян обратился ко всем участникам политического и общественного процесса: «Народ Армении принял решение. Народ Армении создал новую политическую ситуацию. И первый пункт этой ситуации таков: я предлагаю всем политическим силам, всем участникам политического и общественного процесса начать с простого - прекратить ругательство. И прежде всего я призываю наших политических сторонников прекратить ругань, потому что в истории Армении и Арцаха открывается новая страница, мы должны начать эту страницу с консолидации национального и общественного потенциала, подтверждения новых ценностей, истинно демократических ценностей, государственных и национальных ценностей».
Он признал, что не избегал этой логики по объективным или субъективным причинам, волей-неволей. «И я первым беру на себя эту ответственность. Я призываю всех наших сторонников прекратить ругательства, неуместную агрессию, враждебность, потому что мы стоим перед серьезными проблемами, и мы должны открыть эту прекрасную новую страницу государственного строительства», - сказал он.
Пашинян добавил, что это не означает, что они откажутся от каких-либо прежних обязательств перед народом, добавив, что в Армении будет неоспоримая законность, порядок и неизбежность от ответственности.
Второе предложение он сделал участникам общественной и политической жизни страны. Пашинян напомнил, что возвращение украденного всегда было актуальной задачей правительства. Он подчеркнул, что в течение предыдущих 3 лет они ни у кого ничего не брали, они хотели, чтобы в стране работали институты вне прихоти отдельных лиц. Пашинян напомнил, что запущен механизм конфискации незаконно нажитого имущества, он обязательно будет действовать.
«В логике своего предыдущего предложения я хотел бы предложить всем таким людям напомнить, что в результате принятых нами законодательных изменений те люди, у которых есть аналогичные проблемы, могут договариваться с государством о добровольном возврате похищенного имущества. И призываю всех этих людей не упускать возможность с сегодняшнего дня, не вводить в действие государственную махину. Я призываю к немедленному началу переговоров о возвращении похищенных средств, что послужит на пользу социально-экономической повестке дня », - сказал Пашинян.