ԿԲ վերանայել է գնահատականը, կանխատեսում է 4.6 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի համար 2021-ի ընթացիկ զարգացումները նախանշում են տնտեսական աճի սպասվածից ավելի արագ վերականգնման միտումները. այսպիսով` ԿԲ-ն վերանայել է տնտեսական աճի կանխատեսումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունիսի 15-ին հրավիրված ասուլիսում ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Տնտեսական աճի կանխատեսումը վերանայվել է: 2021-ի համար կանխատեսում ենք 4.6 տոկոս տնտեսական աճ՝ հիմնականում պայմանավորված ծառայությունների աճով, այն 1.2-ից վերանայվել է 6.1 տոկոս, արդյունաբերության աճը 0.7 տոկոսից վերանայվել է 4.5 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ արդյունաբերության աճը հիմնականում պայմանավորված է հանքահումքային ապրանքների գների բարձր աճով, նաև արտահանման և արդյունահանման ծավալների ավելի մեծ լինելով: Ծառայությունների հետ կապված՝ զբոսաշրջության ակտիվացում է նկատվում: «Արտաքին հատվածից էլ որոշակի ազդակներ ենք ստանում, որ տարին ավելի դրական է, քան նախկինում կանխատեսում էինք: Մասնավոր սպառման դրական փոփոխություն ենք ակնկալում տարվա մեջ, մինչդեռ մասնավոր ներդրումները շարունակում են թույլ մնալ»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Մարտին ասուլիսում ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտնել էր, որ վերանայել և նվազեցրել են 2021-ի համար տնտեսական աճի՝ ավելի վաղ կանխատեսած ցուցանիշը՝ նախկին 2 տոկոսի փոխարեն կանխատեսելով 1.4 տոկոս տնտեսական աճ:

ЦБ пересмотрел оценку и прогнозирует рост экономики на 4,6%
Центральный банк Армении в текущих событиях 2021 года видит тенденции опережающего экономического роста, большего, чем ожидалось. Таким образом, ЦБ пересмотрел прогноз экономического роста. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 15 июня заявил председатель Центробанка Мартын Галстян.
«Прогноз экономического роста пересмотрен. В 2021 году мы прогнозируем рост экономики на 4,6%, что в основном будет за счет роста услуг, он был пересмотрен с 1,2% до 6,1%, рост промышленности пересмотрен с 0,7% до 4,5%», - сообщил Галстян.
По его словам, рост промышленности в основном обусловлен высоким ростом цен на сырье горного производства, а также увеличением экспорта и добычи.  Рост услуг обусловлен активизацией туризма. «Мы извне получаем некоторые сигналы, что год будет более позитивным, чем прогнозировали ранее. В течение года мы ожидаем положительных изменений в частном потреблении, в то время как частные инвестиции остаются слабыми», - сказал он.
На пресс-конференции в марте председатель ЦБ Мартын Галстян заявил, что они снизили прогноз экономического роста на 2021 год, прогнозируя 1,4% вместо прежних 2%.