Շրի Լանկայի ափերի մոտ այրվող նավը բնապահպանական աղետ Է առաջացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրի Լանկայի ափերի մոտ այրվող նավը, որը բեռնված Է քիմիական նյութերով, ջրասույզ Է եղել եւ բնապահպանական աղետ առաջացրել Հնդկական օվկիանոսում: Այդ մասին հաղորդել Է BBC News-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«X-Press Pearl» նավը, որը գրանցված Է Սինգապուրում, մինչեւ մարելն այրվում Էր գրեթե երկու շաբաթ: Վառելանյութի բաքերից հարյուրավոր տոննաներով նավթ Է դուրս հոսել ծով՝ վնաս հասցնելով ծովի բուսական եւ կենդանական աշխարհին: Ձկնորսության նախարարությունը հայտարարել Է, որ արտակարգ միջոցներ են ձեռնարկվել Նեգոմբո ծովալճակի եւ մերձակա շրջանների պաշտպանության համար:
Ձկնորսությունը դադարեցվել Է Պանադուրայից մինչեւ Նեգոմբո: Վերջին օրերին Շրի Լանկայի եւ Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերն աշխատել են միասին՝ փորձելով մարել հրդեհը եւ թույլ չտալ, որպեսզի նավը կործանվի եւ ջրասույզ լինի, բայց սաստիկ քամին խանգարում Էր Կոլոմբո նավահանգստի մերձակայքում իրականացվող գործողությանը:
Շրի Լանկայի իշխանությունները կարծում են, որ հրդեհն առաջացել Է ազոտաթթվի արտահոսի պատճառով, որի մասին անձնակազմն իմացել Է մայիսի 11-ից: Նավը տեղափոխում Էր 25 տոննա բարձր կոռոզիական թթու, որը կարող Է օգտագործվել պարարտանյութերի եւ պայթուցիկ նյութերի արտադրության մեջ: Շրջակա միջավայրի պաշտպան դոկտոր Աջանթա Պերերան BBC News-ին հայտարարել Է, որ խորտակումն իրենից ներկայացնում Է «վատագույն բնապահպանական սցենար»:
Ավելի վաղ, մայիսի 26-ին, Associated Press հրատարակությունը հաղորդել Էր, որ քիմիական նյութերով բեռնված բեռնարկղանավն արդեն վեցերորդ օրն Է՝ այրվում Է ծովում, Շրի Լանկայի մայրաքաղաք Կոլոմբոյի մերձակայքում: Թիմը եւ փրկարարները նախօրյակին տարհանվել են այն բանից հետո, երբ այրվող նավի վրա տեղի ունեցել պայթյուն: Սինգապուրի դրոշի ներքո նավը հնդկական Խազիրա նավահանգստից դուրս Էր եկել մայիսի 15-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Горящее судно у берегов Шри-Ланки спровоцировало экологическую катастрофу
Горящее у берегов Шри-Ланки судно, нагруженное химическими веществами, затонуло и спровоцировало экологическую катастрофу в Индийском океане.Как передает Арменпресс, об этомсообщаетBBC News.
Судно "X-Press Pearl", зарегистрированное в Сингапуре, горело почти две недели, прежде чем пожар был потушен. Сотни тонн нефти из топливных баков просочились в море, нанеся вред морской флоре и фауне. Министерство рыболовства заявило, что приняты чрезвычайные меры для защиты лагуны Негомбо и прилегающих районов. Рыбный промысел от Панадуры до Негомбо приостановлен.
В последние дни военно-морские силы Шри-Ланки и Индии работали сообща, пытаясь потушить пожар и не дать кораблю развалиться и затонуть, но сильный ветер мешает операции около порта Коломбо.
Власти Шри-Ланки считают, что пожар был вызван утечкой азотной кислоты, о которой экипаж знал с 11 мая. Корабль перевозил 25 тонн сильно коррозионной кислоты, которая может быть использована при производстве удобрений и взрывчатых веществ.
Защитник окружающей среды доктор Аджанта Перера заявила BBC News, что затопление представляет собой "худший экологический сценарий".
Ранее, 26 мая, издание Associated Pressсообщало, что контейнеровоз с грузом химикатов уже шестой день в море горит близ столицы Шри-Ланки Коломбо. Команда и спасатели были эвакуированы накануне, после того как на горящем судне произошел взрыв.